Справа № 539/3988/16-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2016 року м.Лубни
Слідчий суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Іващенко Ю.А., при секретарі Карпенко Т.П., з участю прокурора Савинського С.Г., розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого Лубенського ВП ГУ НП в Полтавській області Балкового О.О. в межах кримінального провадження № 12015170240001100 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 366 КК України про призначення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією в Полтавській області,
В С Т А Н О В И В :
Старший слідчий Лубенського ВП ГУ НП в Полтавській області Балковий О.О. за погодженням з прокурором звернувся до суду з клопотанням в межах кримінального провадження № 12015170240001100 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 366 КК України про призначення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією в Полтавській області.
Старший слідчий Лубенського ВП ГУ НП в Полтавській області Балковий О.О. прохає винести ухвалу про дачу дозволу на призначення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією в Полтавській області законності використання земель рекреаційного призначення під літніми майданчиками які надані в оренду Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради, а також надання та використання літніх майданчиків розташованих в м. Лубни, Комунальний міський парк культури та відпочинку починаючи з 12.07.2012 року.
Клопотання мотивовано тим, що у відповідності до договору № 28 оренди об'єкту нерухомого комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади м. Лубни від 12 липня 2012 року, Управління з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради передало в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2, нерухоме майно за адресою: Полтавська область, м. Лубни, Комунальний міський парк культури та відпочинку. Об'єктом оренди є: - літні майданчики, загальною площею, 101,25 кв.м., згідно з викопіюванням з поверхневого плану.
В ході досудового слідства було проведено судово-економічну експертизу № 19 від 25.03.2016 у відповідності до якої - різниця між нарахованою орендною платою ФОП ОСОБА_2 за оренду майна згідно договору № 28 від 12.07.2012, проведеною Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин Лубенської міської ради та орендною платою, розрахованою з урахуванням ринкової вартості нерухомого майна, визначеної у висновку оціночно-будівельної експертизи № 46 від 12.02.2016, за період з 12.07.2012 по 30.11.2015, складає - 78678,35 грн. В межах експерта-економіста та в обсязі наданих документів, висновки викладені в довідці від 15.12.2015 «Про результати спільної перевірки законності укладення договорів оренди комунального майна, його наявність та сплату коштів у відповідності до чинного законодавства за період з 12.07.2012 по 01.12.2015» щодо проведення розрахунку орендної плати за землю за неоформленим договором оренди на земельну ділянку, на якій знаходиться літній майданчик загальною площею 101,25 кв.м. за адресою: м. Лубни, Комунальний міський парк культури та відпочинку, як втраченої можливості отримати місцевим бюджетом орендної плати за землю за період з 12.07.2012 по 01.12.2015, підтверджуються в сумі 28395,85 грн.
Відповідно до ст. ст.91,92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.
В цілях доказування фактів чи обставин, що встановлюються у кримінальному провадженні можуть використовуватись документи - висновки ревізій та акти перевірок (п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України).
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не є заходом забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки, оскільки відповідно до п.п. б, п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п.п. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 9 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють, або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки».
Згідно з додатком до Постанови № 408 від 13 серпня 2014 р. «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» Державна екологічна інспекція в Полтавській області є однією із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців.
Матеріали перевірки Держекоінспекції України з питань дотримання вимог земельного законодавства у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме за допомогою цих матеріалів можливо встановити факти порушення екологічного законодавства.
Таким чином, виходячи з вище викладеного, іншим способом, крім проведення позапланової перевірки неможливо встановити або спростувати факт наявності чи відсутності порушень закону під час надання та використання літніх майданчиків розташованих в м.Лубни, Комунальний міський парк культури та відпочинку.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, прохав задовольнити.
Вивчивши матеріали клопотання, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
Встановлено, що на даний час проводиться досудове розслідування кримінального провадження, внесеного 12.09.2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015170240001100 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1ст.366 КК України за фактом надання дозволу на проведення законності використання земель рекреаційного призначення під літніми майданчиками, які надані в оренду Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради, а також надання та використання літніх майданчиків розташованих в м. Лубни, Комунальний міський парк культури та відпочинку починаючи з 12.07.2012 року які надані в оренду Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради, у відповідності до договору № 28 оренди нерухомого комунального майна від 12.07.2012 року - фізичній особі підприємцю ОСОБА_2.
