Справа №635/923/16-к
Провадження №1-кс/635/1076/2016
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2016 року Харківський районний суд Харківської області в складі:
слідчого судді - Шинкарчука Я.А.,
при секретарі судового засідання Желізовій О.А.,
за участю прокурора - Аносова Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт Покотилівка Харківського району Харківської області клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42015221430000002 від 24.12.2015, за ознаками кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії, -
встановив:
До Харківського районного суду Харківської області надійшло клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1, матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42015221430000002 від 24.12.2015, за ознаками кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії.
Обґрунтовуючи клопотання прокурор зазначив, що слідчим відділом Харківського ВП ГУ НПУ в Харківській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню за № 42015221430000002 від 24.12.2015 за ознаками кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.
Відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені на підставі рапорту прокурора Харківської місцевої прокуратури №6 в Харківській області від 23.12.2015 за наслідками вивчення тендерної документації по реконструкції мосту через р. Уди в с. Васищеве, з метою виявлення підстав для вжиття заходів прокурорського реагування, у тому числі представницького характеру.
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що внаслідок неналежного виконання службовими особами комітету з конкурсних торгів Васищівської селищної ради покладених на них службових обовязків, місцевому бюджету завдано тяжкі наслідки.
Встановлено, що рішенням Васищівської селищної ради Харківського району від 12.06.2015 затверджено робочий проект по реконструкції мосту через р. Уди в с. Васищеве, на суму 20 318 642 грн.
На підставі рішення Васищівської селищної ради проведено відкриті торги з реконструкції мосту через р. Уди в с. Васищеве, участь у яких погодилось взяти три учасника:
- ТОВ «ОСОБА_2 Компані» - запропонована ціна 12 494 623,45 грн.;
- ТОВ «Констракшн груп Інтернешенл» - запропонована ціна 16 233 484,00 грн.;
- ТОВ «НАН» - запропонована ціна 13 177 476,00 грн.
За результатом конкурсної процедури переможцем визначено ТОВ «ОСОБА_2 Компані», з яким у подальшому укладено договір про закупівлю робіт за державні кошти № 5/10 від 05.10.2015 на суму 12 494 623,45 грн.
Однак, внаслідок неналежного виконання службовими особами тендерного комітету селищної ради покладених на них службових обовязків, допущено ряд порушень вимог Документації з конкурсних торгів на закупівлю робіт з реконструкції мосту через р. Уди в с. Васищеве, яка затверджена рішенням комітету з конкурсних торгів від 28.11.2015 Протоколом №18 (далі - Документація), а саме:
1) до участі в державних закупівлях допущено ТОВ «Констракшн груп Інтернешенл», у якого згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та ліцензією Державної архітектурно - будівельної інспекції такий вид діяльності як будівництво чи реконструкція мостів не відкрито, що суперечить вимогам ст. 8 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та п. 2.3 Істотних умов, які обовязково включаються до договору про закупівлю, де зазначено, що учасник-переможець процедури закупівлі під час укладання договору повинен надати ліцензію або дозвіл на провадження певного виду господарської діяльності;
2) ТОВ «Констракшн груп Інтернешенл» до пропозиції конкурсних торгів не надано інформацію з виконання аналогічних договорів (будівництва чи реконструкції мостів). Зазначене є порушенням ст. 16 Закону та п 6.2 Кваліфікаційних критеріїв та вимог до учасників, в частині ненадання учасниками аналогічних договорів, які підтверджують наявність досвіду щодо виконання реконструкції обєктів;
3) відповідно до платіжного доручення № 1105 від 21.10.2015 Васищівською селищною радою ТОВ «ОСОБА_2 Компані» за договором № 5/10 від 05.10.2015 перераховано попередню оплату у сумі 1 800 000 грн., як це передбачено п. 4.1 укладеного договору. Зазначене суперечить вимогам п. 2.2 Істотних умов, які обовязково включаються до договору про закупівлю, де вказано, що «Здійснення попередньої оплати не передбачається», а також п. 5 ст. 40 Закону, згідно з яким умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів.
При цьому, згідно з положеннями ст. 17 Закону недотримання вказаних вимог є підставою для відмови учаснику, тобто ТОВ «Констракшин груп Інтернешенл», в участі у процедурі закупівлі, що в даній ситуації призводить до визнання торгів такими, що не відбулися, відповідно до положень ст. 30 Закону.
