Справа № 442/6268/16-а
Провадження № 2-а/442/223/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2016 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Крамара О.В.
при секретарі Малик О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дрогобичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправної та скасування постанови про порушення митних правил, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову у справі про порушення митних правил №3449/20918/16 від 14.09.2016 року, складену відносно нього.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що в липні 2016 року він отримав лист №13866/13-70-20/9/29 від 18.07.2016 року від Львівської митниці ДФС про виклик його на 11.08.2016 року до Львівської митниці ДФС з метою вирішення справи щодо складання протоколу про порушення митних правил стосовно не вивезеного транспортного засобу марки Mercedes-Benz, р.н.з. ZST01534, дата вїзду якого 15.11.2015 року. Однак, протягом трьох останніх років він жодного разу не перетинав державного кордону, не ввозив та не вивозив жодних транспортних засобів. Про це він повідомвив відповідачеві, проте, останній не взяв до уваги його пояснень та виніс оскаржувану постанову.
Вважає таку протиправною, так як даного правопорушення не вчиняв.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задоволити.
Представник відповідача позов заперечила, покликаючись на обставини, викладені у письмовому запереченні, долученому до матеріалів справи. Просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов слід задоволити, виходячи з наступних міркувань.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно приписів ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 489 МК України передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 8 МК України визначено принципи діяльності державної митної служби, а саме законності та презумпції невинуватості та єдиного порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України.
Судом встановлено, що 14.09.2016 року заступник начальника Львівської митниці ДФС ОСОБА_2 винесено постанову в справі про порушення митних правил №3449/20918/16 на підставі якої ОСОБА_1 визнано виним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст.470 МК України, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на суму 8500 грн.
З оскаржуваної постанови вбачається, що за результатами перевірки баз даних ЄАІС ДФС України встановлено, що 15.11.2015 року о 19.31 год. Через митний пост «Мостиська» Львівської митниці ДФС каналом позначеним символом зеленого кольору (зелений коридор) громадянин України ОСОБА_1 ввіз на митну територію України транспортний засіб марки «Mercedes Benz 210» VIN WDB21002618219764, реєстраційний номер ZST01534 у митному режимі «транзит». Згідно з даними АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДФС України зазначений транспортний засіб з митної території України станом на 16.00 год. 11.08.2016 року не вивозився та у інший митний режим, згідно з нормами чинного законодавства не поміщений.
Відповідно до ст. 90 Митного кодексу України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення перемішуються під митним контролем між двома митними органами України або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно ст.ст. 90, 93, 102 МК України та розділу 1 п. 4 наказу ДМСУ від: 17.11.05 № 1118 «Про затвердження Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України», даний автомобіль перебуває під митним контролем та до його переміщення повинні виконуватися наступні вимоги, а саме перебувати у незмінному стані, крім природних змін; не використовуватися з жодною іншою метою, крім транзиту; бути доставленим у митний орган призначення до закінчення строку. Статтею 95 митного Кодексу України визначено строки транзитних перевезень, а саме: для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
Частиною 1 ст. 381 МК України передбачено, що громадянам дозволяється ввозити транспортні засоби особистого користування, які постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави з метою транзиту через митну територію України без письмового декларування та внесення грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу.
При цьому, згідно з гл. 55р. XII МК Українипоміщення громадянином - резидентом транспортного засобу, постійно зареєстрованого у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, у будь-який інший митний режим ніж транзит супроводжуватиметься обов'язковим письмовим декларуванням цього транспортного засобу та виконанням інших митних формальностей, передбачених МК України (письмове зобов'язання, застосування заходів гарантування, тощо).
Згідно з п.2 ч.1 ст.93 МК України товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, повинні не використовуватися з жодною іншою метою, крім транзиту.
Згідно ч.3 ст.470 МК України перевищення встановленого ст.95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на 10 діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Зі змісту ст.102 МК України митний режим транзиту припиняється у разі конфіскації товарів, їх повної втрати внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, за умови підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної силу порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно долученої копії закордонного паспорту, дата видачі 15.04.2009 року, позивача відміток про виїзд останнього за межі України немає.
Окрім цього, як вбачається з Доповідної записки про результати перевірки, проведеної за розпорядженням начальника Львівської митниці ДФС від 04.10.2016 р. №122-р вищевказаний транспортний засіб ввезено на митну територіюУкраїни через митний пост «Мостиська» Львівської митниці ДФС 15.11.2015 р. не громадянином України ОСОБА_1, а громадяником ОСОБА_3.
Відповідно до п.2 Правил перетинання державного кордону громадянами України затв. постановою Кабінету Міністрів України перетинання громадянами України державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; проїзний документ дитини; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу. У передбачених міжнародними договорами або законодавством України випадках перетинання громадянином державного кордону здійснюється також за іншими документами. У такому разі прикордонний контроль здійснюється у порядку, який застосовується під час надання громадянином паспортних документів.
Відтак, суд вважає, що позивач вищевказаного правопорушення не вчиняв, відповідачем не доведено правомірності свого рішення, а тому позов є підставним та такий слід задоволити.
Керуючись ст.ст. 11, 72, 86, 158-163, 256 КАС України, суд, -
вирішив:
Позов задоволити.
Визнати протиправною та скасувати постанову в справі про порушення митних правил №3449/20918/16 від 14.09.2016 року, складену відносно ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, а у випадку відкладення складення постанови у повному обсязі чи її прийняття у письмовому провадженні в цей же строк з дня отримання копії постанови.
Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті.
Суддя О.В. Крамар