Постанова № 63858181, 23.12.2016, Іванківський районний суд Київської області

Дата ухвалення
23.12.2016
Номер справи
366/2489/16-а
Номер документу
63858181
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/366/119/16

Справа № 366734/2489/16-а

ПОСТАНОВА

іменем України

23 грудня 2016 року смт. Іванків

Іванківський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Слободян Н.П.,

(секретар судового засідання Мартовицька Н.Є.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Іванків Київської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа Київський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю,

в с т а н о в и в:

З адміністративним позовом до суду звернувся ОСОБА_1 у якому просить визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо відмови у нарахуванні і виплаті йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні країнах, де велись бойові дії; зобов'язати Міністерство оборони України призначити, нарахувати і виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, яка настала внаслідок поранення, отриманого ним під час виконання обовязків військової служби та надіслати це рішення до Київського обласного військового комісаріату для видання наказу про виплату одноразової грошової допомоги; встановити судовий контроль за виконанням постанови, зобовязавши відповідача надати звіт про її виконання.

Свої вимоги мотивує тим, що в період з 25.10.1984 року по 12.11.1986 року він проходив строкову військову службу на території Демократичної Республіки Афганістан та має статус учасника бойових дій, що підтверджується довідкою третьої особи № 118 від 25.01.2016 року. Згідно довідки огляду МСЕК № 0198224 йому з 08.12.2015 року встановлено 3 групу інвалідності внаслідок поранення, отриманого під час виконання обовязків військової служби при перебуванні в країні, де велися бойові дії. 25.01.2016 року він звернувся до Іванківського ОРВК із заявою про призначення одноразової грошової допомоги у звязку з отриманням інвалідності ІІІ групи, яке повязане з виконанням військової служби в ДРА. Згідно листа третьої особи № 2/5/322 від 04.02.2016 року поданий позивачем пакет документів був відпрацьований та направлений до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Як вбачається з п.241 витягу з Протоколу засідання комісії з розгляду питань, повязаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 20.05.2016 року № 36, позивачу відмовлено у призначенні такої допомоги, у звязку з необхідністю направлення на доопрацювання документів, оскільки відсутні документи, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми чи каліцтва). Зокрема, те, що воно не повязане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного спяніння або навмисного вчинення собі тілесного ушкодження.

Вважаючи відмову відповідача у проведенні виплат протиправною, він змушений звернутися до суду з питанням відновлення своїх прав та інтересів.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав повністю, а розгляд справи просив провести без його участі. Просив позов задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явилися. Про день і час слухання справи повідомлено вчасно. Ні згоди, ні заперечення на позов до суду не надходило.

За таких обставин, враховуючи ч. 1ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути спір по суті на підставі наявних у справі доказів без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

У судовому засіданні встановлені такі факти і відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в лавах Збройних Сил колишнього Радянського Союзу з 25.10.1984 року по 12.11.1986 року, в т.ч. у складі діючої армії в період бойових дій ( в т.ч. під час виконання інтернаціонального обовязку) в Демократичній Республіці Афганістан з 02.1985 по 04.1986 року, що підтверджено довідкою Іванківського ОРВК № 118 від 25.01.2016 року;

за актом судово-медичного обстеження ОСОБА_1 від 24.01.2013 року № 5/в виявлені при огляді рубці в ділянці правої брови, в тімяній ділянці зліва «можуть являтися результатом загоювання уламкових поранень, можливо отриманих в строк та при обставинах вказаних обстежуваним ( у 1986 році в республіці Афганістан внаслідок розриву міни отримав уламкове поранення в ділянку обличчя, голови)»;

З витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтв № 2252 від 17.06.2015 року вбачається, що комісією встановлений причинний звязок між пораненням, закритою черепно-мозковою травмою контузією головного мозку і захворювання, з виконанням обовязків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії;

відповідно до Довідки до акта огляду МСЕК серії АВ №» 0198224 від 08.12.2015 року причиною інвалідності ОСОБА_1 є: « поранення, звязане з виконанням обовязків військової служби, при перебуванні в країнах, де велись бойові дії»;

17 грудня 2015 ОСОБА_1 отримав посвідчення інваліда ІІІ групи серії В-І № 000005;

25 січня 2016 року ОСОБА_1 звернувся з заявою на адресу Іванківського ОРВК, де перебуває на обліку, про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, яка була направлена на адресу Київського ОВК;

4 лютого 2016 року за вих. № 2/5/322 Київський ОВК відповідно до п.13 Порядку № 975 направив заяву та додані до неї документи на адресу Департаменту фінансів МО України для прийняття відповідного рішення щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги із зазначенням, що Командування вважає, що ОСОБА_1 має право на отримання вказаної грошової допомоги у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності;

20 травня 2016 року відповідно до п. 241 Протоколу № 36 засідання комісії з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, який був затверджений Міністром оборони України, вивчивши документи щодо призначення та виплати одноразової допомоги, було прийнято рішення про повернення на доопрацювання документів, оскільки відсутні документи, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми та каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, як це передбачено п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975»;

Про вказане рішення ОСОБА_1 було повідомлено Іванківським ОРВК Київської області листом від 20 липня 2016 року № 1597.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа Київський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю підлягає задоволенню частково із наступних підстав:

у відповідності до частини 5статті 17 Конституції Українидержава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно доЗакону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІІ "Про військовий обов'язок і військову службу"(далі Закон № 2232-ХІІІ).

