АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________
Справа № 682/1182/16-ц
Провадження № 22-ц/792/2264/16
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2016 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Янчук Т.О.,
суддів: Пастощука М.М., Спірідонової Т.В.,
секретаря: Кошельника В.М.,
за участю: прокурора, представника ОСОБА_1 ОСОБА_2,
представника Хмельницької обласної ради ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 16 вересня 2016 року по справі за позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької обласної ради до товарної біржі «Універсальна земельна товарна біржа «Придніпровська» в особі Хмельницької філії, ОСОБА_1 про визнання недійсним договору купівлі-продажу майнового комплексу,-
в с т а н о в и л а :
У квітні 2016 року заступник прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької обласної ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1, товарної біржі «Універсальна земельна товарна біржа «Придніпровська» в особі Хмельницької філії про визнання недійсним договору купівлі-продажу майнового комплексу. В обґрунтування якого зазначав, що рішенням сесії Хмельницької обласної ради №22-4/2011 від 18.05.2011 року зі змінами від 26.09.2012 року затверджено Програму приватизації обєктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області на 2011-2015 роки, затверджено перелік обєктів, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області і підлягають продажу на аукціоні, а також Хмельницькій філії товарної біржі «Універсальна земельна товарна біржа «Придніпровська» делеговано повноваження обласної ради щодо здійснення приватизації обєктів комунальної власності. Майновий комплекс Славутського паливного складу КП «Облпаливо», у складі: адмінбудинок 66,4 кв.м, будівля гаража 182,5 кв.м, підїзна залізнична колія 211 пог.м, майданчик з твердим покриттям 10100 кв.м включено до переліку обєктів, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області і підлягають продажу на аукціоні. За результатами проведеного 09.01.2013 року аукціону з продажу майнового комплексу Славутського паливного складу, що розташований по вул.Привокзальна,1 у місті Славута Хмельницької області, 15 січня 2013 року директором Хмельницької філії, заступником голови Хмельницької обласної ради з однієї сторони та ________________
Головуючий у першій інстанції: ОСОБА_4 Категорія: 19,20
Доповідач: Янчук Т.О.
ОСОБА_1 укладено біржову угоду купівлі-продажу майна, реєстраційний номер 0002. В подальшому Хмельницькою обласною радою, від імені якої на підставі договору про виконання делегованих повноважень діяла Хмельницька філія ТБ «УЗТБ «Придніпровська», та ОСОБА_1 30 квітня 2013 укладено договір купівлі-продажу вказаного майнового комплексу, який посвідчено приватним нотаріусом та зареєстрований у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Вказував на те, що біржова угода купівлі-продажу майнового комплексу Славутського паливного складу від 15.01.2013 року нотаріально не посвідчена, тому в силу положень ст.640 ЦК України, вона є неукладеною та такою, що не створює прав та обовязків для сторін. Право власності на спірне майно виникло у ОСОБА_1 30.04.2014 року, після укладення нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу, підписання акту приймання-передачі обєкта приватизації та державної реєстрації права власності на цей обєкт. З порушенням законодавства встановлено ціну продажу вказаного обєкта приватизації, що, згідно з вимогами ч.2 ст.23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», є істотною умовою договору купівлі-продажу обєкта приватизації. Також позивач вказує, що Хмельницькою обласною радою, всупереч вимогам ст.7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», постанови КМУ №1891 від 10.12.2003 року укладено договір на проведення незалежної оцінки з ТОВ «Подільська незалежна оцінка», яка не наділена правом проведення експертних оцінок майна спільної власності територіальних громад області. Дані обставини дають підстави для висновку про порушення на стадії підготовки спірного обєкта до викупу порядку визначення ціни цього обєкта, що свідчить про відсутність легітимного висновку про вартість майна і достовірної ціни обєкта приватизації. Окрім того, відсутні докази опублікування оголошення про проведення 09 січня 2013 року аукціону з продажу вказаного обєкта.
Рішенням Славутського міськрайонного суду від 16 вересня 2016 року вказаний позов задоволено, визнано недійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна Славутського паливного складу, розташованого в м.Славуті, по вул. Привокзальна,1, укладений 30 квітня 2013 року між територіальними громадами сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради, від імені якої, на підставі договору про виконання делегованих повноважень, діяла Хмельницька філія Товарної біржі «Універсальна земельна товарна біржа «Придніпровська» та ОСОБА_1, посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_5, зареєстрований в реєстрі за №460. Вирішено питання щодо судового збору.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 не погоджується з рішенням суду, просить його скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позову заступника прокурора Хмельницької області відмовити, посилаючись на порушення судом першої інстанції при ухвалені рішення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
В судовому засіданні представник апелянта ОСОБА_2 підтримав доводи апеляційної скарги просив її задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив її відхилити.
