копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2016 р. Справа № 804/7545/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі суддів:
головуючого судді судді суддіЗахарчук ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі судового засіданняОСОБА_4 за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_5 ОСОБА_6 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_7 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
07 листопада 2016 року ОСОБА_7 (далі ОСОБА_7, позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі МВС України, відповідач), в якому просить:
- визнати неправомірною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_7 з 28.12.2015 відповідно до ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-12;
- зобовязати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійному фонду України про наявні підстави перерахунку пенсії ОСОБА_7 (код НОМЕР_1) з 28.12.2015 відповідно до ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-12 та пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Позивач, у звязку із встановленням нових розмірів посадових окладів для поліцейських постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Проте, відповідач, не вчинив дії відповідно до Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, у редакції на час виникнення спірних правовідносин. На думку позивача бездіяльність МВС України щодо не повідомлення Пенсійному фонду України про підстави проведення позивачу з 28.12.2015 року перерахунку пенсії є протиправною, а тому відповідача необхідно зобовязати повідомити Пенсійному фонду України про наявні підстави перерахунку пенсії ОСОБА_7 з 28.12.2015 відповідно до ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-12 та пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року позовну заяву ОСОБА_7 залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків до 25 листопада 2016 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2016 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у судовому засіданні.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення в яких зазначив наступне.
Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей статтю 63 Закону було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Закон №900-VIII набрав чинності після 29 грудня 2015 року. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Після 29 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України будь-яких нормативно-правових актів, якими б змінювалися розміри чи вводилися нові види грошового забезпечення поліцейських, прийнято не було. Згідно із частиною 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи. Відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, згідно з якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з утратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. У звязку з цим, Закон №900-VIII щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, а саме після 29 грудня 2015 року. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки вона була прийнята та набрала чинності до прийняття і набрання чинності Законом України №900-VIII. Для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у звязку з прийняттям Закону №900-VIII, відсутні законні підстави, оскільки цей Закон не має зворотної дії в часі, та, наразі, для перерахунку таких пенсій немає правових підстав згідно до частини 4 статті 63 Закону. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону на даний час перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення відповідного права на перерахунок і проводиться згідно із Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Згідно із пунктом 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Відповідно до пункту 2 Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, МВС та інші державні органи повідомляють Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій. Разом з тим, постанову КМУ №988 не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, оскільки цим нормативно-правовим актом було встановлено види і розмір грошового забезпечення поліцейських Національної поліції. 7 листопада 2015 року такої категорії працюючих, як поліцейські в Україні узагалі не існувало, отже, грошове забезпечення поліцейських встановлювалось в Україні вперше. Постанову КМУ №988 не можна вважати підставою для перерахунку пенсій, зазначену в пункті 1 Порядку, оскільки цей акт не змінює розмір та не вводить нові додаткові види грошового забезпечення для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а встановлює види і розмір грошового забезпечення для поліцейських. Порядок не передбачає перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Враховуючи викладене, а також те, що Кабінетом Міністрів України відповідного рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або про введення для цих категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймалося, а інших підстав для перерахунку пенсій Порядок не передбачає, у Міністерства внутрішніх справ України відповідно до пункту 2 Порядку відсутні правові підстави для подання до органів Пенсійного фонду України документів для перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Міністерство внутрішніх справ України, відповідно до своєї компетенції, про підстави для перерахунку пенсій може інформувати лише Пенсійний фонд України, а не його територіальні органи. МВС України не надсилає до Пенсійного фонду України інформацію щодо необхідності перерахунку пенсії конкретним особам (за виключенням співробітників апарату МВС України). На підставі вище викладеного,представник МВС України вважає, що позивач звернувся до суду за поновленням права, яке Міністерством внутрішніх справ не було порушено.
Заслухавши пояснення учасників адміністративного процесу, розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено та з матеріалів справи вбачається, що 11.07.2016 позивач направив на імя Міністра МВС України заяву, в якій просив надати пенсіонеру МВС України відповідь щодо того, чи дійсно Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову про підвищення розміру посадових окладів працівників поліції їх спеціального звання, а також чи змінились розміри процентної надбавки за вислугу років служби і якщо так, то чому відповідна інформація про змінений розмір грошового забезпечення розивача за її посадою не направлена до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, де позивач отримує пенсію для перерахунку.
01.08.2016 від МВС України до позивача надійшла відповідь за вих. 15/2-190зі від 22.07.2016, в якій відповідач зазначив, що дійсно відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, при цьому вище зазначену постанову можна розглядати як акт, яким було змінено розміри і види грошового забезпечення поліцейських , оскільки цим нормативно правовим актом розмір і види грошового забезпечення поліцейських біло встановлено вперше, до цього такої категорії працюючих не існувало.
Пунктом б) частини 1 статті 1-2 Закону №2262-XII встановлено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, а з 28.12.1015 року й поліцейські.
Відповідно до статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, умовою виникнення права на перерахунок є обєктивна зміна розміру грошового забезпечення незалежно від його виду, який здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок.
Грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9-23, схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28, 33 затверджені постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 07.11.2007 року №1294 (далі Постанова №1294).
Згідно додатку 24 до Постанови №1294 оклад військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції дорівнює 130 грн.
Закон України Про Національну поліцію від 02.07.2015 року №580-VIII (далі Закон №580-VIII) набрав чинності з 07.11.2015 року, у тому числі пункт 6 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень.
До приведення законодавства України у відповідність із Законом №580-VIII акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до статті 102 Закону №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Пунктом 12 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII встановлено, що працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань, зокрема: підполковник міліції - підполковник поліції.
Постановою Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11.11.2015 року №988, яка набрала чинності 02.12.2015 року, установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
Згідно додатку 1 до Постанови №988 посадовий оклад поліцейського за спеціальним званням підполковник поліції складає 2400 грн.
28.12.2015 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі Закон №900-VIIІ), яким внесено зміни:
- до статті 43 Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій Розділу V Обчислення пенсій Закону №2262-XII, відповідно яких стаття доповнена частиною 18 наступного змісту: У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку;
- до статті 63 Перерахунок раніше призначених пенсій, доповнивши її частиною третьою наступного змісту: Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських;
- до пункт 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VIII, доповнивши його абзацом другим такого змісту: За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З 01.01.2016 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення від 15 липня 2015 року №614-VIII (далі Закон №614-VIII), яким статтю 51 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою такого змісту: Перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З системного аналізу наведених норм права, суд доходить висновку, що з 02.12.2015 року дійсно обєктивно змінився розмір посадового окладу, який входить до складу грошового забезпечення. Після 28.12.2015 року на момент чергової виплати позивачу пенсії такий вид грошового забезпечення як посадовий оклад змінився розміром, у звязку із чим призначена пенсія підлягала невідкладному перерахунку.
Однак, МВС України не повідомило Пенсійному фонду України у Дніпропетровській області про наявні підстави перерахунку пенсії, що прямо суперечить частиною 18 статті 43, частині 3 статті 63 №2262-XII та пункту 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VIII.
Поряд з цим, позивачем в позовних вимогах поставлено питання щодо ненадання зазначеної інформації Головному управлінню Пенсійного фонду України, у звязку із чим суд відмовляє у задоволенні вимог щодо зазначеного адресата.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів від 10.05.2006 року №361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку субєктів владних повноважень.
За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених за коном заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, ви ходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
З огляду на викладене, колегія суддів виходить за межі позову із визначенням належного отримувача інформації від відповідача, визнаючи неправомірною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не повідомлення Головному управлінню Пенсійному фонду України у Дніпропетровській області про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_7 з 28.12.2015 відповідно до ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-12 та зобовязує Міністерство внутрішніх справ України повідомити Головному управлінню Пенсійному фонду України у Дніпропетровській області про наявні підстави перерахунку пенсії ОСОБА_7 (код НОМЕР_1) з 28.12.2015 відповідно до ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-12 та пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі .
З огляду на викладену норму, суд вважає за необхідне присудити із Міністерства внутрішніх справ України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_7 (податковий номер НОМЕР_1) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2204, 80 грн.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_7 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не повідомлення Головному управлінню Пенсійному фонду України у Дніпропетровській області про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_7 з 28.12.2015 відповідно до ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-12.
Зобовязати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Головному управлінню Пенсійному фонду України у Дніпропетровській області про наявні підстави перерахунку пенсії ОСОБА_7 (код НОМЕР_1) з 28.12.2015 відповідно до ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-12 та пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Присудити із Міністерства внутрішніх справ України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_7 (податковий номер НОМЕР_1) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2204, 80 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 14 грудня 2016 року.
Головуючий суддя (підпис) Суддя (підпис) Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 14.12.2016 р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_8 ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_8 ОСОБА_9