Ухвала суду № 64035149, 10.01.2017, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
10.01.2017
Номер справи
234/19723/16-а
Номер документу
64035149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 234/19723/16-а

Провадження № 2-а/234/77/17

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2017 року місто Краматорськ

Суддя Краматорського міського суду Донецької області Марченко Л.М., розглянувши при вирішенні питання про відкриття провадження в адміністративній справі

адміністративну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -

В С Т А Н О В И В:

До суду в порядку адміністративного судочинства надійшов позов УПСЗН Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів в сумі 60,81 грн., по понесених витрат по оплаті судового збору в сумі 1378 грн.

Відповідно до ст.107 ч.1 п.4 КАС України суддя після одержання позовної заяви зясовує зокрема, чи належить дану позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Частиною 1 ст.2 КАС Українипередбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС Українидо адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцієючи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Таким чином, законодавець чітко визначив, що суттю адміністративного судочинства є судовий контроль за діяльністю органів влади та місцевого самоврядування в сфері дотримання прав та свобод громадян та юридичних осіб за допомогою процесуального закону з певними особливостями, зокрема, обов'язку доказування правомірності своєї діяльності органами влади чи самоврядування. Тобто, однією з визначальних особливостей КАС Україниє те, що позивачем в адміністративній справі може бути фізична чи юридична особа, чиї права, свободи чи інтереси вони вважають порушеними, а відповідачем - орган влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи.

За приписами ст.50 КАС Українигромадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.

Зі змісту пунктів 1-4 ч.4ст.50 КАС Українивбачається, що всі наведені підстави, коли громадяни, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень лише у випадках превентивного (попереднього) судового контролю за рішеннями, діями органів влади, які при реалізації своїх владних управлінських повноважень можуть порушити права чи свободи фізичних чи юридичних осіб.

Відповідно до п.4 ч.4 ст.50 КАС Українисуб'єкт владних повноважень може звертатися до суду з адміністративним позовом до громадян України, іноземців чи осіб без громадянства, їх об'єднань, юридичних осіб, які не є суб'єктами владних повноважень, для превентивного судового контролю своєї ж діяльності і у випадках, визначених законом.

Водночас за змістом ст.177 ЦК Українигроші є об'єктами цивільних прав.

Отримавшидержавну компенсаційну виплату за надання соціальних послуг громадянці ОСОБА_2 відповідач ОСОБА_1 набув права власності на неї, та йому як власникові цих грошових коштів належать правомочності щодо володіння, користування та розпорядження.

Частиною 1 ст.1166 ЦК Українивизначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичноїособи, а також, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодування в повному обсязі особою, яка її завдала.

Оскільки позивач у справі звернувся до суду з приводу повернення надмірно сплачених відповідачусум компенсаційної виплати за надання соціальних послуг громадянці суд вважає, що наведений спір належить розглядати в порядку цивільного судочинства.

Аналогічні висновки викладені Верховним судом України в постановах від 22 вересня 2015 року у справі № 804/6131/14, від 22 вересня 2015 року у справі № п/811/3781/14.

Висновок щодо застосування норм права, викладеній у постанові Верховного Суду України, в силу положень ст.244-2 КАС України, має враховуватися іншим судами загальної юрисдикції при застосування таких норм права.

Згідно ст.109 ч.1 п.1 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Одночасно позивачу слід розяснити, що він має право предявити свій позов в порядку цивільного судочинства, а також, що відповідно до ст.109 ч.5 КАС України повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Відповідно до ст.7 ч.1 п.3 Закону України «Про судовий збір» позивачу слід повернути судовий збір в розмірі 1378 грн.

Керуючись ст.3, 17, 107, ст.109 ч.1 п.1, ст.186 КАС України, -

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Зобовязати управління Державної казначейської служби України у м.Краматорську Донецької області повернути управлінню праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради грошові кошти в сумі 1378 грн. (одну тисячу триста сімдесят вісім гривень 00 коп.), як судовий збір згідно платіжного доручення №4876 від 21.12.2016 року, оплачений на р/р №31214206700059, код платежу: 22030001, отримувач: Краматор.УК/м.Краматорськ/22030001, МФО 834016, код отримувача: 37944338, банк: ГУ ДКСУ у Донецькій області.

Розяснити позивачу, що він має право предявити свій позов в порядку цивільного судочинства.

Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Повторне звернення тієї ж особи до суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом пяти днів з дня отримання її копії.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя ОСОБА_3