Представник Хмельницької обласної ради ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив її відхилити.
Представник товарної біржі «Універсальна земельна товарна біржа «Придніпровська» в судове засідання не зявився про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення судової повістки.
Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників судового засідання, перевіривши наведені в апеляційній скарзі доводи, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Апеляційний суд вважає, що рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновки суду не спростовують.
Частиною 1 ст.11 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Установлено, що рішенням Хмельницької обласної ради від 18 травня 2011 року №22-4/2011 затверджено Програму приватизації обєктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області на 2011-2015 роки, а також перелік обєктів, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області і підлягають продажу на аукціоні та викупу ( а.с. 12-17).
Рішенням Хмельницької обласної ради від 26.09.2012 року №21-13/2012 року внесено зміни до рішення обласної ради від 18 травня 2011 року та окрім іншого внесено до переліку обєктів, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області і підлягають викупу на аукціоні майновий комплекс Славутського паливного складу, КП «Облпаливо», у т. ч. адмінбудинок 66,4 кв.м, будівля гаража 182,5 кв.м, підїзна залізнична колія 211 пог.м, майданчик з твердим покриттям 10100 кв.м, що розташовані в м. Славуті, вул.Привокзальна,1, делеговано на період дії Програми Хмельницькій філії товарної біржі «Універсальна земельна товарна біржа «Придніпровська» (за згодою) повноваження обласної ради на здійснення приватизації обєктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області згідно з переліками, відповідно до вимог чинного законодавства України (а.с.18-22).
22 жовтня 2012 року між Хмельницькою обласною радою та Хмельницькою філією Товарної біржі «Універсальна земельна товарна біржа «Придніпровська» було укладено договір №145 за умовами якого, Хмельницька обласна рада надала Хмельницькій філії ТБ «Універсальна земельна товарна біржа «Придніпровська» делеговані повноваження з приватизації обєктів (майна), що перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, а саме - майнового комплексу Славутського паливного складу КП «Облпаливо», адмінбудинок 66,4 кв.м, будівля гаража 182,5 кв.м, підїзна залізнична колія 211 пог.м, майданчик з твердим покриттям 10100кв.м, що розташовані в м.Славуті, вул.Привокзальна,1, визначених Програмою, шляхом продажу на аукціоні, за конкурсом чи шляхом викупу (а.с. 27-28).
02 листопада 2012 року між Хмельницькою обласною радою, ТОВ «Подільська незалежна оцінка» та Хмельницькою філією ТБ «Універсальна земельна товарна біржа «Придніпровська» було укладено договір на проведення незалежної оцінки, згідно з висновком про вартість обєкта приватизації, ринкова вартість обєктів нерухомості, що розташовані по вул.Привокзальній,1, в м.Славута Хмельницької області з ПДВ складає 1074100 грн. (а.с. 30,31).
12 грудня 2012 року у звязку з відсутністю торгівельного попиту на майно, не відбулася реалізація майнового комплексу Славутського паливного складу КП «Облпаливо», початкова вартість продажу обєктів з урахуванням ПДВ зазначалася 1074100,00 грн. (а.с.34).
09 січня 2013 року відбувся аукціон з продажу майнового комплексу Славутського паливного складу КП "Облпаливо", а саме приміщення адмінбудинку, площею 66,4 кв.м., приміщення гаражів, площею 182,5 кв.м., стрілочного переводу, естакади, 73 пог.м., під'їзної залізничної колії 211 пог.м., майданчика з твердим покриттям 10100 кв.м, благоустрою (асфальт) 200 кв.м. Початкова ціна продажу визначена була у розмірі 751870грн.
Переможцем аукціону (покупцем) визначено ОСОБА_1 з ціновою пропозицією 751870 гривень та зобов'язано останнього сплатити на протязі 10 календарних днів 676683 гривень вартості майна (без врахування гарантійного внеску).
Протокол проведення аукціону з продажу майна №1 від 09.01.2013 року підписано ліцитатором, брокером, переможцем торгів та директором ХФ ТБ «Універсальна земельна товарна біржа «Придніпровська» ( а.с.37).
В подальшому, 15.01.2013 року між директором ХФ ТБ «УЗТБ «Придніпровська», заступником голови Хмельницької обласної ради та ОСОБА_1 було укладено біржову угоду купівлі-продажу нерухомого майна (реєстраційний номер 0002) майнового комплексу Славутського паливного складу КП "Облпаливо" (а.с. 38).
