Справа № 234/163/17-к
Провадження № 1-кс/234/229/17
У Х В А Л А
про надання дозволу на проведення перевірки
11 січня 2017 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: слідчого судді Карпенко О.М.,
при секретарі Аксеніної В.М.,
прокурора Малишева Д.О.,
розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю прокуратури Донецької області Малишева Д.О. про призначення позапланової документальної перевірки, -
ВСТАНОВИВ:
10.01.2017 року до суду надійшло клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю прокуратури Донецької області Малишева Д.О. про призначення позапланової документальної перевірки, відповідно до матеріалів досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 1201605000000024 від 14.01.2016 за фактом заволодіння майном ОКП «Донецктеплокомуненерго» шляхом зловживання службовими особами зазначеного підприємства своїм службовим становищем, за ознаками складу злочину передбаченого ч. 3,5 ст. 191 ч.2, ст. 366 КК України.
З клопотання вбачається, що під час дослідження фінансово-господарської діяльності «ОБЛАСНЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» (ЄДРПОУ 03337119) по взаємовідносинам з TOB «ІНТЕРГРОВАНИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОМПЛЕКС» (ЄДРПОУ 37841204), ПП «КАМЕРОН» (ЄДРПОУ 24652687), TOB «Е.Я.Н.Е. ФОРВАРД ТЕХНОЛОДЖІС» (ЄДРПОУ 32709908) за період з 01.01.2015 до 31.08.2016, відділом фінансових розслідувань управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ГУ ДФС у Донецькій області, встановлено, що «ОБЛАСНЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» (ЄДРПОУ 03337119) у зазначений період придбало товарно-матеріальні цінності у TOB «ІНТЕРГРОВАНИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОМПЛЕКС» (ЄДРПОУ 37841204), а саме вугілля кам'яне на суму 6 893 550,36 грн., у ПП «КАМЕРОН» (ЄДРПОУ 24652687), а саме вугілля кам'яне на суму 7 606 985,02 грн.
Проведеним аналізом придбання вугілля ОКП «ДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» у посередників TOB «ІЕК», ПП «КАМЕРОН» у порівнянні з виробниками встановлено різницю між цінами придбання у розмірі 6 804 929,35 грн. на підставі чого можливо припустити, що підприємством ОКП «ДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» було придбано вугілля у TOB «ІЕК», ПП «КАМЕРОН» походження якого не встановлено, по завищеним цінам, в порівнянні з ціною придбання у виробника, що можливо спричинило збитки комунальному підприємству на загальну суму 6 804 929,35 грн.
Таким чином, для з'ясування усіх обставин можливого вчинення кримінального правопорушення, враховуючи вищевикладені обставини, для забезпечення розслідування виникла необхідність у проведенні позапланової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків до державного бюджету TOB «ІНТЕРГРОВАНИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОМПЛЕКС» (ЄДРПОУ 37841204).
Встановлено, що TOB «ІНТЕРГРОВАНИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОМПЛЕКС» (ЄДРПОУ 37841204) зареєстровано: Донецька область, м. Красноармійськ, вул. 8-го березня, буд. №145, та перебуває на обліку у Красноармійському ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області.
Іншими заходами встановити вказані відомості та довести факт і суму ухилення від сплати податків не надається можливим.
Проте, Законом України «Про прокуратуру» внесені зміни до Кримінального процесуального кодексу України, які набули чинності 25.04.2015, зокрема виключено п.6 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40 КПК України, які передбачали право прокурора та слідчого на призначення ревізій та перевірок.
Водночас, положеннями п.78.1.11 ст.78 Податкового кодексу України передбачено, що обставинами для проведення позапланової перевірки є отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
З моменту набуття чинності положень Закону України «Про прокуратуру» в частині змін до Кримінального процесуального кодексу України, прокурори та слідчі таке право втратили. Виходячи з положень п.78.1.11 ст.78 Податкового кодексу України, з 25.04.2015 позапланові перевірки призначаються виключно за рішенням суду.
У відповідності до ст. 124 Конституції юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Судочинство здійснюється Конституційним судом України та судами загальної юрисдикції.
У відповідності до ст. 18 Закону України від 7 липня 2010 року «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що суди загальної юрисдикції спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні прокурор просив клопотання задовольнити.
