ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 січня 2017 року № 826/16871/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві, Прокуратури Донецької областіпровизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві, Прокуратури Донецької області, в якому просить:
1. Визнати дії прокуратури Донецької області щодо ненадання належної довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними.
2. Зобов'язати прокуратуру Донецької області надати ОСОБА_1 довідку, необхідну для перерахунку пенсії, відповідно до діючого законодавства.
3. Визнати протиправними дії та рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 19.09.2016 р. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1525 від 04.07.2016 р.
4. Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 40375920) здійснити з 01.12.2015 р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) з розрахунку 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Донецької області № 18-57-1525 від 04.07.2016 р.
Позовні вимоги мотивовані протиправними діями Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві щодо не перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1525 від 04.07.2016 р.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого містяться в матеріалах справи. До суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити в їх задоволенні з огляду на відсутність підстав для перерахунку пенсії. Так на час звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії частини 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури втратили чинність у зв'язку із чим відсутні законодавчо визначені підстави для перерахунку пенсії позивачу.
Представник відповідача 2 в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого містяться в матеріалах справи. Про причини неявки в судове засідання не повідомив. Заперечень по суті заявлених позовних вимог не надав.
Зважаючи на неявку в судове засідання позивача та представника відповідача 2 суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м.Києва дійшов наступних висновків.
02.03.2009 р. відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 р. № 1789-XII управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька позивачу призначена пенсія за вислугою років.
13.01.2014 р. позивач був звільнений з роботи в органах прокуратури України з посади заступника начальника відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Донецької області згідно наказу прокурора Донецької області № 22-к від 11.01.2014 р. за власним бажанням.
04.07.2016 р. прокуратурою Донецької області позивачу надано довідку про перерахування пенсії № 18-57-1525.
14.09.2016 р. позивач звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі та відсотках відповідно до ч. 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Донецької області № 18-57-1525 від 04.07.2016 р.
Листом від 19.09.2016 р. № 944/01/Б-801 Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м.Києві повідомило позивача про відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі поданих ним документів до затвердження Кабінетом Міністрів України відповідного порядку.
Вважаючи дії прокуратури Донецької області у наданні довідки, на підставі якої Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, протиправними, останній звернувся до суду із позовом.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, зменшено до 80% відсотків розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
Також, Законом №3668-VІ встановлено обмеження виплати пенсії максимальним її розміром.
Відповідно до статті 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з цим, як встановлено пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
За приписами частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
За пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цим Законом та іншими законами, крім пільг, які встановлені абзацом першим частини третьої статті 49 цього Закону. Пенсіонери і члени їхніх сімей, що проживають разом із ними, мають також право на медичне обслуговування в тих медичних закладах, в яких вони перебували на обліку до виходу на пенсію працівника прокуратури.
Частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на момент виникнення у позивача права на пенсію, було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Водночас, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладено в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року N 76-VIII: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.».
З аналізу наведених норм, враховуючи, що за пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цим Законом та іншими законами, випливає, що позивач не втратив права на перерахунок призначеної йому раніше пенсії, незважаючи на те, що Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ не зазнали.
Такий висновок співпадає із висновком Вищого адміністративного суду України, викладеним в ухвалах від 19 травня 2016 року у справі №463/2228/15-а (К/800/41001/15), від 18 жовтня 2016 року у справі №156/202/16-а (К/800/19212/16).
Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить з того, що згідно статті 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Оскільки, позивач звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві з заявою про перерахунок вже призначеної пенсії 14.09.2016 року, тому, у зв'язку з обмеженням терміну виплати нормами спеціального закону виплата має бути здійснена не більше як за 12 місяців, починаючи з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії до дня його звернення до органу ПФУ за перерахунком пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013 року у справі №21-348а13, від 06 жовтня 2015 року у справі №21-2432а15 та від 01 березня 2016 року у справі №21-3397а15 (161/20170/14-а).
Як вбачається із довідки прокуратури Донецької області від 04.07.2016 р. № 18-57-1525 право на перерахунок пенсії позивача виникло з 01.12.2015 р.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної пенсії у відповідності до частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Зважаючи на викладене вище, суд приходить до висновку, що відмова Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 19.09.2016 р. щодо у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1525 від 04.07.2016 р. є протиправною, у зв'язку із чим рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 19.09.2016 р. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1525 від 04.07.2016 р., суд визнає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Враховуючи, що судом встановлено протиправність оскаржуваного рішення, то з метою повного та всебічного захисту прав та свобод позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 40375920) здійснити з 01.12.2015 р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) з розрахунку 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Донецької області № 18-57-1525 від 04.07.2016 р.
Водночас, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині визнання дій прокуратури Донецької області щодо ненадання належної довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними та зобов'язання прокуратури Донецької області надати ОСОБА_1 довідку, необхідну для перерахунку пенсії, відповідно до діючого законодавства, позаяк позивачем не обґрунтовано в чому полягає така протиправність дій відповідача 1 та доцільність видачі ще однієї довідки.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що відповідачем 1 не надано достатніх та достовірних доказів, які б свідчили, що його відмова та оскаржуване рішення прийняте у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, обґрунтовано та правомірно, а тому вважає позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись статтями 69- 71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві у перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1525 від 04.07.2016 р.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 19.09.2016 р. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1525 від 04.07.2016 р.
4. Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 40375920) здійснити з 01.12.2015 р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) з розрахунку 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Донецької області № 18-57-1525 від 04.07.2016 р.
5. В іншій частині позовних вимог відмовити.
6. Судові витрати в сумі 551,21 грн. присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок асигнувань Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Іщук