Відповідно до статті 41 Закону № 2232-ХІІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановленихЗаконом України від 20.12.1991 №2011- XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"(далі - Закон № 2011- XII).

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців визначеніЗаконом № 2011-ХІІ.Розділом ІІ цього Закону, зокрема, встановлені права військовослужбовців щодо грошового забезпечення.

П.4, 5 ч.2 ст. 16 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що одноразова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби,чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті;

встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з

військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.

Розмір одноразової грошової допомоги таким особам відповідно до ст. 16-2 Закону № 20110ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних

осіб,-у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті16цьогоЗакону), а одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у

підпунктах 5-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і

виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України. ( п.6 Порядку). При цьому у випадках, зазначених у підпункті 5 пункту 2 статті 16 цього Закону, розмір одноразової грошової допомоги не може бути меншим за 70-кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб.

При цьому, виходячи з буквального тлумаченнястатті 16 Закону № 2011-ХІІ, суд дійшов висновку, що право на одноразову грошову допомогу у військовослужбовця виникає і у тому разі, коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходження.

Аналогічний правовий висновок у спорі цієї ж категорії був висловлений Верховним Судом України у постановах від 18.11.2014 справа № 21-446а14 та від 21.04.2015 справа № 21-135а15, який в силуст.244-2 КАС Українимає враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що право на отримання вказаної допомоги після звільнення з військової служби (в тому числі і строкової) мають особи, які отримали інвалідність внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби незалежно від часу настання інвалідності, а тому заперечення відповідача в цій частині є безпідставними.

Отже, незважаючи на те, щопозивач проходив військову службу у 1984-1986 роках, він має право на одноразову грошову допомогу і після спливу трьох місяців з дня його звільнення зі служби.

Як вбачається із поданої заяви від 25 січня 2016 року позивач звертався до Військового комісаріату Іванківського ОРВК із заявою про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності ІII групи, яке пов'язане з виконання обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії та додавав документи, передбачені Порядком № 975, проте відповідач повернув документи на доопрацювання.

Водночас, згідно п.2 постанови КМУ № 975 від 25.12.2013 року установлено, що «особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги:

допомога, що була призначена, виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 499(Офіційний вісник України, 2008 р., № 39, ст. 1298), Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 р. № 284(Офіційний вісник України, 2007 р., № 14, ст. 532), і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 р. № 1331(Офіційний вісник України, 2007 р., № 89, ст. 3255);

допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги».

П.3 Порядку визначено, що «Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:

у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть;

у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії».

Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується відповідачем, ОСОБА_1, у зв'язку із встановленням йому вперше з 8 грудня 2015 року інвалідності 3 групи довічно, одноразову грошову допомогу не отримував. Тому на спірні правовідносини поширюється дія Порядку №975, який набрав чинності з 24.01.2014.

Як вбачається із поданої позивачем заяви від 25 січня 2016 року про призначення одноразової грошової допомоги, ним було надано перелік документів, передбачених п.11 Порядку №975.

Виходячи з викладеного вище, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для повернення на доопрацювання документів про призначення та виплату одноразової грошової допомоги позивачу.

Відповідно до п.12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови (п.13 Порядку №975).

З огляду на те, що позивач ставить питання про визнання протиправним та скасування рішення Міністерства оборони України №36 від 20.05.2016р., оформлене Протоколом комісії, як відмову у призначені йому одноразової грошової допомоги, яке по суті не є відмовою в призначенні вказаної допомоги, суд вважає, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, рішення комісії про направлення документів на доопрацювання підлягає скасуванню, оскільки воно є безпідставним та таким що не ґрунтується на вимогах діючого законодавства.

При цьому, враховуючи, що оскільки відповідач передбаченого законодавством рішення не приймав, та те, що суд не може підміняти орган, на який покладено вирішення цього питання, суд вважає,що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача є зобов'язання відповідача розглянути питання щодо призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок поранення, контузії пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві від 25.12.2013 № 975.

Верховний Суд України в постановах від 18 березня 2014 року (справа № 21-11а14) та від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) сформулював правову позицію у подібнихправовідносинах, згідно з якою підставою для повідомлення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги є рішення суб'єкта владних повноважень, прийняте з цього питання. Оскільки відповідач відповідного рішення не приймав, то суд повинен зобов'язати останнього розглянути це звернення згідно з вимогами чинного законодавства України, а не підміняти орган, на який покладено вирішення цього питання.

Таким чином, зобов'язання судовим рішенням Міністерства оборони України призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

Відповідно дост.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ч.1ст.71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч.2ст.71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене та те, що відповідачем не надано таких доказів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.

Судові витрати слід віднести за рахунок держави.

Керуючисьст. 19 Конституції України,Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»,Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», ст.ст.9,11,18,69-71,86,99,158-163,183-2,254 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа Київський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасуватирішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби № 36 від 20 травня 2016 року, в частині направлення документів ОСОБА_1 на доопрацювання з поверненням їх до обласного військового комісаріату.

Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення та виплатиОСОБА_1одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групивнаслідок поранення, контузії пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975.

В решті позовних вимог відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які не були присутні у судовому засіданні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд Іванківський районний суд Київської області.

Суддя Н.П.Слободян