Дата документу 13.12.2016
Справа № 320/7367/16-а
Провадження № 2-а/320/275/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2016 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі :
головуючого судді - Горбачової Ю.В.,
при секретарі Луценко П.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Мелітополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного Фонду України в Запорізькій області про перерахування пенсії згідно чинного законодавства України,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного Фонду України в Запорізькій області про перерахування пенсії згідно чинного законодавства України в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку призначеної йому пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 27.05.2016 року № 10.1-39-139 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, зобовязати Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області зробити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.10.2015 року на підставі довідки № 10.1-39-139 від 27.05.2016 року та довідки № 10.1-39-174 від 09.10.2016 року про розмір грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України та у разі задоволення позовної заяви стягнути з відповідача на його користь сплачений ним судовий збір в розмірі 580 грн. Свої вимоги обґрунтовує тим, що він майор у відставці проходив військову службу з серпня 1986 року. Наказом Міністра оборони України від 08 грудня 1999 року № 70, він був відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій службі. Наказом Міністра оборони України від 24 липня 2013 року № 254 він відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» був звільнений у відставку за п. «б» (за станом здоровя). Наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 20 серпня 2013 року № 433/о він на підставі наказу Міністра оборони України від 24 липня 2013 року № 254 був звільнений з посади інженера електрозвязку другої категорії регіонального структурного підрозділу «Кримаерорух». Після звільнення він перебуває на обліку у Головному управлінні пенсійного фонду в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років. Отримавши інформацію від військовослужбовців які на цій час проходять службу у Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України про зміну посадових окладів, він звернувся до Мелітопольського ОВК с проханням зробити запит у «Державне підприємство обслуговування повітряного руху України» з метою отримати довідку про зміну посадових окладів для подальшого перерахування пенсії. Довідку про зміну посадового окладу № 10.1-39-139 від 27.05.2016 року він отримав в Мелітопольському ОВК. 09.06.2016 року він звернувся до військового комісара Запорізького ОВК з проханням зробити перерахунок його пенсії на підставі довідки № 10.1-39-139 від 27.05.2016 року згідно чинного законодавства та відіслав оригінал довідки разом зі зверненням. На що отримав відповідь ГУ ПФУ в Запорізькій області від 02.07.2016 року, в якому йдеться про те, що на теперішній час з ПФУ повідомлення про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до ГУ ПФ України в Запорізькій області не надходило, довідка про зміну посадового окладу № 10.1-39-139 від 27.05.2016 року повернута без виконання. З 01.07.2016 року посадові оклади військовослужбовців у «ДП обслуговування повітряного руху України» де він проходив службу знову були змінені та на його запит від 21.09.2016 року він отримав довідку № 10.1-39-174 від 09.10.2016 року для самостійного подання до ГУ ПФУ України в Запорізькій області. 26.10.2016 року він знов звернувся до Військового Комісара Запорізького ОВК з проханням зробити дії по перерахунку її пенсії на підставі довідки № 10.1-39-174 від 09.10.2016 року згідно з чинним законодавством та разом зі зверненням відправив оригінал довідки. Одночасно він звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області з цим же проханням. Але, у перерахунку пенсії йому фактично було відмовлено. З висновками відповідача він не згоден, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, надавши суду заяву про розгляд справи за його відсутності на задоволенні позову наполягає та просить задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача - Головного управління пенсійного Фонду України в Запорізькій області в судове засідання не зявився, надавши суду письмові заперечення в яких просить суд розглядати справи за його відсутності та відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк. Адміністративний позов. Поданий після закінчення даного строку, залишається без розгляду. Позов подано позивачем до суду 14.11.2016 року, таким чином, позовні вимоги за період з 01.10.2015 по 14.05.2016 року підлягають залишенню без розгляду. Крім того, позивач просить здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2015 року, а довідки, які дають підстави для перерахунку, датовано 27.05.2016 за № 10.1-39-139 та 09.10.2016 за №10.1-39-174. Отже, до 27.05.2016 року взагалі не було підстав для перерахунку пенсії. Також представник відповідача зазначає, що позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач просить здійснити йому перерахунок пенсії у звязку з виданням наказу директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 30.09.2015 № 478/о «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та наказу директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 19.07.2016 № 221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху». Грошове забезпечення позивача, як військовослужбовця, відрядженого до державного підприємства, виплачувалося відповідно до постанови КМУ від 07.02.2001 № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, установ та організацій». Перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється на підставі ст. 63 Закону № 2262, а саме: усі призначені пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, або у звязку з введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством. Таким чином, законодавець чітко визначив як складову для перерахунку пенсії зміну розміру грошового забезпечення, але лише в розмірах, встановлених законодавством. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі Порядок). Відповідно до п.1 Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців. Таким чином, оскільки підвищення грошового забезпечення відповідача відбулося не у звязку з прийняттям відповідних законодавчих актів, відсутні підстави для перерахунку пенсії.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підставах.
Судом було встановлено, що позивач ОСОБА_1 майор у відставці та проходив військову службу з серпня 1986 року.
Наказом Міністра оборони України від 08 грудня 1999 року № 70, позивач був відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «УКРАЕРОРУХ» із залишенням на військовій службі.
Наказом Міністра оборони України від 24 липня 2013 року № 254 відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» позивач був звільнений у відставку за п. «б» (за станом здоровя).
Наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 20 серпня 2013 року № 433/о ОСОБА_1 на підставі наказу Міністра оборони України від 24 липня 2013 року № 254 був звільнений з посади інженера електрозвязку другої категорії регіонального структурного підрозділу «Кримаерорух».
