Постанова № 64042451, 10.01.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2017
Номер справи
805/4196/16-а
Номер документу
64042451
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2017 р. Справа № 805/4196/16-а

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., суддів Христофорова А.Б., Бабіча С.І., при секретарі Зикун Ю.В., за участю представника позивача Олійникова С.І., представників відповідача Пономарьова А.О., Колеснікова О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Славтрейд Браво» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

07 листопада 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у відповідача відсутні підстави для відмови у прийнятті уточнюючих податкових декларацій, оскільки декларації подані з дотриманням норм чинного законодавства та згідно квитанцій №2 прийняті у встановлені строки. Просив визнати дії Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо неприйняття уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість за серпень 2016 року №9191795636, уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість за серпень 2016 року №9190195275 протиправними; зобов'язати відповідача відобразити показники уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість за серпень 2016 року №9191795636 та №9190195275 в картці особового рахунку та у системі електронного адміністрування податку на додану вартість; вважати уточнюючі розрахунки з податку на додану вартість за серпень 2016 року №9191795636 та №9190195275 поданими в жовтні 2016 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що під час прийняття податкових декларацій встановлено порушення вимог п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України, а саме не вірно вказана адреса підприємства. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі, при цьому просив розглянути справу без його участі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Славтрейд Браво» (ідентифікаційний код юридичної особи 33705255, 84100, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Центральна, будинок 28, квартира 9) зареєстроване у якості юридичної особи, про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено запис, взято на податковий облік у Слов'янській ОДПІ.

Судом встановлено, що 12 жовтня 2016 року позивачем надіслано відповідачу в електронному вигляді уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість за жовтень 2016 року. Слов'янською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області зазначений розрахунок прийнято 13.10.2016 року реєстраційний номер №9190195275, про що свідчить квитанція №2. На момент прийняття декларації Sнакл складає 224755,16 грн.

13 жовтня 2016 року позивачем надіслано відповідачу в електронному вигляді уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість за жовтень 2016 року. Слов'янською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області зазначений розрахунок прийнято 13.10.2016 року реєстраційний номер №9191795636, про що свідчить квитанція №2. На момент прийняття декларації Sнакл складає 227765,90 грн.

19 жовтня 2016 року Слов'янською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області на адресу ТОВ «Славтрейд Браво» надіслано повідомлення № 19305/7/05-22-12-01-13-2 про відмову у прийнятті уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість за серпень 2016 року №9191795636 та №9190195275 та надано статус «не визнана, як податкова звітність», причина відмови - порушення вимог п. 48.3. ст.48 ПК України

Відповідно до п/п.16.1.3. п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з п.46.1. ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання (п.48.1 ст.48 ПК України).

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Пунктом 48.2. ст.48 ПК України визначено, що обов'язкові реквізити, це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Відповідно до п. 48.3. ст.48 ПК України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

В силу положень п.45.2. ст.45 ПК України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Порядок подання податкової декларації до органів державної податкової служби регулюється статтею 49 ПК України.

Так, відповідно до пункту 49.8 статті 49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу.

Імперативний характер наведеної норми означає, що контролюючий орган не має права не прийняти фактично отриману податкову декларацію, подану платником податків в один із способів, передбачених пунктом 49.3 статті 49 ПК України (особисто або через представника, поштою чи засобами електронного зв'язку).

Практична реалізація процедури прийняття податкової декларації визначається пунктами 49.8 та 49.9 статті 49 ПК України.

Як передбачено нормою абзацу першого пункту 49.9 статті 49 ПК України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.

Згідно з пунктом 49.8 статті 49 ПК України під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

При цьому, як встановлено пунктом 49.10 статті 49 ПК України, відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо), забороняється.

Водночас Податковим кодексом України передбачені спеціальні наслідки подання платником податків податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 ПК України. У такому разі на підставі пункту 49.11 статті 49 ПК України контролюючий орган зобов'язаний надати платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.

У разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом (п.49.13 ст.49 ПК України).

У свою чергу, згідно з пунктом 49.12 статті 49 ПК України, у разі отримання відмови контролюючого органу у прийнятті податкової декларації платник податків має право: подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання; оскаржити рішення контролюючого органу у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.

У справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (п.3 ч.3 ст.2 КАС України). Необґрунтованість рішення є підставою для його скасування, якщо під час розгляду справи в суді не встановлено фактичних обставин, що надають можливість прийняття оскаржуваного рішення.

В даному випадку щодо оскаржуваного рішення Слов'янської ОДПІ № 19305/7/05-22-12-01-13-2 від 19.10.2016 року, яким відмовлено позивачу у прийнятті уточнюючих розрахунків до декларацій з ПДВ за жовтень 2016 року, слід зазначити, що вказані рішення, крім загальних посилань на зміст положень ПК України, не містять визначення конкретних причин відмови у прийнятті звітності та конкретних порушень, вчинених на думку контролюючого органу позивачем, а отже спірне рішення не може вважатися обґрунтованим та такими, що відповідає вимогам ПК України.

Разом з цим, суд не приймає доводів контролюючого органу про те, що підставою для невизнання поданої позивачем податкової звітності з ПДВ за сепрень2016 року стало невірне зазначення адреси підприємства..

Відтак, враховуючи наведене у сукупності, суд приходить до висновку, що в порядку виконання обов'язку, визначеного ч. 2 ст. 71 КАС України, відповідачем не доведено законності та обґрунтованості рішення про невизнання уточнюючих розрахунків позивача податковою звітністю.

Враховуючи вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до приписів ч.1, 3 ст.94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем, підлягають стягненню на користь позивача у розмірі відповідному до задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Славтрейд Браво» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати дії Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо неприйняття уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість за серпень 2016 року №9191795636, уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість за серпень 2016 року №9190195275 протиправними.

Зобов'язати Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області прийняти уточнюючі розрахунки з податку на додану вартість за серпень 2016 року №9191795636 та №9190195275 датою її фактичного подання ТОВ «Славтрейд Браво» 13 жовтня 2016 року та 12 жовтня 2016 року відповідно.

Зобов'язати Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області відобразити показники уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість за серпень 2016 року №9191795636 та №9190195275 в картці особового рахунку та у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Славтрейд Браво» судові витрати у розмірі 4134 (чотири тисячі сто тридцять чотири) грн. 00 коп.

У судовому засіданні 10 січня 2017 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Повний текст постанови буде складено 12 січня 2017 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Кошкош О.О.

Судді Христофоров А.Б.

Бабіч С.І.