Ухвала суду № 64035032, 06.01.2017, Кальміуський районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Іллічівський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
06.01.2017
Номер справи
264/6453/16-к
Номер документу
64035032
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

264/6453/16-к

1-кс/264/16/2017

У Х В А Л А

06.01.2017 м. Маріуполь

Слідчий суддя Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області Кузнецов Д.В., при секретарі Мащенко Д.О., за участю прокурора Мациха А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Маріупольської місцевої прокуратури № 2 Мациха А.П. про надання дозволу на проведення позапланової перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, додержання трудового законодавства України, додержання вимог техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту, -

В С Т А Н О В И В :

Прокурор Маріупольської місцевої прокуратури № 2 Мацих А.П. звернувся до слідчого судді Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області з клопотанням про надання дозволу спеціалістам Головного управління Держпраці у Донецькій області та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області на проведення позапланової перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, додержання трудового законодавства України, додержання вимог техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту об'єкта газової АЗС, який експлуатується ТОВ «Азовавтогаз» (ідентифікаційний код юридичної особи 40410121), розташованого за адресою: м. Маріуполь, пр. Нікопольський, 6-а.

З матеріалів клопотання вбачається, що 16.11.2016 року до Маріупольської місцевої прокуратури № 2 надійшло повідомлення з 3 Державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Донецькій області про те, що посадові особи багатопаливних АЗС ТОВ «Фрахттранссервис» (Азовавтогаз) здійснюють роботи з підвищеної небезпеки та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки при прийманні, зберіганні та відпуску пального за адресами: м. Маріуполь, пр. Нікопольський, 6-а, що є грубим порушення вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці», ст. 8 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», ст. 20 Кодексу цивільного захисту України та іншого законодавства про охорону праці.

17.11.2016 року даний факт було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016051700000091, за ознаками злочину передбаченого ч.1 ст. 272 КК України.

В ході досудового розслідування проведено обшук у приміщенні, де здійснює свою діяльність ТОВ «Фрахттранссервіс» та встановлений факт здійснення робіт з підвищеної небезпеки та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки при прийманні, зберіганні та відпуску пального за адресою: м. Маріуполь, пр. Нікопольський, 6-а ТОВ «Азовавтогаз».

Крім того, проведеним обшуком встановлено, що ТОВ «Фрахттранссервіс» придбало у ПАТ «Маріупольгаз» обладнання для приймання та відпуску газу, яке розташоване на АЗС за адресою: м. Маріуполь, пр. Нікопольський, 6-а. В свою чергу ТОВ «Фрахттранссервіс» передав в оренду вказане обладнання ТОВ «Азовавтогаз», яке на теперішній час його експлуатує.

Крім того, відповідно до даних інформаційної системи «Реєстр дозволів» (http://dozvil.dnop.gov.ua), дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки ТОВ «Азовавтогаз» не видавались.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» Державний нагляд та контроль у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, здійснюють уповноважені законами органи влади, в тому числі центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи (у разі їх утворення), до відання яких відповідно до закону віднесені питання охорони праці та державного нагляду (контролю) у сферах пожежної і техногенної безпеки.

Згідно ст. 38 Закону України «Про охорону праці» та ст. 259 КЗпП України, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до п. 20 Положення про Державну службу України з питань праці, яке затверджено постановою КМУ від 11.02.2015 № 96 Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами, з питань проведення ідентифікації та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки.

Згідно ч.2 п.3 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, яке затверджено постановою КМУ від 16.12.2015 № 1052 основним завданням Державної служби з надзвичайних ситуацій є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу.

У відповідності до ст.ст. 2, 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено до 31 грудня 2017 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. До 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю) за рішенням суду.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та пояснив, що враховуючи, що результати позапланової перевірки можуть бути використані в якості доказів, для повного, всебічного і неупередженого дослідження всіх обставин у кримінальному провадженні виникла обґрунтована необхідність в отриманні дозволу слідчого судді на проведення та призначення даного позапланового заходу, оскільки іншими способами встановити грубі порушення законодавства про охорону праці, які могли спричинити тяжкі наслідки неможливо.

Відповідно до приписів ч.1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, в т.ч. вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.

Згідно вимог ч.1 ст.92 КПК України, обов'язок доказування обставин, передбачених ст. 91 КПК України покладається на слідчого, прокурора.

Відповідно до статті 84 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів в т.ч. шляхом витребування актів перевірок.

У даному випадку, такими доказами у кримінальному провадженні можуть бути акти перевірок та інші документи, складені Головним управлінням Держпраці у Донецькій області та Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області за результатом проведення позапланової перевірки, які можуть бути використані для доведення позиції державного обвинувачення в суді.

Зі змісту ст.ст. 84, 99 КПК України вбачається, що акти перевірок будуть належними та допустимими доказами тільки, якщо дотримано вимог п.2 ч.3 ст.87 КПК України (недопустимими є також докази, що були отримані після початку кримінального провадження шляхом реалізації органами досудового розслідування чи прокуратури своїх повноважень, не передбачених цим Кодексом, для забезпечення досудового розслідування кримінальних правопорушень).

У відповідності до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою ст.7 цього Кодексу.

Дослідивши матеріали клопотання, та враховуючи, що для отримання інформації щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, додержання трудового законодавства України, додержання вимог техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту об'єкта газової АЗС, який експлуатується ТОВ «Азовавтогаз», необхідне залучення відповідних кваліфікованих спеціалістів Головного управління Держпраці у Донецькій області та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, тому необхідно надати дозвіл на проведення позапланової перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, додержання трудового законодавства України, додержання вимог техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту, проведення якої доручити спеціалістам Головного управління Держпраці у Донецькій області та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області.

Разом з тим, заявлений в клопотанні строк проведення перевірки є надмірним, оскільки не відповідає діючим вимогам закону. Так згідно частини 4 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів. З огляду на вказані приписи суд вважає законним обмежити строк проведення позапланової перевірки до десяти робочих днів.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9 ч.6, 93, 94 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, додержання трудового законодавства України, додержання вимог техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту об'єкта газової АЗС, який експлуатується ТОВ «Азовавтогаз» (ідентифікаційний код юридичної особи 40410121), розташованого за адресою: м. Маріуполь, пр. Нікопольський, 6-а. Проведення позапланової перевірки доручити посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області з 16.01.2017 року, тривалістю не більше 10 робочих днів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Іллічівського

районного суду м. Маріуполя: Кузнецов Д. В.