Після звільнення позивач перебуває на обліку у Головному управлінні пенсійного фонду в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Дізнавшись у 2016 році про зміну посадових окладів у Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, 09.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до військового комісара Запорізького ОВК з проханням зробити перерахунок його пенсії на підставі отриманої в Мелітопольському ОВК довідки № 10.1-39-139 від 27.05.2016 року, та направив оригінал вказаної довідки разом зі зверненням.
Вказана довідка № 10.1-39-139 від 27.05.2016 року видана ОСОБА_1, який обіймав посаду інженера електрозвязку 2-ї категорії РСП «Кримаерорух» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, звільненому з посади 28.08.2013 року, в якій йдеться про те, що відповідно до наказу Украероруху від 30 вересня 2015 року № 478/о «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» розмір грошового забезпечення за посадою інженера електрозвязку 2-ї категорії РСП згідно з нормами, чинними з 01.10.2015 року становить 11130 грн., у тому числі посадовий оклад - 7825 грн. оклад за військовим званням - 125 грн., надбавка за вислугу років - 3180 грн. (а.с.8)
21.06.2016 року військовим комісаром Запорізької ОВК направлено вищевказану довідку відповідачу для розгляду та прийняття рішення про перерахунок пенсії позивача ОСОБА_1 (а.с.12)
Однак, відповідач листом від 02.07.2016 року повернув зазначену довіку без здійснення перерахунку з посиланням на порядок проведення перерахунку пенсій та ненадходження з Пенсійного Фонду України відповідного повідомлення про перерахунок пенсій (а.с. 13)
Про повернення Головним управлінням ПФУ у Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 було повідомлено листом Запорізького військового комісаріату за вих..№1087/с від 07.07.2016 року.
В подальшому, з черговим підвищенням посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до «Украероруху», позивач, з метою перерахунку пенсії знов отримав довідку №10.1-39-174 від 09.10.2016 року, у якій йдеться про те, що відповідно до наказу Украероруху від 19.07.2016 року № 221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» розмір грошового забезпечення за посадою інженера електрозвязку 2-ї категорії РСП згідно з нормами, чинними з 01.07.2016 року становить 12229,00 грн., у тому числі посадовий оклад 8610,00 грн., оклад за військовим званням 125,00 грн., надбавка за вислугу років 3494,00 грн. (а.с.15)
Вказану довідку ОСОБА_1 подав до Запорізького військового комісаріату для направлення до ГУ ПФУ в Запорізькій області з метою перерахунку пенсії, а також самостійно звернувся до відповідача за перерахунком пенсії.
На своє звернення до відповідача ОСОБА_1 отримав листа № 947/м-9 від 14.11.2016 року, в якому відповідач розяснив йому порядок звернення за перерахунком пенсії через уповноваженні підрозділи міністерств (відомств), з яких звільнені військовослужбовці та повідомив про те, що підстави для перерахунку йому пенсії відсутні, оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Не погоджуючись з відмовою у перерахунку пенсії, ОСОБА_1 14.11.2016 року звернувся до суду з даним позовом, обґрунтовуючи свої доводи тим, накази Украероруху від 30 вересня 2015 року №478/о та від 19. липня 2016 року №221 «про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до «Украероруху» прийняті на підставі повноважень, делегованих КМУ, а тому він має право на перерахунок пенсії.
Відповідач у своїх запереченнях на позов, продовжує посилатися на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу, оскільки КМУ не приймав відповідних рішень про підвищення будь-якого з видів грошового забезпечення для військовослужбовців.
Проаналізувавши досліджені докази та нормативне обґрунтування, суд не погоджується з доводами відповідача з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до частини 3статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У преамбуліЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»зазначено, що цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбаченихКонституцією Українита цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За правилами частини 3статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другоюстатті 51 цього Закону.
Аналогічне положення міститься у пункті 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року(далі - Порядок).
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України»передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеномупостановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій».
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженогоУказом Президента України від 7 листопада 2001 року №1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Пунктом 5постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цієюпостановою, у відповідних випадках.
Абзацом 7 пункту 3 Порядку встановлено, що особам, які відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому накази керівника державного підприємства «Украерорух» від 30 вересня 2015 року №478 та від 19 липня 2016 року № 221, якими підвищено посадові оклади військовослужбовцям, відрядженим до «Украероруху», є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, позивач, як отримувач пенсії на підставіЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після постановлення вищевказаних наказів державного підприємства «Украерорух» про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до «Украероруху» набув право на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини 3статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач необґрунтовано та протиправно не провів перерахунок пенсії позивача на підставі довідок ДП обслуговування повітряного руху України про підвищення розміру грошового забезпечення.
Згідно ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк з моменту, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, оскільки позивач. звернувся до суду 14.11.2016 року, тому позовні вимоги підлягають задоволенню частково, а саме з 14.05.2016 року.
У звязку з частковим задоволенням позовних вимог, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір, сплачений ним у звязку зі зверненням до суду. Сума судового збору, що підлягає стягненню з відповідача, відповідно до вимог ЗУ «Про судовий збір», дорівнює 551 грн. 20 коп.
Керуючись статтями195,196,198,202,207,212 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного Фонду України в Запорізькій області про перерахування пенсії згідно чинного законодавства України задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 призначеної пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 27.05.2016 року № 10.1-39-139 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Зобовязати Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 14.05.2016 року на підставі довідки № 10.1-39-139 від 27.05.2016 року та довідки № 10.1-39-174 від 09.10.2016 року, виданих Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, про розмір грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління пенсійного Фонду України в Запорізькій області (Код ЄДРПОУ 20490012) 69057, просп. Соборний, 158-б, м. Запоріжжя на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, судовий збір в розмірі 551 грн.20 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя : Ю.В. Горбачова