Продаж вчинено за 751870 гривень відповідно до протоколу біржових торгів №1, проведених 09.01.2013 року ХФ ТБ «УЗТБ «Придніпровська».
30.04.2013 року Хмельницька обласна рада, від імені якої діє ХФ ТБ «Універсальна земельна товарна біржа «Придніпровська» та ОСОБА_1 уклали договір купівлі-продажу комплексу, згідно п. 1.1. якого продавець передає у власність покупцю цілісний майновий комплекс обєктів нерухомого майна Славутського паливного складу (будівлі автовагової з адмінкімнатами, загальною площею 66,4 кв.м; гаражів, загальною площею 182,5 кв.м., розташовані в м.Славута, вул.Привокзальна,1, Хмельницької області), а також стрілочний перевод; естакаду - 73 п.м.; підїзну залізничну колію - 211 п.м.; майданчик з твердим покриттям 10100 кв.м.; благоустрій (асфальт) 200 кв.м., а покупець зобовязується прийняти вказане майно та сплатити ціну, відповідно до умов, що визначені в цьому договорі.
Договір підписаний сторонами, посвідчений приватним нотаріусом.
На підставі акту прийому-передачі від 30.04.2013 року, ОСОБА_1 прийняв, а ХФ ТБ «УЗТБ «Придніпровська» передала майновий комплекс Славутського паливного складу КП «Облпаливо» (а.с.39-41).
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №53821368106 від 26 квітня 2016 року, цілісний майновий комплекс зареєстрований на праві власності за ОСОБА_1 (а.с.23).
Відповідно до ст.3 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» (станом на момент виникнення спірних правовідносин), приватизація обєктів малої приватизації здійснюється шляхом: викупу; продажу на аукціоні (в тому числі за методом зниження ціни, без оголошення ціни); продажу за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону (далі-конкурс).
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», Фонд державного майна України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві Ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів, які перебувають відповідно у державній власності, власності Автономної Республіки Крим та комунальній власності і підлягають: продажу на аукціоні (в тому числі за методом зниження ціни, без оголошення ціни); продажу за конкурсом; викупу.
Рішенням Хмельницької обласної ради від 18.05.2011 року №22-4/2011 року, з змінами від 26.09.2012 року №21-13/2012 року було затверджено Програму приватизації обєктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області на 2011-2015 роки та перелік обєктів, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області і підлягають продажу на аукціоні, до якого включено у тому числі майновий комплекс Славутського паливного складу КП «Облпаливо».
Згідно ч.1 ст.8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Підготовка об'єкта малої приватизації до продажу здійснюється органами приватизації, які: встановлюють ціну продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або початкову ціну об'єкта на аукціоні, за конкурсом з урахуванням результатів оцінки об'єкта, проведеної відповідно до методики оцінки майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ч.2 ст.9 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», ціна продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу та початкова вартість продажу об'єкта малої приватизації на аукціоні або за конкурсом визначаються відповідно до методики, затвердженої Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України №1891 від 10.12.2003 року «Про затвердження Методики оцінки майна» (далі - Методика) передбачено, що з метою визначення вартості окремого індивідуально визначеного майна, об'єктів незавершеного будівництва та цілісних майнових комплексів, що підлягають приватизації, на підготовчому етапі здійснюється відбір державним органом приватизації на конкурсних засадах суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання, який буде проводити незалежну оцінку в разі прийняття рішення про її проведення, та укладення з ним договору на проведення оцінки майна у строк, що не перевищує 20 календарних днів від дати інвентаризації.
Пунктом 15 Методики визначено, що для проведення незалежної оцінки майна суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкти господарювання визначаються державними органами приватизації у таких випадках: приватизації (корпоратизації); внесення державного або комунального майна до статутних капіталів господарських товариств, у тому числі холдингових і державних акціонерних компаній; повернення об'єктів приватизації у державну власність. Відбір суб'єктів оціночної діяльності - суб'єкта господарювання здійснюється на конкурсних засадах у порядку, що встановлюється Фондом державного майна.
Згідно ст. 10 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», у випадках, визначених нормативно-правовими актами з оцінки майна, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, суб'єкти оціночної діяльності - органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють оцінку майна самостійно на підставі наказу керівника. При цьому, якщо законодавством передбачена обов'язковість проведення незалежної оцінки майна, органи державної влади та органи місцевого самоврядування виступають замовниками проведення такої оцінки майна шляхом укладання договорів з суб'єктами оціночної діяльності - суб'єктами господарювання, визначеними на конкурсних засадах у порядку, встановленому законодавством.
