30.12.2016
Справа №642/7696/16а
Провадження№2а/642/343/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2016 р. Ленінський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді - Шрамко Л.Л., розглянувши у скороченому провадженні в м.Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити певні дії
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить:
- визнати за позивачем право на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України « про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до якого включені одноразова грошова допомога при звільненні, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація;
- визнати бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату щодо невключення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії відомості про розмір одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням та з яких було утримано єдиний соціальний внесок;
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в частині відмови позивачу в перерахунку розміру призначеної пенсії з 30.04.2014 року з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, в розмірах зазначених в уточнюючій довідці Харківського обласного військового комісаріату від 08.07.2016 №429/ВФЗ та повернення зазначеної довідки без виконання, протиправним;
- зобовязати Харківський обласний військовий комісаріат направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу з зазначенням відомостей про розміри одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які він отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу із зазначенням відомостей про розміри одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які він отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням, перерахувати та виплачувати йому пенсію з 30.04.2014 року в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, починаючи з 05.12.2015;
- зобовязати відповідачів подати протягом місяця після набрання чинності рішенням, звіт про його виконання.
Від представника відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надійшли письмові заперечення в яких він просив суд відмовити в задоволенні позову позивача в повному обсязі, вважає позовні вимоги є не обґрунтованими, посилаючись на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі документів, наданих Харківським обласним військовим комісаріатом позивачу з 30.04.2014 призначено пенсію, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». УПФ призначило пенсію позивачу на підставі довідки №72/ВФСЗ-1 від 29.042014 про додаткові види грошового забезпечення, які були враховані при призначенні пенсії позивачу. Внесення УПФ будь-яких змін до вказаної довідки є неможливим, тому УПФ діяло в межах чинного законодавства. Вимоги позивача щодо включення до довідки додаткових видів грошового забезпечення є безпідставним, перелік додаткових видів грошового забезпечення є вичерпним. Крім того, додаткові види грошового забезпечення на які посилається позивач, та які, на його думку, мають бути включені до грошового забезпечення з якого призначається (перераховується) пенсія є одноразовими, виплачуються не постійно, а їх розмір та можливість виплати залежить від певних обставин. Вимоги до фонду є передчасними оскільки призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям здійснюється на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових мінстерств і відомств на які поскладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних документів. Крім того, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Харківським обласним військовим комісаріатом отримано ухвалу про відкриття скороченого провадження, однак заперечення чи заяви про визнання позову до суду не надійшло.
Згідно зі ст.183-2 КАС України даний позов підлягає розгляду та вирішенню в порядку скороченого провадження.
Ухвалою Ленінського районного суду м.Харкова від 30 грудня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу із зазначенням відомостей про розміри одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які він отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням, перерахувати та виплачувати йому пенсію з 30.04.2014 року, починаючи з 05.12.2015 року за період з 30 квітня 2014 року по 04 чревня 2016 року залишені без розгляду.
Суд, вивчивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступного.
Згідност.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
Частиною 1ст.2 КАС Українипередбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч.2ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльностіКонституцієючи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивач з 30 квітня 2014 року перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
30 червня 2016 року позивач звернувся до Харківського обласного військового комісаріату з заявою про надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії з зазначенням відомостей про розміри одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 08.07.2016 №429/ВФЗ до складу грошового забезпечення включено одноразову грошову допомогу при звільненні, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію.
Листом від 12.09.2016 №ФХ-121991/2091 позивачу відмовлено в направленні довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 08.07.2016 №429/ВФЗ до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з посиланням на те, що з індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні єдиний соціальний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування не нараховується, а грошова на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не відноситься до щомісячних надбавок, доплат та підвищень, у звязку з чим до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії не враховуються.
18 серпня 2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі довідки ХОВК від 08.07.2016 №429/ВФЗ.
Листом від 25 серпня 2016 року позивачу відмовлено в проведенні перерахунку призначеної пенсії з посиланням на те, що одноразова грошова допомога при звільненні, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не відносяться до щомісячих додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на час призначення пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі-постанова № 1294), упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення, а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Частина 1 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантує право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 таІнструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань встановлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Коституцією Українигарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні,з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Зазначена правова позиція висловлена в рішення Верховного Суду України від 10.03.2015 року №21-70а15.
Після прийняттяКонституційним Судом України Рішення від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, яким визнано такими, що не відповідаютьКонституції Україниположення п. 29розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», діяла ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та деяких інших осіб» у редакціїЗакону України № 3591-IV від 04.04.2006 р., відповідно до якої пенсійне забезпечення військовослужбовців має здійснюватися виходячи з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням.
Аналогічна правова позиція викладена упостановах ВерховногоСуду України від 22 січня та 12 лютого 2013 року, 14 січня та 20 травня 2014 року, 24 лютого 2015 року (справи №№ 21-421а12, 21-445а12, 21-463а13, 21-147а14, 21-552а14).
Крім того, частина 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та деяких інших осіб» не містить винятків щодо можливості врахування при призначенні пенсії військовослужбовцям одноразової премії.
Посилання відповідача на те, що пунктом 7постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393конкретизовано, як саме визначається розмір грошового забезпечення, є безпідставними та необґрунтованими, оскільки виходячи із визначених в частині 4статті 9 КАС Українизагальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами слід застосовувати непостанову Кабінету Міністрів України, аЗакон, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до абз. 2 п. 1 Постанови КМУ від 30.01.2007 року №3-1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Таким чином, оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій позивачу є обов'язком Харківського обласного військового комісаріату.
Пункт 12 Порядку від 30.01.2007 року №3-1 зобов'язав уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформити всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомити з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направити до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Таким чином, положення пункту 12 Порядку визначив, що юридично значимою дією суб'єкта владних повноважень Харківським обласним військовим комісаріатом, у контексті призначення пенсії позивачу, є складання й оформлення необхідних для цього документів та своє подання про призначення пенсії, ознайомлення з ними та направлення їх до ГУ ПФУ в Харківській області.
На підставі викладеного, вимоги позивача щодо визнання бездіяльності протиправною та зобовязання Харківського обласного військового комісаріату направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу із зазначенням відомостей про розміри одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які він отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, підлягають задоволенню.
Представник відповідача ГУ ПФУ в Харківській області в своїх запереченнях посилався на те, що вказані вище види виплат не можуть вважатися тими складовими грошового забезпечення військовослужбовця, з яких може обчислюватися сума пенсії, так як вони не є постійною та сталою величиною, їх розмір не є фіксованим та вони мають несистематичний характер.
Судом було встановлено, що вищезазначені види виплат входять до складу грошового забезпечення військовослужбовця, тому суд вважає за необхідне визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу із зазначенням відомостей про розміри одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які він отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, здійснити позивачу перерахунок пенсії з 05.06.2016 року.
Відповідно до ч. 2ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобовязати субєкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обовязок суду про зобовязання подати субєкта владних повноважень звіт про виконання судового рішення, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині суд відмовляє.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6-14,71,99,100,159-163,167,186,267 Кодексу адміністративного судочинства України,суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату щодо невключення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії відомості про розмір одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням та з яких було утримано єдиний соціальний внесок.
Зобовязати Харківський обласний військовий комісаріат направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1, із зазначенням відомостей про розміри одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру призначеної пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, в розмірах зазначених в уточнюючій довідці Харківського обласного військового комісаріату від 08.07.2016 №429/ВФЗ та повернення зазначеної довідки без виконання.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1, перерахувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, починаючи з 05.06.2016 року та здійснити відповідні виплати.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного військового комісаріату судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. на користь Державного бюджету України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. на користь Державного бюджету України.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м.Харкова шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя Л.Л. Шрамко