Постанова № 63893761, 29.12.2016, Рокитнівський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
29.12.2016
Номер справи
571/1017/16-а
Номер документу
63893761
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 571/1017/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 грудня 2016 року. смт.Рокитне

Рокитнівський районний суд Рівненської області, в сладі: судді одноособово Комзюк А.Ф., при секретарі Гордійчук Т.О., за участю позивача ОСОБА_2, представника третьої особи ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Старосільської сільської ради Рокитнівського району Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4, про визнання рішення протиправним та його скасування,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Старосільської сільської ради Рокитнівського району Рівненської області у якому зазначає, що 22 травня 2015 року відбулась сесія Старосільської сільської ради на засіданні якої розглянуто питання про виділення земельних ділянок для будівництва жителям АДРЕСА_1.

Згідно рішення сесії Старосільської сільської ради №1635 від 22.05.2015 року позивачці надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, орієнтовною площею 0,25 га, в АДРЕСА_1, за рахунок земель запасу.

Рішенням №1599 від 22.05.2015 року було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власніть ОСОБА_4 площею 0,25 га в АДРЕСА_1.

Як з'ясувалось, органом місцевого було надано дозвіл на складання проектів землеустрою на одну земельну ділянку двом особам - ОСОБА_2 та ОСОБА_4, у зв'язку з чим, земельна ділянка стала спірною.

Внаслідок неправомірних дій та того, що не було вказано точного місця знаходження (порядкового номера згідно карти-схеми землеустрою села та документів землевідведення) земельної ділянки, на земельну ділянку видано два рішення сесії сільської ради про її виділення у власність двом різним фізичним особам.

У даному випадку вбачається груба помилка органу місцевого самоврядування, але сільська рада не бажає самостійно усунути порушення вимог закону, оскільки позивач та ОСОБА_4 з 22.05.2015 року користуються спірною земельною ділянкою на однакових підставах. Позивач вбачає порушення повноважень сільської ради щодо врегулювання земельних питань, чим порушено її право на набуття права власності на земельну ділянку, так як невірними діями винесено суперечливе рішення про виділення однієї земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 для двох різних людей, хоч родина ОСОБА_2 користувалась цією земельною ділянкою більше 10 років.

Старосільська сільська рада надає незаконний пріоритет у передачі земельної ділянки у власність одній із сторін земельного спору, а саме ОСОБА_4, без розгляду проблеми в цілому і по суті, чим порушує конституційне право позивачки на землю і положення статтей 122, 152 Закону України, тому позивач вимушена звернутись до суду за захистом своїх прав та визнання неправомірного рішення органу місцевого самоврядування.

Посилаючись на положення статтей 12,116, 122 Земельного кодексу України позивач просить визнати рішення сесії Старосільської сільської ради Рокитнівського району №1599 від 22.09.2015 року про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_4 площею 0,25 га в АДРЕСА_1, за рахунок земель запасу протиправним і скасувати.

Під час судового розгляду справи позивач ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала з тих же підстав та доповнила, що земельна ділянка належить їй, так як вона користувалася нею протягом 25 років та сплачувала податок. У травні 2015 року дізналась, що земельну ділянку віддали ОСОБА_4. Вона також подавала заяву про виділення земельної ділянки та отримала рішення, але вона хотіла, щоб саме на цю земельну ділянку сільська рада видала рішення. Після отримання рішення вона завезла на спірну земельну ділянку щебінь, посадила огородину та подала документи до ПП ОСОБА_8 для виготовлення проекту землеустрою. однак, ОСОБА_8 призупинив виготовлення технічної документації пояснюючи тим, що виготовляє технічну документацію для ОСОБА_4. Вважає, що ПП ОСОБА_8 вчинив неправомірно, а сільська рада допустила порушення закону, оскільки без її дозволу надала земельну ділянку для ОСОБА_4. Просить позов задовольнити.

Згідно ухвали суду від 02 грудня 2016 року до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено ОСОБА_4.

Представник третьої особи ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала та пояснила, що її дочка ОСОБА_4 02 березня 2015 року подала в сільську раду заяву про надання земельної ділянки під будівництво та 22 травня 2015 року отримала рішення сесії. Тоді ж таки, на сесії сільської ради була розглянута заява позивачки, їй також було надано рішення сесії про виділення земельної ділянки по вул.Відінська, тільки дальше. На підставі рішення ОСОБА_4 виготовила документи, оформила право власності на землю. З приводу зайняття ОСОБА_2 земельної ділянки, яка належить ОСОБА_4, остання зверталася до райдержадміністрації та інших служб. ОСОБА_2 було притягнуто до адміністративної відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки, яка належить ОСОБА_4. вважає, що відсутні підстави для скасування рішення сільської ради.

Старосільська сільська рада Рокитнівського району Рівненської області в судове засідання не з'явилась. До суду надійшла інформація про те, що до сільської ради звернулась ОСОБА_4 02.03.2015 року щодо надання земельної ділянки для будівництва і обслуговуваня житлового будинку, її заяву було зареєстровано і уточнено розміщення земельної ділянки. ОСОБА_2 звернулась 21.05.2015 року і їй було запропоновано суміжну земельну ділянку. ОСОБА_2 стверджує, що це її земельна ділянка, проте, це землі запасу сільської ради, кому і яку земельну ділянку надати вирішує сесія сільської ради. З боку сільської ради ніяких порушень земельного законодавства не має. Просили розглянути справу без участі представника сільської ради.

Свідки ОСОБА_5, ОСОБА_6, кожен окремо, пояснили суду, що спірну земельну ділянку вони спільно з позивачкою займали під сільське господарство. Земельну ділянку забрали без відома. Коли сільська рада прийняла рішення свідкам не відомо. Вважають, що сільська рада вчинила неправомірно, оскільки земельною ділянкою свідки та позивач користувалися протягом багатьох років.

Заслухавши пояснення позивача, представника третьої особи, свідків, дослідивши письмові докази та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до наступного.

Частина перша статті 6 КАС України вказує, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

У відповідності до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною 6 статті 118 Кодексу передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходження земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Отже, особа, яка зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, має звернутися з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Судом встановлено, що 02.03.2015 року, ОСОБА_4 звернулася до Старосільської сільської ради із заявою та просила надати їй дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею 0,25 га в с.Дроздинь (а.с. 17).

Рішенням Старосільської сільської ради №1599 від 22 травня 2015 року, надано дозвіл ОСОБА_4 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд , орієнтовною площею 0,25 га в АДРЕСА_1 за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (а.с. 41).

На підставі рішення ОСОБА_4 виготовила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1 на території Старосільської сільської ради (а.с.66).

Рішенням Старосільської сільської ради №114 від 13 жовтня 2015 року, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,2474 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,2474 га в АДРЕСА_1 (а.с. 10).

Протоколами сесії Старосільської сільської ради від 22 травня 2015 року та від 13 жовтня 2015 року підтверджується, що питання надання ОСОБА_4 дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі земельної ділянки у власність вирішено на сесії сільської ради (а.с. 42,49, 56).

Свідоцтвом про право власності та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 11.11.2015 року підтверджується, що ОСОБА_4 зареєструвала право власності на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 (а.с.62,63).

Крім того, рішенням Старосільської сільської ради №1635 від 22 травня 2015 року, надано дозвіл ОСОБА_2 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд , орієнтовною площею 0,25 га. в АДРЕСА_1 за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (а.с. 11).

Протоколом сесії Старосільської сільської ради від 22.05.2015 року підтверджується, що на сесії сільської ради 22.05.2015 року (порядковий номер 111) була розглянута заява ОСОБА_2 (а.с.42,52).

Проте, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та документів про право власності на земельну ділянку ОСОБА_2 не виготовила, що підтверджується її поясненнями, даними в ході судового розгляду.

Державна інспекція сільського господарства 06.06.2016 року листом В-63-2016/72 повідомила, що 17.05.2016 року спеціалістом інспекції з участю спеціаліста Старосільської сільської ради провдено позапланову перевірку. В ході перевірки встановлено, що частина земельної ділянки, яка передана ОСОБА_4 у власність, самовільно зайнята та використовується ОСОБА_2 та ОСОБА_7, шляхом розміщення на ній будівельного матеріалу (щебеню) та вирощуваня сільськогосподарських культур. На момент перевірки документи, що посвідчують право власності (користування) цими земельними ділянками у ОСОБА_2 та ОСОБА_7 відсутні, що є порушенням вимог ст.125 Земельного кодексу України та кваліфікується як самовільне зайняття земель. ОСОБА_2 та ОСОБА_7 внесено обов'язкові для виконання приписи та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу (а.с.63).

Не заслуговує на увагу суду твердження позивачки про те, що позивач сплачувала земельний податок за спірну земельну ділянку (а.с.5-7) та отримала рішення на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з огляду на те, що виходячи з приписів статей 116, 118 ЗК України, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.

Згідно із приписами ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. При цьому документи, що посвідчують право на земельну ділянку, визначені у ст. 126 Земельного кодексу України.

Способи захисту прав на земельні ділянки визначені ст. 152 Земельного кодексу України.

За приписами наведеної норми держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

При цьому суд враховує, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Враховуючи обставини справи та правові норми суд прийшов до висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Старосільської сільської ради №1599 від 22.05.2015 року, оскільки судом не встановлено невідповідність його вимогам законодавства, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.160-163 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Старосільської сільської ради Рокитнівського району Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4, про визнання протиправним рішення Старосільської сільської ради №1599 від 22 травня 2015 року «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» та скасування рішення, відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рокитнівський районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя (підпис) Згідно з оригіналом.

Суддя Рокитнівського районного суду

Рівненської області А.Ф.Комзюк

Постанова у повному обсязі виготовлена 03.01.2017 р.