ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
20 грудня 2016 року 08:20 справа №826/1779/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Яцюти М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1до1. Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Мирополець Тетяни Дмитрівни 2. Подільської районної в місті Києві державної адміністраціїтреті особи1. Головне територіальне управління юстиції у місті Києві 2. Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ"провизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити діїОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Мирополець Тетяни Дмитрівни (далі по тексту відповідач 1, Державний реєстратор), в якому з урахуванням позовних вимог просить: 1) визнати протиправними (незаконними) дії відповідача по внесенню змін до відомостей про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ", що не пов'язані зі змінами в установчих документах, від 11 грудня 2015 року №10711070016026118; 2) зобов'язати відповідача скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ", що не пов'язані зі змінами в установчих документах від 11 грудня 2015 року №10711070016026118; 3) скасувати реєстраційну дію від 11 грудня 2015 року №10711070016026118 - внесення змін до відомостей про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; зміна відомостей про керівника юридичної особи; зміна складу підписантів, проведену відповідачем та поновити відомості про позивача як керівника (генерального директора) Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 березня 2016 року відкрито провадження у справі №826/1779/16, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне територіальне управління юстиції у місті Києві (далі по тексту - третя особа 1) та Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" (далі по тексту - третя особа 2, ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ"); закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 липня 2016 року залучено до участі в адміністративній справі в якості співвідповідача Подільську районну в місті Києві державну адміністрацію (далі по тексту - відповідач 2).
В судовому засіданні 13 жовтня 2016 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник третьої особи 2 проти позову заперечив, відповідачі та третя особа 1 своїх представників до суду не направили, у зв'язку із чим, на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
За даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі по тексту - Єдиний державний реєстр) щодо ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 32161354) від 11 грудня 2015 року державним реєстратором Гладуном А.А. внесено запис №10711070016026118 про державну реєстрацію зміни керівника юридичної особи та зміни складу підписантів.
Позивач вважає зазначений запис протиправним, оскільки рішення позачергових загальних зборів учасників ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" від 07 грудня 2015 року, оформлене протоколом №23 про тимчасове усунення від виконання обов'язків генерального директора є неправомірним, зокрема таким, що прийняте не уповноваженою особою та, відповідно, подання і підписання реєстраційної картки державному реєстратору відбулось не уповноваженою на те особою.
Відповідачі та третя особа 2 подали до суду письмові заперечення проти позову та пояснення щодо заявлених позовних вимог, в яких зазначили про відповідність оскаржуваного запису вимогам Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Третя особа 1 письмових пояснень з приводу заявлених позовних вимог до суду не надала.
Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (тут і далі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частина друга статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначає, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:
перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;
перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;
внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;
оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Частина перша статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначає, що у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Згідно з частиною другою статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Відповідно до частини шостої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо:
- документи подані не за місцем проведення державної реєстрації;
- документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 вказаного Закону;
- документи подані не в повному обсязі;
- документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
Частиною першою статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначено підстави для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, зокрема:
невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;
невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;
наявність в установчих документах юридичної особи пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки;
порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:
наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;
невідповідність відомостей про засновників (учасників) та кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;
наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;
наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;
використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо);
встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" за наявності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор зобов'язаний не пізніше трьох робочих днів з дати надходження документів для проведення державної реєстрації видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) засновнику або уповноваженій ним особі повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації із зазначенням підстав для такої відмови та документи, що подавалися для проведення державної реєстрації юридичної особи, відповідно до опису.
Таким чином, за умови подання визначених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" документів, державний реєстратор зобов'язаний вчинити відповідні реєстраційні дії та внести до Єдиного державного реєстру відповідні записи; у разі ж наявності недоліків при поданні документів для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, державний реєстратор наділений правом залишити подані документи без розгляду або відмовити у державній реєстрації.
