ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
10 січня 2017 року м. Київ К/800/31907/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С., перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 29 серпня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Білоцерківському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 звернулася до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Білоцерківському районі Київської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» й перераховану з 01 січня 2004 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки при призначенні пенсії Управлінням не враховано довідку про заробітну плату за період роботи з 1989 року по 1994 рік, видану агрофірмою «Світанок», у зв'язку з чим розмір її пенсії є значно меншим від того, який належить за законом, неодноразово зверталася до відповідача із заявами про перерахунок пенсії з урахуванням зазначеної довідки, проте отримувала відмову, обґрунтовану тим, що розрахунок середньомісячного заробітку проведено з урахуванням доданої до однієї із заяв довідки про нараховану заробітну плату за період з 01 березня 1989 року по 28 лютого 1994 року та даних системи персоніфікованого обліку застрахованих осіб за липень-серпень 2000 року, червень-грудень 2003 року, як передбачено статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», після проведеного розрахунку заробіток склав 1 460,99 грн. (коефіцієнт заробітної плати - 1,21962) і є меншим від заробітку, з якого обчислено розмір її пенсії, що свідчить про недоцільність його застосування, про що їй неодноразово повідомлялося. Вважаючи, що відповідач порушує її право на належне пенсійне забезпечення, просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Білоцерківському районі Київської області та зобов'язати провести перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за період з 01.03.1989р. по 28.02.1994р. з метою збільшення її розміру.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 29 серпня 2016 року, залишеною без змін Київського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2016 року, відмовлено у задоволенні позову.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач подала касаційну скаргу, в якій просила скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій.
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 25 листопада 2016 року касаційна скарга, з урахуванням приписів статтей 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, залишалася без руху в зв'язку з неподанням документа, що підтверджує сплату судового збору із наданням строку для усунення зазначеного недоліку.
У встановлений строк ОСОБА_1 виконала вимоги ухвали суду.
Разом з тим, дослідивши касаційну скаргу та додані до неї матеріали, у відкритті провадження за касаційною скаргою необхідно відмовити з наступних підстав.
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакцій, чинній на час виникнення спірних правовідносин, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац 5 частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
За змістом статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, за заявою ОСОБА_1 Управлінням проведено розрахунок середньомісячного заробітку, з урахуванням довідки про нараховану заробітну плату за період з 01 березня 1989 року по 28 лютого 1994 року та даних системи персоніфікованого обліку застрахованих осіб за липень-серпень 2000 року, червень-грудень 2003 року, як передбачено статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після проведеного розрахунку заробіток склав 1460,99 грн. (коефіцієнт заробітної плати - 1,21962) і є меншим від заробітку, з якого обчислено розмір пенсії позивача, що свідчить про недоцільність його застосування, про що вона (позивач) неодноразово повідомлялася (листи від 17 вересня 2015 року, 29 жовтня 2015 року та від 25 квітня 2016 року), а тому довідка, на яку посилається позивач не може бути застосована відповідачем при обчисленні пенсії, оскільки значно звужує її права на пенсійне забезпечення, зважаючи на те, що розмір пенсії після перерахунку буде меншим, від того, що ОСОБА_1 отримує.
Таким чином, з огляду на наведені обставини та вимоги закону, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність порушень управління Пенсійного фонду України в Білоцерківському районі Київської області при обчисленні (перерахунку) пенсії позивача, є правильним.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, зокрема, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (а у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Виходячи із змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, дана касаційна скарга є необґрунтованою, оскільки не містить належних доводів в підтвердження незаконності прийнятих судами попередніх інстанцій рішень, а тому, з врахуванням наведених приписів пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, не викликає необхідності перевірки судом касаційної інстанції матеріалів справи, що в свою чергу, є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.
Керуючись статтями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и л а :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 29 серпня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Білоцерківському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії.
Додані до касаційної скарги матеріали повернути позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Вищого адміністративного суду України С.С. Пасічник