Постанова № 63880949, 29.12.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2016
Номер справи
822/2532/16
Номер документу
63880949
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2532/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К. при секретаріВарченко В.В. за участі: представника позивачаОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області про визнання протиправним та скасування розрахунку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, у якому просить визнати протиправним та скасувати Розрахунок № 198 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 06.12.2016 року, складений Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області.

Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що 06.12.2016 року на автомобільній дорозі Київ-Одеса посадовими особами відповідача було зупинено для здійснення габаритно-вагового контролю автомобіль ОСОБА_4, марки DAF, модель XF95.430, номерний знак НОМЕР_1 з причепом GENERAL TRAILERS, модель TF31CZ, номерний знак НОМЕР_2.

За результатами перевірки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 06.12.2016 року, Акт № 0220047 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, а також Розрахунок № 198 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 06.12.2016 року.

Позивач вважає зазначені в Акті від 06.12.2016 року дані габаритно-вагового контролю необгрунтованими та не підтвердженими, а дії працівників відповідача щодо складання Акту № 0220047 від 06.12.2016 року, щодо визначення суми плати за проїзд, зафіксованої у Розрахунку № 198 від 06.12.2016 року у розмірі 319,95 Євро та щодо зобов'язання позивача сплатити суму плати за проїзд у розмірі 319,95 Євро - протиправними, оскільки фактична маса транспортного засобу складала 38,30 тонн, що не перевищує встановлені норми, а помилкові дані про навантаження на ось могли стати результатом незначного нахилення транспортного засобу при зважуванні, оскільки вантаж, що перевозився, а саме, соя, був сипучим, у зв'язку з чим змінював центр ваги при русі. Крім того транспортний засіб зважено методом, недопустимим при зважуванні сипучих вантажів.

З врахуванням викладених обставин позивач просить задовольнити її позовні вимоги.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, та надали суду пояснення згідно обставин викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду заперечення на даний адміністративний позов, в яких зазначив, що під час проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача було встановлено перевищення позивачем нормативно-вагових параметрів, що, в свою чергу, і зумовило прийняття контролюючим органом оспорюваного розрахунку.

Нарахування позивачу плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, було здійснене контролюючим органом правомірно, зокрема, у відповідності до вимог пунктів 30 -31 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27 червня 2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування".

Також в даних запереченнях зазначив, що справу просить розглянути за відсутності його представника.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 06 грудня 2016 Управлінням Уктрансбезпеки у Черкаській області проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля марки DAF, модель XF95.430, номерний знак НОМЕР_1 з причепом GENERAL TRAILERS, модель TF31CZ, номерний знак НОМЕР_2, які належать позивачу, за результатами якого складено :

- Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 06 грудня 2016 року серії СА № 0220047(далі Акт серії СА № 0220047);

- довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю б/н від 06 грудня 2016 року;

06 грудня 2016 року на підставі вказаного акта відповідачем був складений Розрахунок № 198 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільним дорогами загального користування до акту від 06 грудня 2016 року № 0220047 (далі - Розрахунок № 198), відповідно до якого: пройдена відстань - 395 км, навантаження на одиничну вісь 12,5 тонни, плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи, склала 319,95 Євро.

У зв'язку з тим, що позивач вважає Розрахунок № 198 протиправним, ним було подано даний позов до суду.

Суд зазначає, що спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про автомобільний транспорт" від 5 квітня 2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344-III), Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 (далі - Порядок), Правилами дорожнього руху, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року (далі - Правила дорожнього руху) та Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила проїзду транспортних засобів).

Згідно з вимогами статті 1 Закону № 2344-ІІІ великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження.

Відповідно до вимог пункту 22.1 Правил дорожнього руху маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Як вбачається з пункту 22.5 вказаних Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Згідно з вимогами пунктів 3, 4 Правил проїзду транспортних засобів транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Дозвіл оформлюється підрозділами Державтоінспекції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до вимог пункту 30 Порядку плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою

П = (Рзм + Рнв + Рг) х В,

де П - розмір плати за проїзд;

Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

В - відстань перевезення, кілометрів.

Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

Як вбачається з пункту 31-1 Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:

до 10 відсотків - у подвійному розмірі;

на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;

більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Згідно з вимогами пункту 21 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Відповідно до вимог пункту 16 Порядку габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль.

Як вбачається з пункту 18 Порядку, за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Згідно з вимогами пункту 21 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Відповідно до вимог пункту 27 Порядку плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.

Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень (абзац 1 пункт 28 Порядку).

Наявні матеріали справи, свідчать про таке.

Як вже зазначалося, 06 грудня 2016 року Управлінням Уктрансбезпеки у Черкаській області було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля марки DAF, модель XF95.430, номерний знак НОМЕР_1 з причепом GENERAL TRAILERS, модель TF31CZ, номерний знак НОМЕР_2, які належать позивачу, за результатами якого складено:

- Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 06 грудня 2016 року серії СА № 0220047;

- Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю б/н від 06 грудня 2016 року.

Як вбачається з Акта серії СА № 0220047, фактична повна маса транспортного засобу становить 38, 30 тонн, у той час як допустимою нормою є 40,00 тон.; фактична маса осьового навантаження: на 1 вісь становить 7,7 тонни, при нормативно допустимій масі 11,00 тонн; на 2 вісь - 12, 50 тонни, при нормативно допустимій масі 11,00 тонн; на 3 (строєну) вісь 18,10 тонн, у той час як нормативно допустимим показником навантаження на строєну вісь є 22,00 тонни.

Водій позивача від підпису відмовився, що підтверджується відміткою на Акті серії СА № 0220047.

У подальшому у цей же день відповідачем було складено Розрахунок № 198, яким нараховано плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи у сумі 319, 45 Євро.

Крім того, у названому розрахунку зазначено, що позивачем було перевищено нормативи вагових параметрів на одиничну вісь на 1,5 тонни (12,50 тонн замість 11,00 тон), що становить 13,64%.

Відповідно до пункту 31-1 Порядку у разі перевищення хоча б одного вагового параметру від 10 до 40 відсотків, плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу визначається у потрійному розмірі.

Плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів становить 0,270 євро/км., а відповідно, сума нарахованої на підставі вказаного розрахунку плати - 319,95 Євро (395 км *0,270 (розмір плати за 1 км) *3 (коефіцієнт збільшення плати за проїзд).

При вирішенні справи судом взято до уваги, що позивач, обгрунтовуючи протиправність прийняття відповідачем розрахунку № 198, зазначив про те, що відповідним транспортним засобом було здійснене перевезення сипучого вантажу, що постійно переміщується по всім осям транспортного засобу під час його руху.

Судом враховано, що відповідно до вимог пункту 19 Порядку під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансбезпека або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку.

На даний час відповідна методика Мінекономрозвитку не затверджена.

Також суд зазначає, що під час зважування навантаження на ось показники такого зважування могли стати результатом незначного нахилення транспортного засобу при зважуванні, оскільки вантаж, що перевозився, а саме, соя, був сипучим, у зв'язку з чим змінював центр ваги при русі.

Нерівномірність фактичної маси осьового навантаження на 1 вісь, по різним вісям транспортного засобу, підтверджує пояснення сторони позивача про можливість зміщення сипучого матеріалу при транспортуванні, враховуючи, що навантаження на 3 вісь набагато менше норми допустимого навантаження.

Оцінюючи такі обставини справи, в сукупності з відсутністю Методики проведення габаритно-вагового контролю, затвердженої Мінекономрозвитку, суд трактує їх на користь позивача.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що Розрахунок № 198 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 06.12.2016 року, складений Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області, є протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Розрахунок № 198 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 06.12.2016 року, складений Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області.

В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 03.01.2017 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 03 січня 2017 року

Суддя/підпис/В.К. Блонський"Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський