№ 610/4044/16-а
2-а/610/1/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.01.2017 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Тімонової В.М.,
за участі: секретаря Косолапової Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, за участі третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
06.12.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не надіслання інформації про зміну у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для здійснення перерахунку пенсії та зобов»язання надіслати таку інформацію.
Обґрунтовуючи позов зазначив, що є інвалідом війни 2-ї групи та пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом.
Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 07.12.2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 26.12.2016 року за клопотанням представника відповідача справу призначено розгляду у відкритому судовому засіданні.
В судове засідання позивач не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності та підтримку позовних вимог.
Представник відповідача та представник третьої особи в судове засідання не з»явились.
Від Головного управління Пенсійного фонду України надійшли письмові заперечення, в яких представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі. Зазначив, що Постанова КМ України № 988 від 11.11.2015 року «Про збільшення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України», на яку посилається позивач, не може бути підставою для перерахунку пенсії, як пенсіонеру із числа колишніх працівників внутрішніх справ, оскільки вказана постанова прийнята до внесення змін до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Законом України від 23.12.2015 р. N900-VIII.
Крім того, представником відповідача заявлено клопотання про залучення до участі в справі в якості третьої особи Пенсійного фонду України.
З приводу цього клопотання суд зазначає, що воно не підлягає задоволенню з огляду на наступне:
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, яке залучено до участі в справі як Третя особа, в Україні існує єдина державна система пенсійного забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 затверджено Положення про Пенсійний фонд України
Пунктом 1 Положення передбачено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Пунктом 7 Положення вказано, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Оскільки залучено до участі в справі в якості третьої особи територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому на обліку перебуває Позивач як отримувач пенсії, підстави для залучення до участі в справі Пенсійного фонду України відсутні.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, дослідивши письмові заперечення представника Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються правовими нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку N 2262-XII , Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року N 900-VIII із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.
В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 є інвалідом 2-ї групи та пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" по інвалідності 2 групи. Інвалідність отримана в період проходження служби в органах внутрішніх справ.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, куди звертався щодо надання відповідної інформації про зміни у грошовому забезпеченні та щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення за відповідною посадою, що було зумовлено прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988.
Листом № КО-5015493 від 24.03.2016 року Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Позивачу відмовлено у проведенні вказаного перерахунку з тих підстав, що до органів Пенсійного фонду не надходило повідомлень від Кабінету Міністрів України та відповідних силових міністерств та відомств про проведення перерахунку пенсій, а отже відсутні підстави для проведення останнього.
Листом № 368/К-109 від 05.05.2016 року Пенсійного фонду України йому також відмовлено з аналогічних підстав.
Листом № 15/2-К-598 від 28.04.2016 року Міністерством внутрішніх справ України Позивачу відмовлено в направленні інформації про зміни грошового забезпечення до органів Пенсійного фонду, обґрунтувавши таку відмову тим, що факт прийняття Постанови Кабінету Міністрів України N 988 від 11.11.2015 року не породжує підстав для перерахунку пенсії Позивачу.
Листом № 9/К-99 від 26.04.2016 року ГУ НП в Харківській області № 9/К-99 йому також відмовлено в направленні інформації про зміни грошового забезпечення до органів Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року статтю 63 доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Як вбачається із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п.2 Порядку про рішення Кабінету Міністрів України силові міністерства та відомства, (в тому числі Міністерство внутрішніх справ) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України (його територіальним органам) про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям (в тому числі пенсіонерам органів внутрішніх справ).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до наведених норм передбачено наступний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсій:
1) Міністерство внутрішніх справ повідомляє Пенсійний фонд України (його територіальні органи) про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року);
2) Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головними управліннями Пенсійного фонду України (згідно абз. 2 п. 2 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року);
3) Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки (згідно абз.3 п.2, абз.1 п.3 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 року N 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в статті 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Суд зазначає, що в розумінні вказаних вимог Позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988.
Суд вважає безпідставними доводи третьої особи про те, що Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 р. N900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988, а тому не має зворотної дії в часі. Відповідач та Третя особа допустили помилкове трактування поняття "зворотна дія нормативно-правового акта у часі".
Так, загальновідомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Тобто, на день набрання чинності Законом "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті, так як вказана постанова не вичерпала свою дію.
При цьому суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 ) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
За приписами п.2. Порядку №45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало Відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Аналогічно в п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
На думку суду, не заслуговує на увагу і та обставина, на яку посилається представник відповідача відносно того, що Відповідач на законодавчому рівні не зобов'язаний подавати інформацію саме до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Така інформація могла бути подана до Пенсійного фонду України.
Враховуючи існування в Україні єдиної державної системи пенсійного забезпечення, перебування позивача на пенсійному обліку саме в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, який на підставі повідомлення від Пенсійного фонду України мав би скласти відповідні списки та передати їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які готують відповідні довідки (абз.3 п.2, абз. 1 п.3 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року), враховуючи, що таку інформацію відповідачем протиправно не надано, крім того, вимагається подання інформації лише індивідуально щодо позивача, зважаючи на статус третьої особи, то подання інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо однієї особи, яка перебуває на обліку в цьому управлінні є обгрунтованим та не суперечить будь-яким нормам чинного законодавства та розцінюється як подання вказаної інформації безпосередньо Пенсійному фонду України.
На підставі викладеного суд робить висновок про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту виключно шляхом визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для здійснення перерахунку пенсії та зобов'язання надіслати таку інформацію про зміни у грошовому утриманні, а тому задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 158, 159 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