Постанова № 64004693, 11.01.2017, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2017
Номер справи
806/2238/16
Номер документу
64004693
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2017 року м. Житомир справа № 806/2238/16

категорія 2.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черняхович І.Е.,

секретар судового засідання Кривенко Л.М.,

за участю позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив: - визнати протиправною бездіяльність Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі, що виразилася у не направленні на адресу ОСОБА_2 висновку та першого примірника проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 341,3042 га на території Озерської сільської ради для ведення фермерського господарства;

- зобов'язати Відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі направити на адресу ОСОБА_2 висновок та перший екземпляр проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства на території Озерської сільської ради, поданий 21 березня 2016 року на погодження ОСОБА_2 .

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що всупереч ст. 186-1 Земельного кодексу України висновки та перший екземпляр поданого відповідачу на погодження проекту землеустрою на адресу позивача не надходило.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не зв"явився про час, місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином. На адресу суду направив письмові заперечення на позовну заяву (а.с.13-14)

Проаналізувавши досліджені в судовому засіданні докази у сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 21 березня 2016 року ОСОБА_2 подав до Відділу Держеокадастру у Брусилівському районі на погодження проект землеустрою з усуненими недоліками щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства на території Озерської сільської ради Брусилівського району площею 341,3042 га за рахунок земель запасу та резерву (а.с.6).

26 вересня 2016 року ОСОБА_3 звернувся до відділу Держеокадастру у Брусилівському районі, щодо надання інформації в письмовому вигляді щодо направлення на адресу позивача висновку та першого примірника проекту землеустрою, поданого 21.03.2016 на погодження до Відділу Держеокадастру у Брусилівському районі (а.с.7).

28 жовтня 2016 ОСОБА_2 звернувся особисто до відділу Держеокадастру у Брусилівському районі про надання підтверджуючих документів щодо отримання або направлення на його адресу висновку та першого екземпляру проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства на території Озерської сільської ради, поданого на погодження 21.03.2016.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проект землеустрою, згідно із абз. 10 ст. 1 Закону України "Про землеустрій", - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом.

Відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок закріплені у статті 186-1 Земельного кодексу України.

Частиною 1 вказаної статті Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - ЗК України) передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Відповідно до ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержані безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Згідно зі ч. 4 ст. 186-1 ЗК України, розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

У відповідності до ч. 5 ст. 186-1 ЗК України, органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

З аналізу наведених норм вбачається, що уповноважений орган зобов'язаний в десятиденний термін з дня надходження проекту землеустрою погодити або відмовити в його погодженні, оформивши відповідно згоду або відмову письмовим висновком.

Представник відповідача у наданих суду письмових запереченнях стверджує про те, що ОСОБА_2 під час розгляду справи №806/551/16 у апеляційній інстанції надавався проект землеустрою в оригіналі. Також зазначив, що на звернення від 26.09.2016 було надано письмову відповідь від 13.10.2016 за вих. №Г-69/0-72-6-16 (а.с.18)

Однак суд не приймає дану позицію відповідача як належним доказом по справі, враховуючи наступне.

Листом Житомирський окружний адміністративний суд від 19 грудня 2016 року було зобов'язано відповідача на підтвердження інформації, зазначеної у листі від 13.10.2016 за вих.№Г-69/0-72-6-16, надати докази отримання ОСОБА_2 листа - відмову та оригінал проекту особисто у Відділі Держгеокадастру у Брусилівському районі.

Вимоги суду Відділом Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області виконано не було.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності у адміністративній справі покладено на відповідача.

Враховуючи, що доказів направлення ОСОБА_2 висновку та першого примірника проекту землеустрою відповідачем не надано, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 254 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області щодо не направлення на адресу ОСОБА_2 висновку та першого примірника проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 341,3042 га на території Озерської сільської ради для ведення фермерського господарства.

Зобов'язати Відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області направити на адресу ОСОБА_2 висновок та перший примірник проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 341,3042 га на території Озерської сільської ради для ведення фермерського господарства.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя І.Е.Черняхович

Повний текст постанови виготовлено: 12 січня 2017 р.