На вимогу суду відповідач 1 подав копії документів з реєстраційної справи ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" (далі по тексту - матеріали реєстраційної справи), які свідчать, що згідно з описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" для державної реєстрації ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" 09 грудня 2015 року Яровим А.В, як уповноваженою особою, подано наступні документи:
заповнену реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, згідно з якою вказано про наявність обмежень щодо представництва у відношенні ОСОБА_1, а саме тимчасове усунення від виконання повноважень генерального директора на момент проведення аудиту, та зазначено підписантом всіх документів товариства з правом виконання обов'язків генерального директора на момент проведення аудиту Ярового Андрія Вікторовича;
примірник оригіналу рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, а саме протокол №23 загальних зборів учасників ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" від 07 грудня 2015 року, яким усунуто позивача від виконання обов'язків генерального директора товариства, у зв'язку із недобросовісним виконанням своїх обов'язків на період проведення аудиту; призначено підписантом всіх документів по товариству, у тому числі всіх фінансово-господарських документів, з правом виконання обов'язків генерального директора Ярового Андрія Вікторовича на період проведення аудиту товариства та уповноважено останнього подати документу державному реєстратору для внесення змін до Єдиного державного реєстру;
примірник оригіналу документа про призначення керівника або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, а саме наказ про призначення Ярового Андрія Вікторовича виконуючим обов'язки генерального директора ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" від 08 грудня 2015 року;
нотаріально посвідчені легалізовані документи - 3 документи на 13 аркушах, зокрема: письмове рішення одноосібного директора учасника ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" - Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "Емселба Лімітед", від 01 грудня 2015 року щодо скликання загальних зборів ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ", проведення аудиторської перевірки, усунення з посади генерального директора, та призначення Ярового Андрія Вікторовича у якості тимчасового генерального директора товариства, уповноваження особи на внесення змін до Єдиного державного реєстру та уповноваження особи на прийняття участі та голосування від імені Компанії відповідно до порядку денного загальних зборів, та офіційний переклад такого рішення.
Дослідивши матеріали реєстраційної справи, суд встановив, що для проведення оскаржуваної реєстраційної дії уповноваженою особою подано всі необхідні документи, що свідчить про відповідність дій Державного реєстратора вимогам Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
При цьому суд не приймає до уваги доводи позивача про розбіжності між інформацією, зазначеною в реєстраційній картці, та рішенням загальних зборів учасників ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ", оформленим протоколом №23 від 07 грудня 2015 року, і рішенням одноосібного директора Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "Емселба Лімітед" від 01 грудня 2015 року, щодо: рішенням загальних зборів учасників позивача усунено від виконання обов'язків, а не від виконання повноважень генерального директора товариства; рішенням Компанії призначено Ярового Андрія Вікторовича на посаду тимчасового генерального директора товариства, а рішенням загальних зборів учасників призначено Ярового Андрія Вікторовича підписантом всіх документів по товариству, у тому числі всіх фінансово-господарських документів, з правом виконання обов'язків генерального директора на період проведення аудиту товариства, виходячи з того, що поняття усунення від виконання обов'язків" та "усунення від виконання повноважень" відповідно протоколу №23 загальних зборів учасників ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" від 07 грудня 2015 року вважаються по своїй суті є аналогічними, а відомості, внесені в реєстраційну картку, узгоджуються зі змістом протоколу №23 загальних зборів учасників ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" від 07 грудня 2015 року та письмового рішення одноосібного директора Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "Емселба Лімітед" від 01 грудня 2015 року.
У свою чергу позивач не надав суду доказів, які б підтверджували скасування рішень загальних зборів учасників ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" від 07 грудня 2015 року та директора Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "Емселба Лімітед" від 01 грудня 2015 року або визнання їх недійними в установленому законом порядку.
Крім того, Державний реєстратор не наділений повноваженнями перевіряти правомірність рішення уповноваженого органу управління юридичної особи.
Посилання позивача на прийняття рішення не уповноваженою особою з посиланням на пункт 7 рішення директора Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "Емселба Лімітед" від 01 грудня 2015 року суд визнає безпідставними, тому що вказане рішення не містить пункту 7.
Що стосується доводів ОСОБА_1 про фактичну зміну керівника ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" та позбавлення його на вчинення представницьких дій від імені товариства, а також про відсутність повноважень у вищого органу управління товариством на тимчасове усунення від виконання повноважень генерального директора, суд звертає увагу, що зазначені обставини не стосуються предмета доказування та можуть бути використані лише в якості підстави для оскарження відповідного рішення загальних зборів учасників ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ" в установленому законом порядку.
З урахуванням подання Державному реєстратору всіх необхідних документів для здійснення реєстраційної дії уповноваженою особою, позивачем не доведено, а судом не встановлено, наявності на момент вчинення спірної реєстраційної дії обставин, які б могли бути підставою для залишення без розгляду документів, поданих для державної реєстрації, або для відмови у державній реєстрації.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії відповідача по внесенню змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ "ДАШ-БЕНТ-ІНВЕСТ", що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зобов'язання відповідач скасувати запис Єдиному державному реєстрі від 11 грудня 2015 року №10711070016026118 та скасування вказаної реєстраційної дії нормативно та документально не підтверджуються.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, Державним реєстратором доведено відповідність оскаржуваних дій та запису вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко