Ухвала суду № 64004987, 11.01.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2017
Номер справи
813/4513/16
Номер документу
64004987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А

про забезпечення адміністративного позову

11 січня 2017 року № 813/4513/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю., без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі, розглянувши клопотання представника позивача про забезпечення адміністративного позову у справі за позовом публічного акціонерного товариства "ВіЕс Банк" до державного реєстратора Дахна Артема Миколайовича, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Флеш", ОСОБА_2 про скасування запису, -

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява публічного акціонерного товариства "ВіЕс Банк" до державного реєстратора Дахна Артема Миколайовича, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Флеш", ОСОБА_2, у якій просить суду якій просить суд скасувати запис державного реєстратора комунального підприємства Центр розвитку та інвестицій Васильківського району Дахна Артема Миколайовича від 05.05.2016 про державну реєстрацію припинення запису № 6399589 від 07.08.2008 про іпотеку земельної ділянки площею 19,5573 га, що розташована в адміністративних межах Новогребельської сільської ради, Бородянського району Київської області, цільове призначення земельної ділянки - ведення індивідуального садівництва, кадастровий номер НОМЕР_1.

10.01.2017 позивач звернувся з клопотанням про забезпечення адміністративного позову, у якому просить:

- заборонити державним реєстраторам прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України, інших органів державної реєстрації прав та нотаріусам як спеціальним суб'єктам, на які покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, реєструвати зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо:

1) земельної ділянки площею 9,5576 га, що розташована в адміністративних межах Новогребельської сільської ради, Бородянського району Київської області, цільове призначення земельної ділянки - ведення індивідуального садівництва, кадастровий номер НОМЕР_2;

2) земельної ділянки площею 10 га, що розташована в адміністративних межах Новогребельської сільської ради, Бородянського району Київської області, цільове призначення земельної ділянки - ведення індивідуального садівництва. Кадастровий номер НОМЕР_3;

- що зареєстровані як окремі об'єкти нерухомого майна внаслідок поділу земельної ділянки площею 19,5573 га, яка розташована в адміністративних межах Новогребельської сільської ради, Бородянського району Київської області, цільове призначення земельної ділянки - ведення індивідуального садівництва, кадастровий номер НОМЕР_1.

Клопотання обґрунтоване тим, що реєстрація переходу права власності на вказане вище нерухоме майно відбулась із порушенням вимог Закону України "Про іпотеку", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом" а також Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", чим було порушено права ПАТ "ВіЕс Банк" як іпотекодержателя даного майна. Позивач вважає, що на сьогодні існує висока ймовірність подальшого відчуження спірних об'єктів нерухомого майна. Стверджує, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі та неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів забезпечення позову. Також просить розглянути клопотання невідкладно.

При постановлені ухвали суд виходить з такого.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної у Рішенні від 30.01.2003 № 3-рп/2003 правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 мотивувальної частини).

Зокрема, з метою недопущення незворотності певних наслідків відповідних дій щодо відновлення порушеного права, в адміністративному судочинстві впроваджено інститут забезпечення позову. Він віднесений до механізму захисту прав і свобод людини в судовому порядку, і є гарантією їх захисту та відновлення, а отже, елементом правосуддя. Забезпечення позову стосується всіх стадій судового провадження (підготовка, призначення, розгляд справи, виконання рішення) і є складовою комплексу заходів, спрямованих на охорону публічно-правового та матеріально-правового інтересу в адміністративному судочинстві.

Відповідно до ч. 1 ст. 118 КАС України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з ч. 1, 3, 4 ст. 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання. Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.

Судом встановлено, що ухвалою Господарського суду Київської області від 11.10.2016 у справі № Б24/118-12, залишеною без змін постановою Київського апеляційного Господарського суду від 20.12.2016 позовну заяву ПАТ «ВіЕс Банк» № 10-3/12786 від 27.07.2016 (вх. № 2509/16) в межах справи № Б24/118-12 про банкрутство ТОВ «Флеш» про визнання аукціону недійсним задоволено, визнано недійсним другий повторний аукціон в процедурі банкрутства ТОВ «Флеш» з продажу земельної ділянки площею 19,5573 га з кадастровим номером НОМЕР_1, для індивідуального садівництва, яка знаходиться за адресою: Київська область, Бородянський район, село Нова Гребля, який проводився 26.04.2016.

Позивач вважає, що в даному спорі є необхідність застосувати заходи забезпечення позову, у зв'язку з тим, що існує ризик того, що за час розгляду справи в суді третьою особою ОСОБА_2 може бути відчужено нерухоме майно, а саме - земельну ділянку площею 9,5576 га, що розташована в адміністративних межах Новогребельської сільської ради, Бородянського району Київської області, цільове призначення земельної ділянки - ведення індивідуального садівництва, кадастровий номер НОМЕР_2, земельну ділянку площею 10 га, що розташована в адміністративних межах Новогребельської сільської ради, Бородянського району Київської області, цільове призначення земельної ділянки - ведення індивідуального садівництва. Кадастровий номер НОМЕР_3 на користь третіх осіб, що може призвести до заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, а у випадку задоволення позову на їх відновлення необхідно буде докласти значних додаткових зусиль, звертатися з додатковими позовами в суди різних інстанцій і т.д.

З огляду на наведені позивачем і підтверджені матеріалами справи обставини, існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, а захист цих прав, свобод та законних інтересів стане утрудненим без вжиття заходів забезпечення позову.

Вирішуючи дане клопотання суд виходить з пов'язаності заходів забезпечення позову з його предметом, співмірності таких заходів заявлених позовним вимогам, а також відповідності способу забезпечення позову ч. ч. 3, 4 ст. 117 КАС України.

За викладених обставин суд вважає клопотання представника позивача обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 117, 118, 158, 159, 160, 165 КАС України, суд -

ухвалив:

Клопотання представника позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задовольнити повністю.

Заборонити державним реєстраторам прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України, інших органів державної реєстрації прав та нотаріусам як спеціальним суб'єктам, на які покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, реєструвати зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо:

1) земельної ділянки площею 9,5576 га, що розташована в адміністративних межах Новогребельської сільської ради, Бородянського району Київської області, цільове призначення земельної ділянки - ведення індивідуального садівництва, кадастровий номер НОМЕР_2;

2) земельної ділянки площею 10 га, що розташована в адміністративних межах Новогребельської сільської ради, Бородянського району Київської області, цільове призначення земельної ділянки - ведення індивідуального садівництва. Кадастровий номер НОМЕР_3;

- до ухвалення рішення у даній адміністративній справі.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня її отримання до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Виконання ухвали з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Суддя Кедик М.В.