Справа № 164/1722/14-а
п/с 6-а/164/1/2016
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 грудня 2016 року Маневицький районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Невара О.В.,
при секретарі Оліферчук І.В.,
з участю представника боржника ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маневичі заяву управління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації Волинської області про відстрочення виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації Волинської області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок і виплату разової грошової допомоги в розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, -
В С Т А Н О В И В:
Управління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації Волинської області звернулося в суд із заявою про відстрочення виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації Волинської області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок і виплату разової грошової допомоги в розмірі пяти мінімальних пенсій за віком. Свої вимоги обґрунтували тим, що постановою Маневицького районного суду Волинської області від 17.10.2014 року, яка набрала законної сили, було визнано протиправними діїуправління соціального захисту населення Маневицької райдерж-адміністрації Волинської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2щорічної разової грошової допомогив розмірі, який не відповідає вимогам ч. 5 ст. 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та зобовязаноуправління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації Волинської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2разової грошової допомоги до 5 травня 2014 рокув розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати (квітень 2014 року) у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ч. 3 ст. 4 Закону України „Про прожитковий мінімум, з урахуванням виплачених сум. 2.12.2016 року ст. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень ДВС Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_3 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Виконання судового рішення в частині виплати допомоги ускладнюється у звязку з відсутністю необхідних для цього коштів. Посилаючись на зазначені обставини, просили відстрочити виконання постанови Маневицького районного суду Волинської області від 17.10.2014 року про зобовязанняуправління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації Волинської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2разової грошової допомоги до 5 травня 2014 рокув розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати (квітень 2014 року) у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ч. 3 ст. 4 Закону України „Про прожитковий мінімум, з урахуванням виплачених сум.
Представник управління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації ОСОБА_1 в судовому засіданні заяву про відстрочення виконання судового рішення підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у поданій до суду заяві, просив відстрочити виконання постанови Маневицького районного суду Волинської області від 17.10.2014 року про зобовязанняуправління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації Волинської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2разової грошової допомоги до 5 травня 2014 рокув розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати (квітень 2014 року) у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ч. 3 ст. 4 Закону України „Про прожитковий мінімум, з урахуванням виплачених сум.
Стягувач ОСОБА_2, представник відділу примусового виконання рішень ДВС Головного територіального управління юстиції у Волинській області в судове засідання не зявилися, будучи завчасно у встановленому законом порядку повідомленими про час та місце його проведення, про причини неявки суд не повідомили, однак їх неявка не є перешкодою для судового розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення.
Заслухавши пояснення представника управління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в задоволенні заяви про відстрочення виконання судового рішення слід відмовити з наступних підстав.
Згідно ч. 2-3 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення. За наявності обставин та в порядку, передбачених абзацом першим цієї частини, сторона виконавчого провадження, а також державний виконавець за заявою сторони виконавчого провадження або з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України„Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, мають право звернутися до суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця, приватного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно п. 10 постанови ВСУ „Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження № 14 від 26.12.2003 року суду при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає, керуючись особливим характером обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сімї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).
В судовому засіданні встановлено, що постановою Маневицького районного суду Волинської області від 17.10.2014 року, яка набрала законної сили, було визнано протиправними діїуправління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації Волинської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2щорічної разової грошової допомогив розмірі, який не відповідає вимогам ч. 5 ст. 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та зобовязаноуправління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації Волинської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2разової грошової допомоги до 5 травня 2014 рокув розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати (квітень 2014 року) у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ч. 3 ст. 4 Закону України „Про прожитковий мінімум, з урахуванням виплачених сум. 2.12.2016 року ст. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень ДВС Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_3 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
Разом з тим, із заяви про відстрочення виконання судового рішення встановлено, що заявник посилається на відсутність коштів для його виконання, однак до заяви не додано та в судовому засіданні не представлено суду належних доказів щодо відсутності відповідних коштів на рахунках заявника та доказів, що підтверджують неможливість виконання судового рішення.
Суд бере до уваги, що підставою для відстрочення та розстрочення виконання судового рішення можуть бути лише конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк, встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником. Звертаючись до суду із заявою про відстрочення рішення суду управлінням соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації не надано належних та достатніх доказів, які б свідчили про наявність обставин, що ускладнюють та роблять неможливим виконання судового рішення в розумінні вимог ст. 263 КАС України.
Посилання заявника в поданій до суду заяві та його представника в судовому засіданні на недостатність коштів, як на підставу для відстрочення виконання судового рішення, судом до уваги не береться, оскільки, на думку суду, це не є винятковою обставиною у розумінніст. 263 КАС України.
Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що заява про відстрочення виконання судового рішення не обґрунтована та не підтверджена належними доказами, які свідчать про обєктивну неможливість заявника на даний час виконати судове рішення, а також наявність обставин, з якими закон повязує можливість відстрочення виконання судового рішення. Крім того, суд враховує, що відстрочення виконання рішення суду є правом суду і, враховуючи відсутністьдоказів, які б свідчили про наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, є всі підстави для відмови в задоволенні заявиуправління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації про відстрочення виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст. 158, 160, 165, 263 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Відмовити в задоволенні заяви управління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації Волинської області про відстрочення виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Маневицької райдержадміністрації Волинської області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок і виплату разової грошової допомоги в розмірі пяти мінімальних пенсій за віком.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Маневицький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом пяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О.В. Невар