Проте, в порушення зазначених вище вимог, Васищівською селищною радою укладено договір про закупівлю робіт за державні кошти з ТОВ «ОСОБА_2 Компані», за яким зазначеному ТОВ перераховано попередню оплату на суму 1 800 000 грн.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання службовими особами Васищівської селищної ради покладених на них службових обовязків щодо перевірки на відповідність вимогам Документації, є підстави стверджувати, що торги відбулись незаконно. Як наслідок, з селищного бюджету безпідставно перераховано ТОВ «ОСОБА_2 Компані» кошти у сумі 1 800 000 грн., що також порушує вимоги Документації.
Крім цього, встановлено, що 21.06.2013 між Васищівською селищною радою та ТОВ «ОСОБА_2 Компані» укладено договір № 1-21 щодо реконструкції того ж мосту через р. Уди в с. Васищеве на суму 4 500 216,78 грн. Однак, відповідно до актів виконаних робіт та платіжних документів оплата по зазначеному договору склала 4 472 289,29 грн., а саме: за грудень 2013 250 000 грн., за листопад 2014 1 532 495,46 грн., за грудень 2014 181 165,36 грн., 760 334,95 грн., за квітень 2015 469 532,84 грн., травень 2015 372 453,11 грн., за липень 2015 244 507,81 грн., за серпень 2015 181 825,86 грн., за вересень 2015 390 338,65 грн., за листопад 2015 89 635,25 грн.
Незважаючи на те, що за умовами договору № 1-21 від 21.06.2013 реконструкція мосту через р. Уди в с. Васищеве повинна бути завершена у повному обсязі ТОВ «ОСОБА_2 Компані» протягом 200 днів з урахуванням суми, визначеної у договорі, однак її проведено лише на 40 %.
На теперішній час сума невиконаних умов по договору № 1-21 від 21.06.2013 становить 27 926,89 грн., тоді як з листопада 2015 року почалося виконання робіт за новим договором № 5/10 від 05.10.2015, укладеним з ТОВ «ОСОБА_2 Компані» по тому ж обєкту.
Таким чином, є достатні підстави вважати, що внаслідок неналежного виконання службовими особами тендерного комітету Васищівської селищної ради покладених на них службових обовязків, місцевому бюджету завдано шкоду на загальну суму 6 300 000 грн.
Одним із способів, яким можливо встановити наявність чи відсутність шкоди, завданої бюджету Васищівської селищної ради Харківської області та Харківської районної державної адміністрації є проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Васищівської селищної ради в частині надходження та використання коштів районного та місцевого бюджетів на реконструкцію мосту через річку Уди в с. Васищеве з проведенням зустрічних звірок у підрядній організації ТОВ «ОСОБА_2 Компані» та постачальників будівельних матеріалів для виконання робіт згідно з договором.
Прокурор та слідчий не є фахівцями в галузі бухгалтерського та фінансового обліку, технічного нагляду, а тому для перевірки та встановлення вищевказаних фактів виникла необхідність у залученні фахівців, які мають спеціальні знання у вказаних сферах.
В обґрунтування клопотання прокурором вказано, що з метою забезпечення повноти, всебічності та обєктивності досудового розслідування по кримінальному провадженню, детальної перевірки важливих для слідства обставин кримінального правопорушення і його повного розкриття, для документального встановлення всіх фактів, повязаних з використанням бюджетних коштів Васищівською селищною радою Харківського району при укладанні договорів на реконструкцію мосту через річку Уди в с. Васищеве та додаткових угод до них протягом 2013-2015 років, у кримінальному провадженні виникла обєктивна потреба у проведенні позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Васищівської селищної ради, яка розташована за адресою: вул. Орешкова, 49, с. Васищеве, Харківський район, Харківська область, в частині надходження та використання коштів районного та місцевого бюджетів на реконструкцію мосту через річку Уди в с. Васищеве з проведенням зустрічної звірки у підрядній організації ТОВ «ОСОБА_2 Компані», яке розташовано за адресою: вул. Отакара Яроша, б. 9, кор. А, м. Харків, та постачальників будівельних матеріалів за період з 01.01.2013 по теперішній час.
