ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" грудня 2016 р. Справа № 911/3175/16
Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Лайн», Київська обл., Вишгородський р-н, м. Вишгород
до Управління соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації
про стягнення 222700,97 грн.
за участю представників
від позивача: ОСОБА_1 (дов. б/н від 31.05.2016 р.);
від відповідача: ОСОБА_2 (дов. № 2815 від 12.10.2016 р.);
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто-Лайн» (далі - позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації (далі - відповідач) про стягнення 222700,97 грн. відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у період з 04.06.2015 р. по 31.12.2015 р. на підставі договору № 68 від 03.06.2015 р. про перевезення пасажирів автомобільним транспортом та компенсацію витрат за перевезення окремих пільгових категорій громадян Вишгородського району Київської області в 2015 році позивачем надавались відповідачу послуги по перевезенню пільгових категорій пасажирів. Проте, відповідач свої зобовязання за договором виконував неналежним чином, у звязку з чим станом на 31.12.2015 р. за ним утворилася заборгованість у сумі 222700,97 грн.
01.11.2016 р. до господарського суду Київської області від позивача надійшли письмові пояснення щодо нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
17.11.2016 р. до господарського суду Київської області від відповідача надійшли заперечення проти позову № 3196 від 14.11.2016 р., в яких відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовної заяви та зазначає, що не погоджується із заявленими позивачем позовними вимогами в сумі 148800 грн., оскільки фактично сума заборгованості відповідача перед ТОВ «Авто-Лайн» становить 73900,97 грн. за жовтень місяць. Також, відповідач зазначає, що відповідно до п.6 ст. 48 БК України і Закону України «Про Державний Бюджет України на 2016 рік» не було виділено кошторисних призначень щодо компенсації за послуги з перевезення пільгових категорій пасажирів автомобільним транспортом на листопад та грудень місяць 2015р.
У судових засіданнях 17.11.2016 р. та 24.11.2016 р. судом оголошувались перерви до 24.11.2016 р. та до 08.12.2016 р. відповідно.
Представник позивача у судових засіданнях 13.10.2016 р., 01.11.2016 р., 17.11.2016 р., 24.11.2016 р. та 08.12.2016 р. позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та письмових поясненнях.
Представник відповідача у судові засідання 13.10.2016 р. та 01.11.2016 р. не зявився, а у судових засіданнях 17.11.2016 р., 24.11.2016 р. та 08.12.2016 р. проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у запереченнях.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
21.07.2014 р. між Київською обласною державною адміністрацією (організатор) та товариством з обмеженою відповідальністю «Авто-Лайн» (перевізник) було укладено договір № 61.2014 про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, відповідно до умов якого організатор надає перевізникові право на здійснення перевезень пасажирів на приміському автобусному маршруті загального користування № 397 «Вишгород Київ АС «Полісся» (п. 1.1. даного договору).
Відповідно до п. 2.3.1. договору № 61.2014 від 21.07.2014 р. перевізник зобовязаний перевозити пасажирів на визначеному у цьому договорі маршруті (маршрутах) згідно із затвердженою організатором схемою руху.
Згідно з п. 5.1. договору № 61.2014 від 21.07.2014 р. цей договір укладений терміном на 5 років і набуває чинності з дня його підписання сторонами.
03.06.2015 р. між Управлінням соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Авто-Лайн» (перевізник) було укладено договір № 68 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом та компенсацію витрат за перевезення окремих пільгових категорій громадян району Київської області в 2015 році (далі договір).
Відповідно до п. 1.1. договору (в редакції додаткової угоди № 5 від 17.12.2015 р.) перевізник перевозить пасажирів автомобільним транспортом пільговиків, встановлених чинним законодавством, на приміських та міжміських маршрутах Вишгородського району, згідно з розпорядженням голови Вишгородської РДА від 17.05.2011 р. № 674, а замовник здійснює компенсацію перевізнику за фактично надані послуги в межах обсягів субвенції з Державного бюджету 2015 року по 31.12.2015 р. на суму 79044,00 грн. на підставі рахунків, згідно форми « 2- пільга» (списки), наданих перевізниками та акта звірки на момент надання розрахунку.
Згідно з п. 1.2. договору перевізник забезпечує якісні, безпечні та в повному обсязі перевезення пасажирів та дотримується вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», нормативно-правових актів, що регулюють діяльність пасажирського автомобільного транспорту, та умов перевезень визначених цим Договором, згідно Розпорядження голови РДА.
У п. 1.3. договору зазначені відомості про маршрут, а саме: номер та назва маршруту (№ 397 «Вишгород-Київ АС «Полісся»), траса слідування (м. Вишгород - м. Київ АС «Полісся»), довжина маршруту в прямому та зворотному напрямках (18,9/11,5 км), кількість оборотних рейсів (110 рейсів), кількість одиниць рухомого складу (20 автобусів), режим перевезень (в звичайному режимі та режимі маршрутного таксі), дні роботи (щоденно), тариф, що діє на маршруті (7 грн.), тип рухомого складу (автобуси), місткість рухомого складу (від 22 місць), пункт диспетчеризації (м. Київ АС «Полісся»).