Встановлено, що розпорядженням Хмельницької обласної ради від 30.12.2010 року №159-о «Про оголошення конкурсу на право проведення експертних оцінок та послуг зі страхування нерухомого майна, яке перебуває у спільній власності територіальних громад області» було оголошено конкурс на право проведення експертних оцінок майна, що відноситься до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області з 04.01.2011 року.
Відповідно до протоколу №2 від 10.02.2011 року щодо визначення переможця на право проведення експертної оцінки майна та послуги зі страхування нерухомого майна обєктів спільної власності територіальних громад області, комісією було вирішено визнати переможцями на право проведення експертної оцінки майна обєктів спільної власності територіальних громад області: ПП ОСОБА_6, ТзОВ «Експерт», Хмельницьку обласну товарну біржу (а.с. 26).
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, ринкова вартість цілісного майнового комплексу Славутського паливного складу (будівлі автовагової з адмінкімнатами, загальною площею 66,4 кв.м; гаражів, загальною площею 182,5 кв.м., розташовані в м. Славута, вул. Привокзальна,1, Хмельницької області), а також стрілочний перевод; естакаду - 73 п.м.; підїзну залізничну колію - 211 п.м.; майданчик з твердим покриттям 10100 кв.м.; благоустрій (асфальт) 200 кв.м., який розташований по вул.Привокзальна,1 у м.Славута Хмельницької області, визначалась ТОВ «Подільська незалежна оцінка», яке не є суб'єктом господарювання, визначеним на конкурсних засадах у порядку, встановленому законодавством (а.с.30,31).
Крім того, згідно ст.18-1 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» продаж обєктів на аукціоні за методом зниження ціни здійснюється за рішенням державного органу приватизації у разі, якщо обєкти не продані на аукціоні, конкурсі. Орган приватизації складає переліки обєктів, не проданих або знятих з аукціону, конкурсу та приймає рішення про їх подальший продаж.
Як вбачається із матеріалів справи майновий комплекс Славутського паливного складу КП «Облпаливо» виставлявся на аукціон вперше 12 грудня 2012 року, реалізація лота не відбулася (а.с.34).
В подальшому на підставі висновку постійної комісії з питань власності, приватизації та інвестицій Хмельницької обласної ради та листа заступника голови Хмельницької обласної ради від 12.12.2012 року №2451/01-15 від 09 січня 2013 року було проведено аукціон з продажу зазначеного майнового комплексу, на якому початкова ціна продажу майнового комплексу була знижена на 30%, що не відповідає вимогам ст.43, 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.18-1 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», п.п.3.2, 3.3 договору №145 про виконання делегованих повноважень з приватизації обєктів, що перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області від 22.10.2012 року, оскільки рішення щодо подальшого продажу майнового комплексу за зниженою ціною на 30% на пленарному засіданні обласною радою не приймалося (а.с.35, 36).
Відповідно до ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього кодексу.
Частинами 1-3, 5 та 6 ст.203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
З врахуванням того, що було порушено встановлений законодавством порядок підготовки обєкта малої приватизації до продажу органами приватизації в частині визначення ціни продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом продажу на аукціоні, а саме: цілісний майновий комплекс обєктів нерухомого майна Славутського паливного складу (адмінбудинок загальною площею 66,4 кв.м; гаражів, загальною площею 182,5 кв.м., підїзна колія 211 пог.м, майданчик з твердим покриттям 10100, що розташовані в м. Славута, вул. Привокзальна,1, Хмельницької області), що свідчить про відсутність легітимного висновку про вартість майна, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції про визнання недійсним укладеного за результатами такої приватизації договору купівлі-продажу є правильними.
Доводи апеляційної скарги, про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права щодо визнання біржової угоди неукладеною, то вони є такими що не впливають на висновки суду першої інстанції, оскільки з урахуванням дії закону у часі, відповідно до ст.640 ЦК України, який введено в дію з 01.01.2004 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), такий договір підлягав нотаріальному посвідченню та є укладеним з дня такого посвідчення.
Інші доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права і порушення норм процесуального права при ухвалені рішення, передбачених ст.309 ЦПК України, як підстави для скасування судових рішень, та в основному зводяться до переоцінки доказів і незгоди з висновком суду по їх оцінці, тому колегія суддів вважає за необхідне відхилити апеляційну скаргу.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 315, 319 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити
Рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 16 вересня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуюча /підпис/
Судді /підписи/
Згідно з оригіналом: суддя апеляційного суду Т.О. Янчук