Постанова № 63978062, 04.01.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.01.2017
Номер справи
809/1891/16
Номер документу
63978062
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" січня 2017 р. Справа № 809/1891/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Кафарського В.В.,

За участю секретаря Єлізарової У.Г.,

за участю:представника позивача Голубчак Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області

до відповідача: державного підприємства "Делятинське лісове господарство"

про зобов"язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

22.12.2016 Державна екологічна інспекція в Івано-Франківськй області звернулася до суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Делятинське лісове господарство» про зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі Наказу Держекоінспекції в Івано-Франківській області за № 464 від 12.12.2016 видано направлення № 497 від 12.12.2016 про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідача. На виконання вказаного наказу працівниками Держекоінспекції в Івано-Франківській області здійснено виїзд на територію лісового фонду Білоославського лісництва ДП «Делятинське ЛГ» за адресою вул. 16-го Липня, 11 село Білі Ослави Надвірнянського району Івано-Франківської області. Однак, директор державного підприємства «Делятинське лісове господарство» не дав згоди на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду Білоославського лісництва ДП «Делятинське ЛГ», підставою для проведення якої стали звернення гр.. ОСОБА_3- жителя АДРЕСА_1. В результаті чого позивачем складено акт про не допуск до здійснення позапланової перевірки відповідача від 14.12.2016.

Вказані дії відповідача є такими, що порушують вимоги чинного законодавства, а відтак позивач просить зобов'язати державне підприємство «Делятинське лісове господарство» допустити працівників Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи згідно ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд адміністративний позов задоволити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Наданим правом на подання заперечення проти позову відповідач не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не подав.

За таких обставин, на підставі приписів ч.4 ст.128 КАС України суд ухвалив здійснити розгляд даної адміністративної справи за відсутності представника відповідача.

Заслухавши обґрунтування представника позивача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:

12.12.2016 Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області видано наказ № 464 про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду Білоославського лісництва ДП «Делятинське лісове господарство».

Підставою для проведення позапланової перевірки відповідача стали звернення гр. ОСОБА_3, жителя АДРЕСА_1 щодо порушення ДП «Делятинське лісове господарство» вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, направлені до Держекоінспекції України і в подальшому скеровані до Держекоінспекції в Івано-Франківській області. ( арк.справи 16, 18).

Листом Держекоінспекції України за № з/1-982 зг від 19.08.2016 надано згоду Держекоінспекції в Івано-Франківській області на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині ведення лісогосподарської діяльності ДП « Делятинський лісгосп» ( код ЄДРПОУ 22189570, вул.. 16 Липня,11, смт. Делятин, Надвірнянський район Івано-Франківська область) у зв'язку із зверненням гр. ОСОБА_3 від 19.07.2016, 04.08.2016. ( арк.. справи 21).

12.12.2016 на підставі Наказу Держекоінспекції в Івано-Франкіській області № 464 видано направлення № 497 на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «Делятинське лісове господарство» з 14.12.2016 по 16.12. 2016 та з 20.12.2016 по 21.12.2016.

14.12.2016 працівниками Держекоінспекції в Івано-Франківській області складено акт про не допуск на здійснення позапланової перевірки ДП «Делятинське лісове господарство», до проведення якої залучені ст. о/у УЗЕ Івано-Франківської області НП України Р. Дронів, о/у Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області І.Арсенич, прокурор Надвірнянської місцевої прокуратури В.Римарук. Із вказаним актом ознайомлений директор ДП ««Делятинське лісове господарство» Симчич І., що підтверджується підписом на вказаному акті. ( акр. справи 22-23).

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», ( Закон № 1264 -ХII від 25.06.1991) , в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ( закон № 877-V від 05.04.2007), Положенням про Державну екологічну інспекцію в Івано-Франківській області , затвердженим наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 за № 136.

Статтею 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Положенням про Державну екологічну інспекцію в Івано-Франківській області , затвердженим наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 за № 136 передбачено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду ( контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить здійснення у межах компетенції державного нагляду ( контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

Згідно ст. 1, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

У відповідності до абзацу 5 пункту 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду ( контролю) у сфері господарської діяльності" підставою для здійснення позапланового заходу нагляду ( контролю) є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом;

Згідно ст. 7 цього ж Закону, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Статтею 11, цього ж Закону визначено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Згідно п.п. 2, п. 4, Положення про Державну екологічну інспекцію України, державна екологічна інспекція України здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про основні засади державного нагляду ( контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Відповідно до п. 2.2 Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 464 від 10.09.2008 «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства», для здійснення перевірки керівником відповідно органу Держекоінспекції або його заступником видається наказ про проведення перевірки, який має містити: найменування суб'єкта господарювання, підстава перевірки та предмет перевірки; період, за який буде здійснюватись перевірка; визначення виконавців перевірки із залученням, у разі потреби, спеціалістів інших органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками).

Згідно п. 4.10 цього ж Наказу, у разі, якщо державний інспектор не допускається до проведення перевірки, ним складається акт про відмову в проведенні перевірки. В цьому акті зазначаються посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи, яку ознайомлено з актом та якій вручено акт під розписку, або робиться відмітка щодо відмови від ознайомлення з актом та його отримання. У разі, якщо керівник або уповноважена ним особа суб'єкта господарювання відмовляється від отримання акта про відмову особисто, такий акт із зазначенням в ньому реєстраційного номера передається через канцелярію суб'єкта господарювання або відправляється рекомендованим листом.

Таким чином, на підставі вищенаведеного суд дійшов висновку про наявність у працівників Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області правових підстав для проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «Делятинське лісове господарство», у межах наданих повноважень та в порядку, визначеному чинним законодавством.

В судовому засіданні встановлено, що у відповідності до частини 3 статті 6 Закону України « Про основні засади державного нагляду( контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкта господарювання було належним чином ознайомлено з підставою проведення позаплановою заходу контролю, яким є звернення гр.. ОСОБА_3 ,а також з листом Державної екологічної інспекції України щодо надання згоди на проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) від 19.08.2016, за № з/1-982зг.

Однак, відповідач в порушення покладених на позивача обов'язків протиправно та безпідставно не допускає Державну екологічну інспекцію у Івано-Франківській області до проведення відповідної перевірки, перешкоджаючи таким чином позивачу виконанню покладених на нього передбачених законодавством повноважень.

Крім того як встановлено в ході судового розгляду та підтверджено в судовому засіданні представником позивача з початку 2016 року працівниками Держекоінспекції в Івано-Франківській області проведено планову перевірку ДП «Делятинське лісове господарство» в період з 05.05.2016 по 20.05.2016 та дві позапланові перевірки від 18.08.2016 та 06.09.2016, які здійснені в рамках кримінального провадження № 12016090200000589 за ст..246 КК України.

Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підтверджені належними та допустимими доказами, відтак підлягають задоволенню повністю.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати державне підприємство "Делятинське лісове господарство" ( 78442, вул. 16 Липня,11, смт. Делятин Надвірнянського району, код ЄДРПОУ 2189570) допустити працівників Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи у відповідності до ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя /підпис/ Кафарський В.В.

Постанова складена в повному обсязі 10.01.2017.