03.01.2017 № 522/20851/16-к
№ 1-«кс»/522/43/17
УХВАЛА
Іменем України
03 січня 2017 року м.Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси Кушніренко Ю.С., при секретарі Радецькій Г.Д., за участю прокурора відділу прокуратури Одеської області Муравйова П.Г., розглянувши клопотання слідчого слідчої групи СУ ГУ НП в Одеській області Жарікова Д.О., погодженого з прокурором відділу прокуратури Одеської області Муравйовим П.Г., про призначення перевірки, по кримінальному провадженню за №12016160000000042 від 27.01.2016, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191 та ч.2 ст.366 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з клопотання слідчого, слідчим управлінням ГУ Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12016160000000042 від 27.01.2016, за фактами розкрадання державних грошових коштів у особливо великих розмірах, службового підроблення, що спричинило тяжкі наслідки та зловживання службовим становищем, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч.2 ст.366 та ч.2 ст.364 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що протягом 2012-2014 років на територію України під приводом подальшого транзиту, здійснювалось ввезення нафтопродуктів, які в дійсності реалізовувались в межах держави без сплати належних податків, зборів та платежів. Фактично ввезені на територію України нафтопродукти зберігались на нафтобазах- митних складах, орендованих підприємствами- імпортерами та розташованих у Кіровоградській, Луганській, Рівненській, Черкаській, Одеській, Київській, Харківській та Хмельницькій областях, з яких реалізовувались споживачам від імені ТОВ «Газ Україна-2009», ТОВ «Газ Україна-2020», представництвом «Сопрема Трейдінг ЛТД», ТОВ «Торговий дім «Ветек». Загальний обсяг таких реалізацій за період 2012-2014 років складає близько 36 млрд. грн.
У вищезазначеній схемі злочинної діяльності були задіяні офшорні компанії «SOPREMA TRADING LTD», «KSANDRO ENTERPRISE», «FREMINGHAM INVESTMEN CORP», «EPSON LIMITED», «VETEK TRADING LIMITED», «EMINENT ENERGY LIMITED», а також підприємства- резиденти: ПАТ «Одеський НПЗ» (код 00152282), ТОВ «Зовнітрансгаз» (код 37860735), ТОВ «Газ Україна - 2020» (код 37428778) та ряд інших.
Так, через суб'єктів господарської діяльності ТОВ «Зовнітрансгаз» (код ЄДРПОУ № 37860735), ТОВ «ГазУкраїна - 2020» (код ЄДРПОУ № 37428778), ТОВ «ГазУкраїна - 2009» (код ЄДРПОУ №36308214) та ТОВ «Цикловаст» (код ЄДРПОУ № 38674635), на територію України ввозились нафтопродукти, які начебто експортувалися в режимі «реекспорт», за межі митної території України на адресу офшорних компаній, в тому числі «KSANDRO ENTERPRISE Ltd», «SOPREMA TRADING LTD», «PROSPERITY DEVELOPMENTS S.A.», «Fremingham Investment Corp», «Zevidon Trading Limited». Вказані нафтопродукти переміщувались на територію України залізничним, морським та річковим транспортом через порти Ізмаїл, Рені, Херсон.
Окрім того, ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» укладено ряд зовнішньоекономічних контрактів із компаніями- нерезидентами на переробку нафти та виробництво нафтопродуктів, зокрема договір №13/183 від 18.07.2013 із компанією «SOPREMA TRADING LTD» (Британські Віргінські острови), договір №21/11/13-РТ-РВ від 21.11.2013 із компанією «KSANDRO ENTERPRISE Ltd» (Британські Віргінські острови) та договір від 17.10.2013 № 17/10/13-РТ-РВ із компанією «FREMINGHAM INVESTMEN CORP» (Республіка Панама).
Відповідно до умов зазначених договорів, нафтопродукти, які надходили на митну територію України від вищевказаних компаній- нерезидентів, як давальницька сировина, розміщувались на митних складах, надалі автомобільним та залізничним транспортом доставлялись на територію ПАТ «Одеський НПЗ». Після переробки готова продукція заявлялась у режим «реекспорт» та транспортувалась автомобільним та залізничним транспортом до портів Рені, Ізмаїл та Херсон, звідки морськими судами, відправлялась за кордон. Однак, в дійсності, фактичного вивезення нафтопродуктів за межі України не відбувалось, а їх реалізація, в порушення митних режимів, здійснювалась безпосередньо із митних складів та з території ПАТ «Одеський НПЗ» вітчизняним покупцям. При цьому, документи щодо переміщення нафтопродуктів, фальсифікувались.
Під час досудового розслідування встановлено, що перевалка нафтопродуктів через портовий термінал ТОВ «Лагуна- Рені» у 2012-2014 роках здійснювалась суднами «Brigitte K», «Tank-57», «Maria-K», «Tank-58», «Atlantic Carrier», «Eiltank-54», «Bianka-K», «Ingul».
Згідно інформації, наданої відділом прикордонного контролю штабу Південного регіонального управління щодо фактів перетину державного кордону України суднами «Brigitte K», «Tank-57», «Maria-K», «Tank-58», «Atlantic Carrier», «Eiltank-54», «Bianka-K», «Ingul» на причалі ТОВ «Лагуна- Рені» Ренійського морського торгового порту, за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, зазначені судна з 20.12.2012 по 25.06.2014, через портовий термінал ТОВ «Лагуна Рені», здійснили 421 судозахід.
Документальне оформлення фіктивного виходу нафтопродуктів через Ренійський морський торгівельний порт здійснювалось службовими особами ТОВ «Лагуна-Рені», якими вносились до офіційних документів відомості щодо переміщення нафтопродуктів автомобільним транспортом, заїзду автотранспорту на територію порту, завантаження нафтопродуктів на судна та інші відомості, пов'язані з митним та прикордонним оформленням виходу суден із порту.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 13.12.2016 (справа №522/20851/16-к, 1-«кс»/522/22929/16) надано дозвіл на проведення обшуку у нежитлових приміщеннях, які використовуються ТОВ «Лагуна - Рені» (код ЄДРПОУ 31180219), розташованих за адресою: Одеська обл., Ренійський р-н, м.Рені, вул.Дунайська,188; в нежитловій будівлі, розташованій за адресою: Одеська обл., Ренійський р-н, м.Рені, вул.Дунайська,188б та на території цілісного майнового комплексу по наливу, схову та зливу зрідженого вуглеводородного газу у Ренійському морському торгівельному порту, що знаходиться за адресою: Одеська обл., м.Рені, вул.Дунайська,188б, які належать на праві приватної власності ТОВ «Лагуна- Рені».
В ході проведення обшуку 22.12.2016 було встановлено комплекс по наливу, схову та зливу зрідженого вуглеводородного газу та комплекс палива рідкого моторного нафтового походження по наливу, зливу.
Отже, в ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні перевірки додержання ТОВ «Лагуна - Рені» законодавства про охорону праці при виконанні робіт підвищеної небезпеки та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана перевірка має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з метою всебічного, повного й неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, слідчий просив клопотання задовольнити.
Розглянувши клопотання, вислухавши думку прокурора, який просив клопотання задовольнити, вважаю необхідним клопотання задовольнити, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», державний нагляд та контроль у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, здійснюють уповноважені законами органи влади, в тому числі центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи (у разі утворення), до відання яких відповідно до закону віднесені питання охорони праці.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», до повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, належать, зокрема, здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
Крім того, відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно зі ст. 38 Закону України «Про охорону праці», державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сфері охорони праці.
У відповідності до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96 (далі - Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 4 Положення, основними завданнями Держпраці є здійснення державного нагляду (контролю) у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами, з питань проведення ідентифікації та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки.
Крім того, згідно п. 6 п.п. 5 Положення, Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Аналізуючи викладене, слідчий суддя вважає, що для забезпечення розслідування в кримінальному провадженні та збирання доказів, встановлення розміру ймовірної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, подане клопотання слід задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 40, 107, 110, 309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Призначити по кримінальному провадженню №12016160000000042 перевірку додержання ТОВ «Лагуна - Рені» законодавства про охорону праці при виконанні робіт підвищеної небезпеки та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки.
Виконання даної ухвали доручити фахівцям Головного управління Держпраці в Одеській області та ДП «Чорноморський експертно-технічний центр» з питань додержання ТОВ «Лагуна - Рені» законодавства про охорону праці при виконанні робіт підвищеної небезпеки та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки.
Під час перевірки необхідно установити:
●Чи узгоджено органами державного пожежного нагляду, Державним управлінням охорони праці та іншими державними органами технічні характеристики комплексу по наливу, схову та зливу зрідженого вуглеводородного газу та монтажу комплексу палива рідкого моторного нафтового походження по наливу, зливу які використовуються ТОВ «Лагуна - Рені» (код ЄДРПОУ 31180219), розташованих за адресою: Одеська обл., Ренійський р-н, м.Рені, вул.Дунайська,188; та нежитловій будівлі, розташованій за адресою: Одеська обл., Ренійський р-н, м.Рені, вул.Дунайська,188б?;
●Яке обладнання, пов'язане з використанням, зберіганням, транспортуванням, зливом-наливом небезпечних або шкідливих речовин фактично установлено (є в наявності) та експлуатується (експлуатувалось) ТОВ «Лагуна - Рені» за адресою: Одеська обл., Ренійський р-н, м.Рені, вул.Дунайська,188; та вул.Дунайська, 188б?;
●Чи відповідають вимогам нормативно-правових актів з охорони праці технологічні процеси, виробничі будівлі, споруди, машини, обладнання механізми, устаткування, транспортні засоби, які використовуються ТОВ «Лагуна - Рені» (код ЄДРПОУ 31180219), за адресою: Одеська обл., Ренійський р-н, м.Рені, вул.Дунайська,188; та нежитловій будівлі, розташованій за адресою: Одеська обл., Ренійський р-н, м.Рені, вул.Дунайська,188б на території цілісного майнового комплексу по наливу, схову та зливу зрідженого вуглеводородного газу та палива рідке моторне нафтового походження по наливу, зливу?;
●Чи придатне таке обладнання здійснювати злив-налив, транспортування паливно-мастильних матеріалів з автомобільного транспорту на морські, річкові плавзасоби?
●Установити технічний стан, а також пропускну здатність обладнання та механізмів для зливу-наливу і транспортування паливно-мастильних матеріалів;
●Провести оцінку та діагностику з питань фактичного використання обладнання та механізмів для зливу-наливу і транспортування паливно-мастильних матеріалів, а також строків (періоду) використання цього обладнання.
Акт перевірки оформити у відповідності з вимогами діючих норм чинного законодавства України.
Матеріали проведення перевірки (в оригіналах) направити до СУ ГУНП в Одеській області для долучення до матеріалів кримінального провадження №12016160000000042.
При необхідності фахівцям для проведення перевірки та оформлення її результатів надати матеріали кримінального провадження №12016160000000042.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя