Справа №592/2664/16-а
Провадження №2-а/592/397/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2016 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі головуючого судді Хитрова Б.В., за участю секретаря судового засідання Чайки Т.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ковпаківського районного суду м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, свої вимоги обґрунтовує тим що відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії згідно довідки МО України станом на 01.04.2012 р. та відповіді МО. Відповідач пояснює це тим, що вони вже використали цю довідку для підвищення пенсії. При отриманні довідки МО відповідач повинен негайно зробити перерахунок пенсії, як це чітко зазначено в ст. 43 та 51 Закону України № 2262-ХІІ у строгій відповідності до його грошового забезпечення, встановленого МО України, але відповідач не виконує норми ні пенсійного законодавства, ні наказів МО України, ні рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 25.06.2014 р. у справі № 592/4127/14-а, ні постанови Харківського апеляційного суду від 08.07.2014 р., ні виконавчого провадження відділу примусового виконання рішень від 25.02.2015 р. № 1/15/936. Відповідач перераховує йому пенсію всупереч положенням законодавства, тобто не з грошового забезпечення встановленого МО України і не в строки, як це зазначено в ст. 43 та 51 Закону України № 2262-ХІІ, а на свій розсуд. Права на перерахунок пенсії він набув ще з 01.09.2008 р. (змінено розмір посадового окладу наказами МО України № 377 від 28.07.2008 р.) та щорічних наказів МО для забезпечення премії у розмірі 90 % від посадового окладу 01.01.2011 р., тому і перерахунок потрібно було робити з дня набрання чинності відповідних змін до грошового забезпечення, а саме спочатку з 01.09.2008 р. (розмір посадового окладу 1460 грн.), а потім 01.01.2011 р. (розмір щомісячної премії до 90 % від посадового окладу 1314 грн. Жодного разу відповідач самостійно цього не зробив, чим порушив ст. ст. 43, 51, 63 Закону України № 2262-ХІІ. Просить визнати неправомірними дії відповідача, щодо самовільного встановлення нового (зменшеного) розміру грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії; зобовязати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії у строгій відповідності до довідки МО України про розмір грошового забезпечення з 01.09.2008 р. (після збільшення розміру посадового окладу) та з 01.01.2011 р. (збільшення премії до 90 %) у розмірі 90 % від грошового забезпечення і виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат; надати офіційний запит до Сумського військкомату передати ГУПФУ довідки про моє грошове забезпечення станом на 01.09.2008 р. та на 01.11.2011 р.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити та зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила у задоволенні позову відмовити. Надала письмові заперечення на позов в яких зазначає, що за наданою управлінням пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління інформацією на виконання постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 25.06.2014 у справі № 592/4127/14-а ОСОБА_2 здійснено відповідний перерахунок пенсії.
При цьому розрахунок основного розміру пенсії заявника проведений, враховуючи чинну редакцію ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262), що діяла на момент проведення перерахунку пенсії, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Також вимога здійснити перерахунок пенсії відповідно до наказів Міністра оборони України № 377, 814, 50 та інших наказів Міністра оборони України про премії є безпідставною.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 упорядкована структура грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, що спричинило зміну його розміру з 01.01.2008.
Інших рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 Кабінетом Міністрів України не приймалося, як і не вводилися нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством.
На виконання Закону України «Про Державний бюджет України на відповідний рік» Міністр оборони України видає щорічно накази, які поширюються тільки на працівників Міністерства оборони України, а не на осіб звільнених з військової служби, та яким уже призначена пенсія.
Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 15.10.2013 (справа № 21-615а13). від 22.10.2013 (справа № 21-346а13). Від 26.02.2013 (справа № 21-5а13).
Крім того, законодавством визначено вичерпний перелік підстав для проведення перерахунку пенсії. Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262 (в редакції зі змінами внесеними Законом України від 15.07.2015 № 614) перерахунок пенсій у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зміни, внесені Законом України від 15.07.2015 № 614 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань пенсійного забезпечення до статті 51 Закону № 2262 врегулювали порядок та строки виплати пенсій особам з числа колишніх військовослужбовців, яким з вини органів Пенсійного фонду чи державних органів, що видають відповідні довідки, не проведено належні перерахунки пенсій.
Натомість, зазначеними нормами не було внесено змін щодо підстав перерахунку пенсій.
Додатково пояснила позивач з 01.01.2007 перебуває на обліку в головному управлінні як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 355) передбачено підвищення розмірів пенсій з 01.07.2012.
Тому вимога позивача здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2012 суперечить вимогам постанови КМУ № 355.
На виконання вимог Постанови № 355 Сумський обласний військовий комісаріат надіслав довідку від 12.06.2012 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за посадою, яку він займав на день звільнення.
Абзацом 2 п. 1 Постанови № 355 визначено, що основні розміри перерахованих пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Згідно із наданою Сумським обласним військовим комісаріатом довідкою розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 за відповідною посадою, яку позивач обіймав на день звільнення з військової служби, становив 4809,50 грн.
Розмір максимально можливого підвищення пенсії позивача, який розраховується як різниця між розміром пенсії, обчисленим із грошового забезпечення станом на 01.04.2012 за відповідною посадою, яку позивач обіймав на день звільнення, та розміром пенсії, яку він отримував на дату перерахунку, становить 1108,45 грн.
Оскільки, основний розмір пенсії позивача складає 2739,15 грн., а максимальний розмір підвищення можливий лише на суму 1108,45 грн., то головним управлінням на виконання положень Постанови № 355 здійснено підвищення пенсії позивачу з 01.07.2012 на 11% (301,31 грн.), з 01.09.2012 - на 23% (630,00 грн.), з 01.01.2013 на 35% (958,70 грн.).
Отже, враховуючи вказане вище, головне управління здійснило підвищення пенсії позивача відповідно до норм Постанови № 355.
Суд заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 01.01.2007 перебуває на обліку в головному управлінні як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звернувся до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області з заявою для перерахунку пенсії, яку йому перерахували відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Крім того рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 25.06.2014 р. у справі № 592/4127/14-а позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про бездіяльність пенсійного фонду, задоволено частково. Визнано неправомірними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо визначення та перерахунку пенсії ОСОБА_1. Зобовязано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1, пенсію на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року, виходячи з розміру посадового окладу, встановленого наказом Міністерства оборони України № 377 від 28.07.2008 року, починаючи з 24 жовтня 2013 року по 29 грудня 2013 року, з врахуванням раніше нарахованих і виплачених сум. Зобовязано Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 з 01.01.2014 року.
За наданою управлінням пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління інформацією на виконання постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 25.06.2014 р. у справі № 592/4127/14-а ОСОБА_1 здійснено відповідний перерахунок пенсії. Постановами від 26.03.2015 р. ВП № 46664988, № 46665063 з примусового виконання виконавчого листа № 592/4127/14-а виданого 13.02.2015 р. Ковпаківським районним судом м. Суми закінчено.
Крім того, що стосується посилань позивача на перерахунок пенсії в звязку з підвищенням премій військовослужбовцям, то Постановою № 1294 Міністру оборони України дійсно дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами №№ 380, 50 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010, 2011 роках.
Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що встановлені наказами №№ 380, 50 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно, а також у інші періоди. А тому встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 26 лютого 2013 року (№ 21-5а13).
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії є необґрунтованим та задоволення не підляга.
Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 94, 99, 159, 160-163, 167, 183-3 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст судового рішення виготовлено 30.12.2016 р.
Суддя Б.В. Хитров