Підпунктом 2.3.5. п. 2.3. договору передбачено, що перевізник зобовязаний до 20 числа місяця, наступного за звітним, подавати замовнику розрахунок та списки про перевезення пільгових категорій громадян транспортом на маршрутах.
Відповідно до п. 5.1. договору цей договір укладений на термін з червня 2015 року по 31.12.2015 року і набуває чинності з дня його підписання сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем з червня 2015 р. по грудень 2015 р. надавались послуги з перевезення пільгових категорій пасажирів Вишгородського району на загальну суму 508404,00 грн., що підтверджується розрахунками видатків по відшкодуванню пільг на проїзд в міському та приміському транспорті пільгових категорій громадян по ТОВ «Авто-Лайн» за червень 2015 р. на суму 60186,00 грн., за липень 2015 р. на суму 69048,00 грн., за серпень 2015 р. на суму 72450,00 грн., за вересень 2015 р. на суму 78876,00 грн., за жовтень 2015 р. на суму 79044,00 грн., за листопад 2015 р. на суму 78316,00 грн., грудень 2015 р. на суму 70484,00 грн.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт» пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з ст. 29 Закону України «Про автомобільний транспорт» органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету (далі Порядок), яким визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів, зокрема, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Згідно з пунктом 3 зазначеного Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Відповідно до п. 5 Положення про управління соціального захисту населення Вишгородської райдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови Вишгородської РДА Київської області від 28.03.2013 р. № 105, управління соціального захисту населення Вишгородської райдержадміністрації організовує в межах своєї компетенції роботу щодо надання населенню, зокрема, пільгового проїзду окремим категоріям громадян та здійснює розрахунки з організаціями-надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян.
Враховуючи вищевикладене, на відповідача покладено обовязок здійснення розрахунків за послуги з перевезення пільгових категорій пасажирів Вишгородського району.
Відповідно до п. 2.2.5. договору позивачем надавались відповідачу погоджені Вишгородською РДА розрахунки видатків по відшкодуванню пільг на проїзд в міському та приміському транспорті пільгових категорій громадян по ТОВ «Авто-Лайн» за червень листопад 2015 р. за формою, що була встановлена відповідачем, та які були прийняті відповідачем. Також, позивач готував та подавав на підпис за формою, що встановлена відповідачем, акти звірки взаєморозрахунків, які підписані відповідачем, окрім актів за листопад та грудень 2015 р.
Відповідач за надані послуги у червні 2015 р. вересні 2015 р. розрахувався у повному обсязі у сумі 280560,00 грн., за надані послуги у жовтні 2015 р. частково у сумі 5144,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями, а за листопад взагалі не розрахувався.
Заперечуючи проти позову, відповідач стверджує що у останнього відсутня заборгованість за надані позивачем послуги у листопаді 2015 р. на суму 78316,00 грн., оскільки розрахунки за листопад 2015 р. не були зареєстровані відповідачем.
Як вбачається з розрахунку видатків по відшкодуванню пільг на проїзд в міському та приміському транспорті пільгових категорій громадян по ТОВ «Авто-Лайн» за листопад 2015 р., 28.12.2015 р. вказаний розрахунок був прийнятий представником відповідача, що підтверджується підписом останнього на розрахунку. Факт отримання розрахунку не заперечувався представником відповідача у судовому засіданні. Отже, твердження відповідача не приймаються судом до уваги, оскільки розрахунок за листопад 2015 р. був прийнятий юридичною особою.
Таким чином, за відповідачем утворилась заборгованість за надані позивачем послуги за жовтень 2015 р. у сумі 73900,97 грн. та за листопад 2015 р. у сумі 78316,00 грн.
Позивач стверджує, що розрахунок за грудень 2015 р. відповідач відмовився реєструвати, про що позивачем було складено акт від 28.12.2015 р., підписаний директором ТОВ «Авто-Лайн», головним бухгалтером та секретарем комісії.
Проте, акт ТОВ «Авто-Лайн» від 28.12.2015 р. складений товариством в односторонньому порядку, а отже не може підтверджувати повернення відповідачем без підпису розрахунку за грудень 2015 р.
Як вбачається з розрахунку видатків по відшкодуванню пільг на проїзд в міському транспорті пільгових категорій громадян по ТОВ «Авто-Лайн» за грудень 2015 р., сума витрат за грудень 2015 р. склала 70484,00 грн., проте на розрахунку відсутня відмітка відповідача про прийняття ним вказаного розрахунку, а доказів направлення рахунку за грудень 2015 р. матеріали справи не містять.
04.02.2016 р. позивач звернувся до відповідача з листом № 42 від 04.02.2016 р., в якому повідомив про наявну заборгованість відповідача у сумі 222700,97 грн. та просив надати відповідь щодо причин невиконання зобовязання за договором № 68 від 03.06.2015 р.
У відповідь на лист позивача № 42 від 04.02.2016 р. відповідач листом № 332 від 11.02.2016 р. повідомив позивача про те, що відповідно до Закону України «Про державний бюджет України» на 2016 р. кошти на відшкодування збитків автотранспортних підприємств від пільгових перевезень не передбачено.
У звязку з невиконанням відповідачем зобовязань за договором № 68 від 03.06.2015 р. про перевезення пасажирів автомобільним транспортом та компенсацію витрат за перевезення окремих пільгових категорій громадян району Київської області в 2015 році позивач просить суд стягнути з відповідача 222700,97 грн. відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян.
Відповідач в запереченнях зазначає, що визнає заборгованість у сумі 73900,97 грн., а в частині стягнення 148800,00 грн. не погоджується, посилаючись на ст. 51 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Проте, твердження відповідача щодо фактичного обсягу фінансових ресурсів для надання заявлених пільг суд вважає безпідставними з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1.1. договору (в редакції додаткової угоди № 5 від 17.12.2015 р.) перевізник перевозить пасажирів автомобільним транспортом пільговиків, встановлених чинним законодавством, на приміських та міжміських маршрутах Вишгородського району, згідно з розпорядженням голови Вишгородського РДА від 17.05.2011 р. № 674, а замовник здійснює компенсацію перевізнику за фактично надані послуги в межах обсягів субвенції з Державного бюджету 2015 року по 31.12.2015 р. на суму 79044,00 грн. на підставі рахунків, згідно форми « 2- пільга» (списки), наданих перевізниками та акта звірки на момент надання розрахунку.
Крім того, необхідно зазначити, що між сторонами укладались додаткові угоди № 1 від 28.07.2015 р., № 2 від 09.09.2015 р., № 3 від 06.10.2015 р., № 4 від 05.11.2015 р. та № 5 від 17.12.2015 р., якими сторони змінювали розміри компенсацій виплат перевізнику за місяць, в якому мала бути здійснена компенсація.
Частиною 5 статті 102 Бюджетного кодексу України передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам здійснюються, зокрема, компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Відповідно до ч. 6 ст. 102 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може здійснювати перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту між їх видами та між місцевими бюджетами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій і допомоги населенню в межах загального обсягу таких субвенцій.
Згідно з п. 5 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) до 22 числа місяця, що настає за звітним, - щодо, зокрема, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 р. N 20.
Отже, на відповідача покладається обовязок надати органам Держаної казначейської служби інформацію про фактично надані послуги.
В свою чергу Управління Держаної казначейської служби відповідно до п. 6 Порядку щомісяця подають Державній казначейській службі відповідні дані щодо фактично нарахованих сум пільг, субсидій, допомоги та кредиторської заборгованості відповідних бюджетів згідно із відповідними реєстрами.
Відповідно до п. 7 Порядку фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Щомісячні суми субвенцій перераховуються органами Державної казначейської служби на рахунки місцевих бюджетів з урахуванням їх обсягів, передбачених у бюджеті Автономної Республіки Крим, обласних бюджетах для відповідних місцевих бюджетів. Органи Державної казначейської служби протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби.
Пунктом 8 Порядку передбачено, що отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік, зокрема, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем як головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення не дотримано вказаних вимог законодавства, у звязку з чим за ним утворилась заборгованість за надані позивачем послуги за жовтень 2015 р. у сумі 73900,97 грн. та за листопад 2015 р. у сумі 78316,00 грн.
Таким чином, враховуючи те, що заборгованість відповідача за надані позивачем послуги у жовтні та листопаді 2015 р. у сумі 152216,97 грн. на час прийняття рішення не погашена, то вимога позивача в частині стягнення з відповідача 152216,97 грн. відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача в частині стягнення з відповідача 70484,00 грн. відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян наданих послуг у грудні 2015 р. суд зазначає наступне.
Як вже зазначалось, відповідно до пп. 2.3.5. п. 2.3. договору перевізник зобовязаний до 20 числа місяця, наступного за звітним, подавати замовнику розрахунок та списки про перевезення пільгових категорій громадян транспортом на маршрутах.
Проте, на розрахунку за грудень 2015 р. відсутня відмітка відповідача про прийняття ним вказаного розрахунку, а доказів направлення розрахунку за грудень 2015 р. матеріали справи не містять.
Враховуючи вищевикладене, вимога позивача в частині стягнення з відповідача 70484,00 грн. відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян наданих послуг у грудні 2015 р. є передчасною, а отже такою, що не підлягає задоволенню.
Судовий збір відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України покладається судом на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити частково.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації (07300, Київська обл., Вишгородський р-н, м. Вишгород, вул. Набережна, буд. 6А, код 03193815) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Лайн» (07300, Київська обл., Вишгородський р-н, м. Вишгород, вул. Кургузова, буд. 9А, код 32108002) 152216,97 грн. (сто пятдесят дві тисячі двісті шістнадцять грн. 97 коп.) відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян та 2283,25 грн. (дві тисячі двісті вісімдесят три грн. 25 коп.) судового збору.
2.В іншій частині позову відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписано 30.12.2016 р.
Суддя О.О. Рябцева