У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 727/6594/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Слободян Г.М.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
07 грудня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Сапальової Т.В. Матохнюка Д.Б.
за участю:
секретаря судового засідання: Стаднік Л.В.,
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 07 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень та стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В :
в вересні 2016 року позивач - ОСОБА_3 звернувся до Шевченківського районного суду м.Чернівці з позовом до Головного управління пенсійного фонду України у Чернівецькій області визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень та стягнення коштів.
Постановою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 07 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд її задовольнити.
Позивач у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити частково, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, що з 01.06.2005 року відповідачем - управлінням Пенсійного фонду України у Чернівецькій області призначено позивачу - ОСОБА_3 у відповідності до ст.1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" спеціальну пенсію за вислугу років.
Крім того, ОСОБА_3 перебував на обліку в Головному управлінні ПФУ в Чернівецькій області і отримував пенсію за вислугу років за період з 01.01.2015 року по 01.04.2015 року та за період з 01.01.2016 року.
Зважаючи на вказані обставини, в липні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до Головного Управління ПФУ в Чернівецькій області із заявою про поновлення йому виплати з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року призначеної раніше пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За розглядом звернення відповідач відмовив у поновленні виплати з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року призначеної раніше пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" про що надіслав письмову відповідь №240/С-11 від 19.07.2016 року на адресу позивача, якою його повідомлено про те, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-УІІІ внесено зміни в ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та викладено в такій редакції: Тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Так, суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, порушив норми ст. 99, 100 КАС України, якими визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
В силу вимог ч. 3, 4 ст. 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи, про порушення своїх прав позивач дізнався в квітні 2015 року, а отже мав можливість звернутися до суду за захистом своїх прав в межах строку звернення до суду відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України.
Однак, до суду з адміністративним позовом позивач звернувся лише 02.09.2016 року.
При цьому, колегія суддів зазначає, що позивачем не надано належних доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду.
Виходячи із встановлених обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв оскаржуване рішення, не вирішивши попередньо процесуального питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду та не надавши належної оцінки клопотанню відповідача про залишення даної позовної заяви без розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати, а адміністративний позов залишити без розгляду.
Керуючись ст.ст. 155, 160, 167, 195, 196, 198, 199, 203, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області задовольнити частково.
Постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 07 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень та стягнення коштів скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень та стягнення коштів залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 12 грудня 2016 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5