Постанова № 64026431, 11.01.2017, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
11.01.2017
Номер справи
287/68/16-а
Номер документу
64026431
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/68/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2017 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі :

головуючого - судді Волощука В.В.

секретаря Федорчук О.В.

з участю:

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Скрита С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Олевського районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернулась до суду із позовною заявою до УПФ України в Олевському районі Житомирської області (далі відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії та просить визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області протиправною. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі призначити їй пенсію за віком з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, на умовах, визначених ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на п'ять років, як особі, яка постійно працювала у зоні посиленого радіоекологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року проживає у цій зоні не менше чотирьох років. Свої вимоги мотивує тим, що вона є громадянкою, яка постійно працювала на території зони посиленого радіоекологічного контролю, а тому відмову відповідача у призначенні їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років вважає протиправною.

Позивачка та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, з підстав зазаначених в позовній заяві.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області в судовому засіданні заперечує проти позову та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та підставність для їх задоволення виходячи з наступного.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1, була зареєстрована та проживала в с.Млинок Олевського району Житомирської області з 26.04.1986 року по 19.05.1989 року, та з 21.06.1989 року по даний час в м.Олевську, Житомирської області, що стверджується довідкою № 1554 від 06.09.2016 року виданою Покровською сільською радою (а.с.11) та довідкою Олевської міської ради №5360 від 23.09.2016 року, з яких слідує, що позивач дійсно була зареєстрована та постійно проживала з 26.04.1986 року по 19.05.1989 року в с.Млинок Олевського району Житомирської області та з 21.06.1989 року по даний час проживає в м.Олевськ Житомирської області (постановою КМУ від 23.07.1991 року № 106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю), що також стверджується копією паспорта виданого на ім'я ОСОБА_1 (а.с.6,7).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має страховий стаж більше 34 років, оскільки з 20.01.1984 року була прийнята на роботу до Олевського лісопункту Житомирського торфоб'єднання, назва якого була змінена на Дочірне підприємство «Олевськторф» державного підприємства «Житомирторф», де і працює по теперішній час, що підтверджується копією трудової книжки ОСОБА_1 (а.с.10).

Позивач по досягненню 52 років і 6 місяців, що підтверджується паспортом серія НОМЕР_2 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.

Відповідач, листом № 3350/03 від 13.09.2016 року відмовив позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тієї підстави, що посвідчення потерпілої 3 категорії видане Житомирської обласною державною адміністрацією, а позивачка з 21.06.1989 року проживала в м.Олевськ, Житомирської області, що відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Приписами статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема як особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Згідно з ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Зокрема, відповідно до абзацу 6 пункту 2 частини 1 статті 55 вказаного закону, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - зменшення віку передбачено 2 роки та додатково 1 рік за кожні 3 роки проживання, але не більше 5 років.

При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Жінки, пенсійний вік яким знижено відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 5 років, і які народились у період з 01.04.1963 року по 30.09.1963 року, мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 52 років.

Таким чином, із даної норми закону вбачаються альтернативні підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійна робота.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

При цьому беручи до уваги, що відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року, відповідно до розділу 2 прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року.

То жінки, які згідно зі статтею 55 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», 3 категорії, мають право на зниження пенсійного віку на 5 років, пенсія за віком призначається після досягнення ними такого віку: 52 роки 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1963 року по 31 березня 1964 року.

Із паспорту позивача вбачається, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.6), отже пенсія за віком їй призначається після досягнення нею віку 52 роки 6 місяців та має страховий стаж не менше 15 років.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

Відповідно до п.п. «ґ» п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Судом встановлено, що позивачка 02.07.2016 року отримала посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія НОМЕР_3 (категорія 3).

З матеріалів справи встановлено, що належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Чинність посвідчення вказує і на той факт, що позивач згідно абз.4 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" станом на 01.01.1993 проживала та відпрацювала у зоні посиленого радіологічного контролю не менше чотирьох років. Таким чином, першопочаткова величина зниження пенсійного віку 2 роки є встановленою.

Стосовно додаткового строку зменшення пенсійного віку, а саме 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 5 років, то позивач отримав це право, оскільки з 26.04.1986 року по 19.05.1989 року проживала - с. Млинок Олевського району Житомирської області, а з 20.05.1989 року по даний час проживає - в м.Олевськ Житомирської області, та з 20.01.1984 року по даний час працює на Дочірному підприємстві «Олевськторф» державного підприємства «Житомирторф», тобто на території посиленого радіоекологічного контролю.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач, у відповідності до ст.55 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком зі зниженням, пенсійного віку на 5 років після досягнення 52 років 6 місяців, тобто з 04.07.2016 року, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Позовні вимоги позивача заявлені в межах строку позовної давності, встановленого ст.99 КАС України.

Крім того, статтею 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже позовна вимога позивачки щодо стягнення на її користь 551.20 грн., витрат на оплату судового збору з Державного бюджету України не підлягає до задоволення, оскільки відповідач по справі на день подачі позивачем позову до суду (23.09.2016 року), не був звільнений від його сплати.

Керуючись: ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 128,160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, яка полягає у відмові в призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області (11001 м.Олевськ вул.Свято-Миколаївська, 31 Житомирської області, ІПН: 20405093), призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 (АДРЕСА_1, ІПН:НОМЕР_1), пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 04.07.2016 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області (11001 м.Олевськ вул.Свято-Миколаївська, 31 Житомирської області, ІПН: 20405093), здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 (АДРЕСА_1, ІПН:НОМЕР_1), пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 04.07.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області (11001 м.Олевськ вул.Свято-Миколаївська, 31 Житомирської області, ІПН: 20405093), на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 (АДРЕСА_1, ІПН:НОМЕР_1), витрати на оплату судового збору у розмірі 551.20 грн.

В решті позову ОСОБА_1, щодо стягнення на її користь витрат на оплату судового збору з Державного бюджету України - відмовити за безпідставністю.

З повним текстом постанови суду сторони мають право ознайомитися 16.01.2017 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: В.В. Волощук