В ході досудового розслідування проведено судово-економічну експертизу № 19 від 25.03.2016 у відповідності до якої - різниця між нарахованою орендною платою ФОП ОСОБА_2 за оренду майна згідно договору № 28 від 12.07.2012, проведеною Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин Лубенської міської ради та орендною платою, розрахованою з урахуванням ринкової вартості нерухомого майна, визначеної у висновку оціночно-будівельної експертизи № 46 від 12.02.2016, за період з 12.07.2012 по 30.11.2015, складає - 78678,35 грн. В межах експерта-економіста та в обсязі наданих документів, висновки викладені в довідці від 15.12.2015 «Про результати спільної перевірки законності укладення договорів оренди комунального майна, його наявність та сплату коштів у відповідності до чинного законодавства за період з 12.07.2012 по 01.12.2015» щодо проведення розрахунку орендної плати за землю за неоформленим договором оренди на земельну ділянку, на якій знаходиться літній майданчик загальною площею 101,25 кв.м. за адресою: м. Лубни, Комунальний міський парк культури та відпочинку, як втраченої можливості отримати місцевим бюджетом орендної плати за землю за період з 12.07.2012 по 01.12.2015, підтверджуються в сумі 28395,85 грн.
Водночас, за наявною інформацією вартість орендної плати нерухомого майна нарахована невірно, договір неоформлений, що є порушенням.
Таким чином, в органу досудового розслідування виникла необхідність у наданні дозволу Державній екологічній інспекції в Полтавській області на проведенні позапланової перевірки законності використання земель рекреаційного призначення під літніми майданчиками які надані в оренду Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради, а також надання та використання літніх майданчиків розташованих в м. Лубни, Комунальний міський парк культури та відпочинку починаючи з 12.07.2012 року, які надані в оренду Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради.
Проведення перевірки необхідно для з'ясування законності надання та використання літніх майданчиків розташованих в м.Лубни, Комунальний міський парк культури та відпочинку.
Відповідно до ст. ст.91,92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.
В цілях доказування фактів чи обставин, що встановлюються у кримінальному провадженні можуть використовуватись документи - висновки ревізій та акти перевірок (п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України).
Згідно із п.2 ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Разом із тим, на даний час, з КПК України виключено п.6 ч.2 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40, яким прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом, що обумовлює необхідність звернення до слідчого судді із даним клопотанням.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Перевірка в кримінальному провадженні не є заходом забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки., оскільки відповідно до пп. б, п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом. Відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 9 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють, або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки».
Крім того, на виконання ст.31 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2014 рік" Кабінетом Міністрів України було затверджено Постанову № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 р., відповідно до п. 2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Згідно з додатком до Постанови № 408 від 13 серпня 2014 р. «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» Державна екологічна інспекція є однією із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців.
Згідно п.1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №429 від 04.11.2011 Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію України Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
При цьому, п.5 ч. 6 Положення передбачено, що Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції.
Відповідно до п.7 зазначеного положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря)
Матеріали перевірки Держекоінспекції України з питань дотримання вимог земельного законодавства у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме за допомогою цих матеріалів можливо встановити факти порушення екологічного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 40, 93, 110 КПК України, Положенням про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №429 від 04.11.2011 року, постановою КМУ № 408 від 13.08.2014 року,
У Х В А Л И В:
Клопотання старшого слідчого Лубенського ВП ГУ НП в Полтавській області Балкового О.О. в межах кримінального провадження № 12015170240001100 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 366 КК України про призначення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією в Полтавській області - задовольнити.
Надати дозвіл на призначення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією в Полтавській області законності використання земель рекреаційного призначення під літніми майданчиками, які надані в оренду Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради, а також надання та використання літніх майданчиків розташованих в м. Лубни, Комунальний міський парк культури та відпочинку починаючи з 12.07.2012 року, які надані в оренду Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 37504366, юридична адреса: 37500, Полтавська область, м. Лубни вул. Я. Мудрого, 33.
Виконання ухвали щодо проведення позапланової перевірки доручити Державній екологічній інспекції в Полтавській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Іващенко Ю. А.