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність проведення позапланової перевірки, суд дійшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню за таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що слідчими слідчого управління ГУНП в Донецькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 1201605000000024 від 14.01.2016 за фактом заволодіння майном ОКП «Донецктеплокомуненерго» шляхом зловживання службовими особами зазначеного підприємства своїм службовим становищем, за ознаками складу злочину передбаченого ч. 3, 5 ст. 191 ч.2, ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що під час дослідження фінансово- господарської діяльності «ОБЛАСНЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» (СДРПОУ 03337119) по взаємовідносинам з TOB «ІНТЕРГРОВАНИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОМПЛЕКС» (СДРПОУ 37841204), ПП «КАМЕРОН» (ЄДРПОУ 24652687), TOB «Е.Я.Н.Е. ФОРВАРД ТЕХНОЛОДЖІС» (ЄДРПОУ 32709908) за період з 01.01.2015 до 31.08.2016, відділом фінансових розслідувань управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ГУ ДФС у Донецькій області, встановлено, що «ОБЛАСНЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» (ЄДРПОУ 03337119) у зазначений період придбало товарно-матеріальні цінності у TOB «ІНТЕРГРОВАНИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОМПЛЕКС» (ЄДРПОУ 37841204), а саме вугілля кам'яне на суму 6 893 550,36 грн., у ПП «КАМЕРОН» (ЄДРПОУ 24652687), а саме вугілля кам'яне на суму 7 606 985,02 грн.
Проведеним аналізом придбання вугілля ОКП «ДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» у посередників TOB «ІЕК», ПП «КАМЕРОН» у порівнянні з виробниками встановлено різницю між цінами придбання у розмірі 6 804 929,35 грн. на підставі чого можливо припустити, що підприємством ОКП «ДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» було придбано вугілля у TOB «ІЕК», ПП «КАМЕРОН» походження якого не встановлено, по завищеним цінам, в порівнянні з ціною придбання у виробника, що можливо спричинило збитки комунальному підприємству на загальну суму 6 804 929,35 грн.
Приписами ст.40 КПК України регламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі дії (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до пп. б, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Таким чином, прокурор на цей час позбавлений можливості призначити перевірку у кримінальному провадженні шляхом винесення відповідної постанови.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.159-166, 309 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю прокуратури Донецької області Малишева Д.О. про призначення позапланової документальної перевірки - задовольнити.
Призначити по кримінальному провадженню №1201605000000024 від 14.01.2016 позапланову документальну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків до державного бюджету TOB «ІНТЕРГРОВАНИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОМПЛЕКС» (ЄДРПОУ 37841204) за період 01.01.2015 - 01.01.2017 року.
При проведенні перевірки висвітлити наступне питання:
- чи порушені в звітному податковому періоді у 2015-2016 роках службовими особами TOB «ІНТЕРГРОВАНИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОМПЛЕКС» (ЄДРПОУ 37841204) вимоги податкового законодавства України в частині повноти нарахування і сплати податку на прибуток і податку на додану вартість в процесі здійснення підприємством фінансово-господарської діяльності, в тому числі по операціям із «ОКП «ДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» (ЄДРПОУ 03337119), TOB «ФБК «БІС ХОЛДІНГ» (ЄДРПОУ 37134786); TOB «ПЕРШИЙ БІЗНЕС ЦЕНТР» (ЄДРПОУ 39869609); TOB «ТРЕЙДТРЕВЕЛ» (ЄДРПОУ 39889431); TOB "ГЛОБАЛТОРГ КОМПАНІ (ЄДРПОУ 40240770) щодо поставки товарно-материальных ценностей за договорами між ОКП «ДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» (ЄДРПОУ 03337119) та TOB «ІНТЕРГРОВАНИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОМПЛЕКС» (ЄДРПОУ 37841204) по всьому ланцюгу за період з 01.01.2015 по 01.01.2017 року, та на яку суму.
Проведення позапланової документальної перевірки доручити працівникам Красноармійського ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області, за необхідності залучити співробітників інших компетентних органів.
За результатами проведеної перевірки матеріали та результати надати до відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю прокуратури Донецької області за адресою: вул. Університетська, 6, м. Маріуполь, Донецька область у встановленому законодавством порядку.
Виготовити ухвалу у двох примірниках, один з яких залишити у матеріалах справи №1-кс/234/229/17, а другий надати ініціатору розглянутого клопотання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Краматорського
міського суду О.М. Карпенко