Під час документальної ревізії необхідно дослідити:
- відповідність чинному законодавству обґрунтування визначення виду робіт в документації конкурсних торгів (в частині - нове будівництво мосту через р. Уди чи проведення його реконструкції);
- дотримання вимог законодавства при плануванні виділення коштів на реконструкцію мосту через р. Уди у с. Васищеве на 2013, 2015 роки;
- відповідність законодавчим документам розробленої та затвердженої документації конкурсних торгів за 2013, 2015 роки на проведення реконструкції мосту через р. Уди у с. Васищеве;
- дотримання вимог проведення процедури конкурсних торгів та визначення переможця за 2013, 2015 роки;
- обґрунтування розрахунків кошторисної документації до укладених договорів та додаткових угод на реконструкцію мосту через р. Уди у с. Васищеве за 2013-2015 роки та фактичний стан їх виконання. При необхідності, проведення контрольних замірів виконаних робіт;
- відповідність даних актів виконаних робіт фактичному їх виконанню та вимогам документації конкурсних торгів. При необхідності, здійснення контрольних замірів виконаних робіт;
- відповідність обсягам списаних будівельних матеріалів обсягам фактично використаних при реконструкції мосту через р. Уди у с. Васищеве за 2013-2015 роки. Перевірка первинних бухгалтерських документів на постачання будівельних матеріалів;
- встановити чи завдано шкоди, збитків районному та місцевому бюджетам, якщо завдано, то визначити їх суму та винних в цьому осіб.
Проведення ревізії вбачається за доцільне доручити ревізорам Державної фінансової інспекції України в Харківській області. Початком проведення ревізії прокурор просить визначити 16 січня 2017 року, а тривалість - 15 робочих днів.
Прокурор клопотання підтримав та просив суд його задовольнити.
Дослідивши та оцінивши додані до клопотання документи, вислухавши думку прокурора, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст.25 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Частиною 4 статті 38 КПК України передбачено, що орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Так, згідно ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобовязань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообовязкового державного соціального страхування, бюджетних установах і субєктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі підконтрольні установи).
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», проводиться у формі ревізії.
Однією з обставин проведення позапланової виїзної ревізії, визначеною п. 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», є надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від органів внутрішніх справ, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Разом з тим, п. 27 постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами» (із змінами) визначено, що за зверненням правоохоронного органу контролюючі органи в межах своєї компетенції проводять планові та позапланові виїзні ревізії за місцезнаходженням обєкта контролю.
Відповідно до ст. 13 п. 6 зазначеної вище постанови Держфінінспекція для виконання покладених на неї завдань має право: проводити на підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для зясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, що контролюється.
Згідно з ч. 6, ч. 11 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Враховуючи викладене, вважаю, що наявні всі правові підстави для задоволення клопотання та надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії окремих аспектів фінансово-господарської діяльності Васищівської селищної ради (код ЄДРПОУ 04396584).
Клопотання про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час розгляду питання слідчим суддею від учасників процесуальної дії не надійшло, за ініціативою суду не здійснюється, що відповідає положенням ст.107 КПК України.
Керуючись ст.ст. 92, 93, 99, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
постановив:
Клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42015221430000002 від 24.12.2015, за ознаками кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення ревізорами Державної фінансової інспекції України в Харківській області позапланової виїзної ревізії окремих аспектів фінансово-господарської діяльності Васищівської селищної ради, яка розташована за адресою: вул. Орешкова, 49, с. Васищеве, Харківський район, Харківська область, в ході якої перевірити:
- відповідність чинному законодавству обґрунтування визначення виду робіт в документації конкурсних торгів (в частині - нове будівництво мосту через р. Уди чи проведення його реконструкції);
- дотримання вимог законодавства при плануванні виділення коштів на реконструкцію мосту через р. Уди у с. Васищеве на 2013, 2015 роки;
- відповідність законодавчим документам розробленої та затвердженої документації конкурсних торгів за 2013, 2015 роки на проведення реконструкції мосту через р. Уди у с. Васищеве;
- дотримання вимог проведення процедури конкурсних торгів та визначення переможця за 2013, 2015 роки;
- обґрунтування розрахунків кошторисної документації до укладених договорів та додаткових угод на реконструкцію мосту через р. Уди у с. Васищеве за 2013-2015 роки та фактичний стан їх виконання. При необхідності проведення контрольних замірів виконаних робіт;
- відповідність даних актів виконаних робіт фактичному їх виконанню та вимогам документації конкурсних торгів. При необхідності, здійснення контрольних замірів виконаних робіт;
- відповідність обсягам списаних будівельних матеріалів обсягам фактично використаних при реконструкції мосту через р. Уди у с. Васищеве за 2013-2015 роки. Перевірка первинних бухгалтерських документів на постачання будівельних матеріалів;
- встановити чи завдано шкоди, збитків районному та місцевому бюджетам, якщо завдано, то визначити їх суму та винних в цьому осіб.
Проведення позапланової виїзної ревізії Васищівської селищної ради, яка розташована за адресою: вул. Орешкова, 49, с. Васищеве, Харківський район, Харківська область (код ЄДРПОУ 04396584) доручити ревізорам Державної фінансової інспекції України в Харківській області.
Початок проведення позапланової виїзної ревізії визначити з 16 січня 2017 року, тривалістю - 15 робочих днів.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя -