П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.11.2016 Справа №607/9601/16-а
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Стельмащук П.Я. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа - БМУ «Промбуд» ТОВ «Тернопільбуд» про визнання дій протиправними та зобов»язання призначити пенсію ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом, який згодом уточнив, до Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа - БМУ «Промбуд» ТОВ «Тернопільбуд» про визнання дій Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2, викладену в протоколі №25 засідання комісії Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 04.07.2016р. протиправними, зобов'язання відповідача призначити йомупенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 Переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 13 червня2016року.
В обґрунтування вимог позивач вказує, що працював повний робочий день в будівельно-монтажному управлінні «Промбуд» ТОВ «Тернопільбуд» на посаді електрозварювальника 5 розряду (газорізальника) в період з 10 липня 1999 року по 31 січня 2006 року, а з 01 лютого 2006 року по даний час працює на посаді електрогазозварника. 13 червня 2016 р. він звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії за віком згідно списку №2, оскільки, має загальний трудовий стаж - більше 36 років, стаж роботи на посадах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, що дає право на пільгову пенсію, становить 15років 5місяців 23дня. Проте, згідно протоколу №25 від 04.07.2016 року засіданням комісії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області для розгляду питань, пов'язаних з призначенням пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, що передбачено п. б ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - ОСОБА_1. Із рішенням комісії не погоджується, вважає його протиправним.
Позивач та його представник в судове засідання на 24.11.2016р. не з»явились, однак представником подано суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області - Легкий В.М. в судове засідання на 24.11.2016р. не з»явився, однак в попередніх судових засіданням заперечили щодо задоволення позову, попередньо подавши письмові заперечення, в яких зазначено, що підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є, зокрема, наявність професії чи посади в Списку №1 чи №2, підтвердження шкідливих умов праці робітника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць (при наявності пільгового стажу після 21.08.1992року), а також зайнятість повний робочий день на роботах із шкідливими та важкими умовами праці. Згідно записів трудової книжки позивача, ОСОБА_1 з 10.07.1999р. був прийнятий на роботу електрозварювальником 5 розряду (газорізальник) у фірму «Тернопільбуд - ЛТД» БМУ «Промбуд» по переводу з СКП 542 згідно наказу №42К від 08.07.1999р., де працює по теперішній час. Для підтвердження пільгового стажу роботи ОСОБА_1 подано довідку, видану будівельно-монтажним управлінням «Промбуд» ТОВ «Тернопільбуд» про періоди роботи на пільговій посаді електрозварювальник (газорізальник) з 10.07.1999 по 31 січня 2006 та з 01 лютого 2006 по даний час на посаді електрозварювальник. Відповідно до акту перевірки від 29 червня 2016 року №260 заявник працюючи на посаді електрозварника ручного зварювання 5 розряду виконував електрозварювальні роботи на новому будівництві та у зв'язку з виробничою необхідністю виконував різання деталей на займаній суміжній професії на посаді газорізальника 5 розряду; в розрахункових листках за період з січня 2002 року по грудень 2009 посаду заявника зазначено як «газорізник», з жовтня 2008 року по даний час в розрахункових відомостях відображено доплату за керівництво бригадою, 27.10.2008 в зв'язку з виробничою необхідністю заявника призначено ланковим бригади сантехніків №2 з 01.10.2008; в розрахункових листках з січня 2010 по даний час посаду заявника зазначено як «електрогазозварник». В табелях обліку робочого часу, за період 2006 року посада ОСОБА_1 зазначена за січень 2006 як «газорізник», а з лютого 2006 по грудень 2015 року як «електрозварник» і з січня 2016 року по травень 2016 року посада зазначена як «електрогазозварник». Таким чином, з поданих документів стаж роботи заявника на пільгових умовах становить 10 років 0 місяців 21 день, що недостатньо для призначення за віком на пільгових умовах при досягненні 55-річного віку, а тому комісія прийняла рішення відмовити ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Представник третьої особи в судове засідання на 24.11.2016р. не з»явився, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, однак в судовому засіданні, що відбулося 01.11.2016р. не заперечив щодо задоволення позову.
Відповідно до вимог ч. 4 статті 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
При розгляді справи судом встановлено наступне.
14.02.2016року ОСОБА_1 виповнилось 55 років, у зв'язку з чим, 13.06.2016року він звернувся із письмовою заявою до відповідача про призначення пенсії на пільгових умовах.
Протоколом засідання комісії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду питань, пов»язаних з призначенням пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» №25 від 04.07.2016року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 згідно п.«б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв»язку з тим, що стаж його роботи на пільгових умовах становить 10 років 0 місяців 21 день, що недостатньо для призначення за віком на пільгових умовах при досягненні 55-річного віку.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно з вимогами пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Згідно з Порядком застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 року, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, які були чинними на період роботи особи.
Розділом XXXII Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Постановою КМУ №461 від 24.06.2016 року, передбачено право робітників зайтятих на посадах газорізальника, електрогазозварювальника, електрозварників на пільгову пенсію.
Відповідно до п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики №383 від 18.11.2005р. до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За приписами ч.1 ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно з вимогами ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, п.20 вказаного порядку передбачено, що у випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, організацій. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу: професія або посада: характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Однак, трудова книжна є наявною, і повинна братись до уваги в якості первинного джерела інформації про пільговий стаж позивача.
Як вбачається із записів в трудовій книжці, пільговий стаж роботи ОСОБА_1 в БМУ «Промбуд» ТОВ «Тернопільбуд» на посаді електрозварювальника 5 розряду (газорізальника) в період з 10 липня 1999 року по 31 січня 2006 року, становить 6 років 6 місяців, що підтверджується записом №12 в трудовій книжці та довідками №55 та №57 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 10 червня 2016р. виданій БМУ «Промбуд» ТОВ «Тернопільбуд». Пільговий стаж роботи в ТОВ «Тернопільбуд» на посаді електрогазозварника 5 розряду в період з 01 лютого 2006 року по 31 січня 2016 року, становить 8 років 11 місяців 23 дні, що підтверджується записом №16 в трудовій книжці та довідками №56 та №58 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 10 червня 2016 р. виданій БМУ «Промбуд» ТОВ «Тернопільбуд». Отже, стаж роботи на пільгових умовах ОСОБА_1 становить 15 років 5 місяців і 23 дня. Також згідно записів в трудовій книжці загальний стаж роботи ОСОБА_1 становить більше 36 років.
Окрім того, вищенаведене підтверджується копіює наказу № 42-к від 08.07.1999 про прийняття на роботу ОСОБА_1 на посаду електрозварювальника ручного зварювання 5-го розряду (газорізальником) по переводу з СКП-542 з 10.07.1999р.
Із копії Наказу №5-к від 01.02.2006р. вбачається, що ОСОБА_1 переведено на посаду електрогазозварника 5 розряду з 01.02.2006р.
За результатами проведеної атестації робочих місць на БМУ «Промбуд» обґрунтовано підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно Списку №2 працівникам робочих місць: газорізальник, електрогазозварник, електрозварник, що підтверджується висновками щодо якості проведеної атестації робочих місць за умовами праці №075/05 від 28.05.2002р. ,№05-02/520 від 27.07.2004р., №05-02/459 від 04.07.2005р., №01-02/696 від 30.12.2009р., №03-01/546 від 05.02.2014р.
Згідно з вимогами ч.ч.1, 2 ст.11 Кодексу адміністративного суду України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За нормами ч.1, п.1, 2, 3 ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного суду України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про, зокрема, визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії; зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій.
Таким чином, суд, оцінивши в сукупності зібранні по справі докази, встановив, що у ОСОБА_1 наявний загальний трудовий стаж, який становить понад 36 років, в тому числі на посадах, що дають право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 2 - 15років 5місяців 23дні., атестація робочих місць в БМУ «Промбуд» проводилась. Стаж роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, який не зараховано відповідачем до пільгового стажу підтверджений наявними та дослідженими судом доказами.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд вважає, що діями відповідача було порушено права позивача, які підлягають захисту шляхом задоволення позову, а саме визнання дій Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2, викладену в протоколі №25 засідання комісії Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 04.07.2016р. протиправними, зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 Переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 13 червня2016року.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не представлено жодних доказів щодо правомірності своїх дій.
Також, у зв'язку із тим, що позов задоволено, позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений ним при поданні позову судовий збір в розмірі 551,00грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.6, 8, 9, 11, 71, 94, 128, 159, 163, 185, 186, 254 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», суд, -
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 до Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа - БМУ «Промбуд» ТОВ «Тернопільбуд» про визнання дій протиправними та зобов»язання призначити пенсію - задовольнити.
Визнати дії Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2, викладену в протоколі №25 засідання комісії Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 04.07.2016р - протиправними.
Зобов'язати Тернопільське об»єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 Переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 13 червня2016року.
Відшкодувати ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області 551,20 грн. сплаченого судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання.
Головуючий П.Я.Стельмащук