КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/3061/16-а
Провадження № 2-а/488/173/16 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.11.2016 р м. Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва
В складі : судді Лазаревої Г.М.,
при секретарі судового засідання Чуб Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Миколаєва адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
04.08.2016 р. ОСОБА_2 звернулась з зазначеним позовом, посилаючись на наступні обставини.
З 05.05.1981 р. по 05.11.2010 р. вона працювала в Корабельному районному суді м. Миколаєва на посаді керівника апарату суду. З 2010 р. перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва та отримує пенсію як державний службовець в розмірі 90 % заробітної плати на місяць.
В зв'язку із збільшенням заробітної плати державного службовця 22.02.2016 р. звернулась до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, до заяви було додано довідку про заробітну плату № 7\1-187\16 від 17.02.2016 р., що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцем, а також державними службовцями, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, в якій зазначено, що розмір заробітної плати для перерахунку з 01.02.2016 р. становить 10833,50 грн.
Рішенням від 26.02.2016 р. за № 9\7 УПФУ в Корабельному районі м. Миколаєва було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. Відмова була мотивована тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. та в зв'язку з тим, що до 1 червня 2015 р. не прийнято закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України від «Про державну службу». У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає дану відмову незаконною та необґрунтованою відповідачем з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», чинної на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України "Про державну службу (на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії". Але на час звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України не було передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця. Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005 року, якщо чинним правовим положенням передбачено виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Посилання відповідача на те, що згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України "Про держану службу", не діють вважає неогрунтованими, оскільки звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.
Просила визнати рішення Управління пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва від 26.02.2016 за № 9/7 щодо відмови в перерахунку пенсії як державному службовцю з 01.02.2016 року в зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" - протиправним.
Зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця, виходячи з довідки № 7/1-187/16 від 17.02.2016 р. починаючи з 01.02.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Позивач надав заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача надав письмове заперечення на адміністративний позов, в якому зазначив, що з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», діючим законодавством не затверджено форму довідки для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, не визнав позов, посилаючись на доводи зазначені в письмових запереченнях.
Дослідивши матеріали справи та об'єктивно оцінивши докази, які містяться в адміністративній справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 2010 року позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва та отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу».
Згідно копії трудової книжки, позивач з 05.05.1981 р. по 05.11.2010 р. працювала в Корабельному районному суді м. Миколаєва. З 03.01.2008 р. до 08.11.2010 р. працювала на посаді керівника апарату Корабельного районного суду м. Миколаєва.
22.02.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати. До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку № 7/1-187/16 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", виданої Управлінням державної судової адміністрації України 17.02.2016 р.
26 лютого 2016 року рішенням управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі міста Миколаєва № 9/7 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії. З вказаного рішення вбачається, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII.
Обставини щодо правомірності отримання позивачем пенсії відповідно до Закону «Про державну службу» відповідачем не заперечуються.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 р. (в редакції на час призначення пенсії позивачці), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше ; 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії
На час набуття позивачем права на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» на підставі Закону України «Про внесення змін до Закону «Про державну службу» № 432-IV від 16.01.2003 року Закон України «Про державну службу» було доповнено ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою і рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно п. 5 вказаної постанови перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерхунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 р. "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме виключено п.4 та п.5 викладено в новій редакції : "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Таким чином на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії не було встановлено форму довідки для перерахунку пенсії державного службовця.
З довідки № 7/1-187/16 від 17.02.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року виданою Управлінням державної судової адміністрації України в Миколаївській області, вбачається, що станом на 1 лютого 2016 року заробітна плата керівника апарату Корабельного районного суду м. Миколаєва складає 10833 грв.50 коп. На всі суми нараховується збір на державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове. державне соціальне страхування.
Суд вважає доведеним, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям. Перерахунок пенсії відповідач повинен був здійснити на підставі наданої довідки про заробітну плату на наступних підставах.
Положення Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року щодо скасування норм пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначаються відповідно, зокрема, до Закону «Про державну службу» стосується осіб, пенсії яким призначаються після набуття чинності цим Законом і не стосується раніше призначених пенсій, у тому числі і їх перерахунку, так як відповідно до ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, так як ст. 37-1 Закону України "Про державну службу"було встановлено право на перерахунок пенсії і обмеження цього права іншим законом у відношенні осіб, які набули право на пенсію за умов дії даного закону є некоституційним.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України. При цьому відповідно до ієрархії законодавчих актів Конституція України має вищу силу, ніж закон.
Відповідно ч.1 ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.
Будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Обставини внесення змін до вже зазначеної Постанови КМУ № 1013, стосовно затвердження форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії (за якою "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики) суд вважає такими, що не впливають на право позивача на перерахунок пенсії, так як діючим законодавством (до прийняття вказаних змін) вже було передбачено ( п. 5 Постанови КМУ № 865 ) затвердження форми ловідки про заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Вказана форма довідки на теперішній час є затвердженою.
Крім того, постанова КМУ № 1013 від 09.12.2015 за своїм змістом не скасовує право позивача на перерахунок пенсії, а також не може скасовувати дане право з тих підстав, що Конституція та Закони України мають більшу юридичну силу, ніж акти Кабінету Міністрів України.
В той же час суд вважає, що в задоволенні вимог позивача в здійсненні перерахунку пенсії починаючи з 01.02.2016 року сдід відмовити, оскільки відповідно до вимог ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії провадиться в такі строки, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа, так як позивач звернулась до відповідача 22.02.2016 р., отже перерахунок пенсії необхідно здійснити з 01.03.2016 р..
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і відмова в здійсненні такого перерахунку є протиправною.
Постанова в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць на підставі п.1 ч.1 ст. 256 КАС України підлягає негайному виконанню.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. (Частина перша статті 94 в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» № 484-VIII від 22.05.2015 року).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,71,94,99,100,128,159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва № 9/7 від 26 лютого 2016 року, щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії з більшого заробітку на підставі довідки про складові заробітної плати від 17.02.2016 р. за № 7/1-187/16, виданої Управлінням державної судової адміністрації в Миколаївській області.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі міста Миколаєва провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.03.2016 року, виходячи із розміру заробітної плати 10833 грн. 50 коп., визначеної згідно довідки про складові заробітної плати від 17.02.2016 р за № 7/1-187/16, виданої Управлінням державної судової адміністрації в Миколаївській області.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 256 КАС України постанову суду в межах суми стягнення за один місяць допустити до неганого виконання.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі міста Миколаєва на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду, через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Суддя: Г.М. Лазарева