копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2016 р. Справа № 804/7256/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н.В. при секретарі Музиці Я.І. за участю: представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
28 жовтня 2016 року ОСОБА_3 (далі ОСОБА_3, позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 18.10.2016 року № 14275/9/04-66-13-01-30 про відмову у поверненні надміру сплачених ОСОБА_3 коштів із земельного податку в 2016 році;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підготувати та направити до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області висновок про повернення суми надміру сплачених коштів з земельного податку з фізичних осіб в 2016 році в розмірі 70 119, 12 грн. на р/р 4149497870816370 у КБ "Приват Банк", МФО банку 305299.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що на підставі статті 43 Податкового кодексу України 16 вересня 2016 року позивачем було направлено до ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області заяву про повернення надміру сплачених коштів у розмірі 70119,12 грн. на особистий розрахунковий рахунок. Рішенням ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 18.10.2016 року № 14275/9/04-66-13-01-30 у поверненні надміру сплачених коштів, сплачених по земельному податку за 2016 рік, ОСОБА_3 було відмовлено.
Позивач вважає вищезазначені дії ДПІ у Красногвардійському районі ГУ ДФС у Дніпропетровській області протиправними та такими, що суперечать нормам чинного податкового законодавства України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог позивача, просив відмовити у їх задоволенні, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що обовязковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобовязання є подання платником податків заяви про таке протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Н час звернення із заявою про повернення надміру сплачених коштів у розмірі 70119, 12 грн. у позивача в інтегрованій картці платника податків не рахувалась переплата з земельного податку у такому розмірі. На даний час у позивача рахується переплата по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 25, 15 грн. З огляду на викладене, позивач вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі договорів купівлі-продажу мені належать частини нежитлового приміщення за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Ударників, буд.27, які розміщуються на земельних ділянках комунальної власності у розмірі 0,1480 та 0, 0464 га відповідно.
У 2015 році позивачу було вручене податкове повідомлення-рішення за № 3209814 від 08.06.2015 року, яким визначено суму грошового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб в сумі 16 106,42 грн. Зазначене грошове зобов'язання було виконано в повному обсязі, що підтверджується квитанцією про оплату, яка міститься в матеріалах справи.
Водночас, в 2016 році ДПІ у Красногвардійському районі М.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області на адресу позивача було направлено податкові повідомлення-рішення від 21.06.2016 року № 699-1302 та від 14.07.2016 року № 850-1302 з земельного податку з фізичних осіб. Згідно вищезазначених податкових повідомлень-рішень загальна сума земельного податку з фізичних осіб за 2016 рік становить 86 225,54 грн., яка також сплачена у повному обсязі згідно квитанцій.
Позивачем було направлено до ДПІ у Красногвардійському районі М.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області заяву про повернення надміру сплачених коштів у розмірі 70119,12 грн. на особистий розрахунковий рахунок. Рішенням ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 18.10.2016 року № 14275/9/04-66-13-01-30 у поверненні надміру сплачених коштів, сплачених по земельному податку за 2016 рік, ОСОБА_3 було відмовлено.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків та зборів.
Плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Підпунктом 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Згідно пп. 269.1.2 п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є землекористувачі.
Землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
До структури підприємства позивача належать філії, які безпосередньо здійснюють виробничу діяльність та використовують відповідні земельні ділянки. Філії позивача є самостійними структурними підрозділами без права юридичної особи, тому у відповідності до норм пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України землекористувачем земельних ділянок є позивач як юридична особа.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Як встановлено п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
З матеріалів справи вбачається, що при обчисленні грошового зобов'язання за 2016 рік та формуванні вищезазначених податкових повідомлень-рішень, ДПІ у Красногвардійському районі М.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області виходила з того, що базова вартість 1 кв.м. землі у м. Дніпропетровську з 01.01.2016 року становить 306,35 грн., на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 15.07.2016 р. №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська», яким з 01.01.2016р. введено в дію нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1 кв.м. землі - 306,35 грн. та з урахуванням відповідних змін від 27.04.2016р., внесених рішенням Дніпропетровської міської ради №5/7, з метою встановлення відповідних коефіцієнтів індексації визначено, нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська, базовою вартістю 1 кв.м. землі - 306,35 грн., визначену станом на 01.01.2013р.
Відповідно до підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України податкове законодавство ґрунтується, зокрема, на принципі стабільності - згідно якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Відповідно до матеріалів справи Рішення Дніпропетровської міської ради від 15.07.2016 р. №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська», яким з 01.01.2016р. введено в дію нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1 кв.м. землі - 306,35 грн. прийняте на сьомий місяць (липень) 2015 року, отже не може застосовуватися у наступному 2016 (01.01.2016 - 31.01.2016) бюджетному періоді, а підлягає застосуванню в наступному за плановим бюджетному періоді-2017 (01.01.2017-31.12.2017).
Отже, враховуючи те, нормативна грошова оцінка земельних ділянок є елементом земельного податку, оскільки використовується для визначення розміру земельного податку, який вноситься до держбюджету/місцевого бюджету та формує його доходну частину, а зміна базової вартості нормативної грошової оцінки землі за 1 кв.м. з 237,36 грн., до 306,35 грн. відбулася на підставі рішень Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015р. №4/65 та рішення Дніпропетровської міської ради від 27.04.2016р. №5/7, які прийнято пізніше шести місяців до початку нового бюджетного періоду - 2016 (01.01.2016 - 31.12.2016), зазначені рішення підлягають застосуванню не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим - 2017 (01.01.2017 - 31.12.2017).
Дніпропетровською міською радою прийнято рішення від 15.07.2015 року № 3/65 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2010 року № 5/6 «Про місцеві податки і збори на території міста», яким встановлено, що воно набирає чинності з 01.01.2016 року та додатком 2 до якого встановлені ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку.
20 квітня 2016 року по справі № 200/26369/15-а Бабушкінським районним судом міста Дніпропетровська винесено постанову, якою рішення Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015 року № 3/65 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.20 1 0 року № 5/6 «Про місцеві податки і збори на території міста» - скасовано.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2016 року вищевказану постанову залишено без змій. Тобто, з 06.07.2016 року вищевказані рішення судів набрали законної сили та обов'язкові до виконання.
Пунктом 43.1 статті 43 Податкового кодексу України встановлено, що помилково та/або надмірно сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Так, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Судом встановлено та сторонами у судовому засіданні не заперечувалось, що 16 вересня 2016 року позивачем було направлено до ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області заяву про повернення надміру сплачених коштів у розмірі 70119,12 грн. на особистий розрахунковий рахунок. Рішенням ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 18.10.2016 року № 14275/9/04-66-13-01-30 у поверненні надміру сплачених коштів, сплачених по земельному податку за 2016 рік, ОСОБА_3 було відмовлено.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 69 КАСУ визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Водночас, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ст. 86 КАСУ).
Згідно приписів ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що податковим органом порушено право позивача, передбачене ст. 43 Податкового кодексу України, на повернення коштів, сплачених як земельний податок за користування земельними ділянками, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
З огляду на викладену вище норму, суд вважає за необхідне присудити із Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (код НОМЕР_1) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 551, 20 грн.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 18.10.2016 року № 14275/9/04-66-13-01-30 про відмову у поверненні надміру сплачених ОСОБА_3 коштів із земельного податку в 2016 році.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підготувати та направити до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області висновок про повернення суми надміру сплачених коштів з земельного податку з фізичних осіб в 2016 році в розмірі 70 119, 12 грн. на р/р 4149497870816370 у КБ "Приват Банк", МФО банку 305299.
Присудити із Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (код НОМЕР_1) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 551, 20 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складено 14 грудня 2016 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 14.12.2016 р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_4 ОСОБА_4 ОСОБА_5