Справа № 428/11577/16-а
Провадження №2-а/428/194/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2016 року м. Сєвєродонецьк
Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Юзефович І.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату про визнання відмови у оформленні документів на призначення та виплату одноразової грошової допомоги неправомірною та зобовязання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Сєвєродонецького міського суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату про визнання відмови у оформленні документів на призначення та виплату одноразової грошової допомоги неправомірною та зобовязання вчинити певні дії, мотивуючи вимоги тим , що позивач ОСОБА_1 являється учасником бойових дій та інвалідом ІІІ групи, яку отримав внаслідок поранення отримане ним у 1986р. під час проходження військової служби у складі діючої армії у період бойових дій. 05.10.2016р. позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача ОСОБА_2 обласного військового комісаріату через Сєвєродонецький міський військовий комісаріат з заявою про виплату одноразової допомоги у звязку із встановленням інвалідності згідно Постанови КМУ від 25.12.2013р. №975 та надано пакет документів, однак 24.10.2016р. відповідачем ОСОБА_2 обласним військовим комісаріатом було відмовлено позивачу ОСОБА_1 у оформленні та призначенні допомоги, чим, на думку позивача ОСОБА_1, було порушено його конституційні права на соціальний захист. Оскільки у добровільному порядку вирішити спірне питання не вдається, то позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до суду і просить суд визнати неправомірною відмову ОСОБА_2 обласного військового комісаріату у оформленні документів на призначення одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням ІІІ групи інвалідності згідно Постанови КМУ від 25.12.2013р. №975; зобовязати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат прийняти документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням ІІІ групи інвалідності згідно Постанови КМУ від 25.12.2013р. №975 та направити їх до комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби.
Від відповідача надійшли заперечення проти позову, в яких він посилається на те, що чинним законодавством України встановлено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців під час виконання ними обовязків служби. Позивачем ОСОБА_1 не було подано до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату документу, що свідчить про причини та обставини поранення, а з первинних документів, наданих позивачем нічого про обставини отримання поранення та контузії не зазначено. У звязку з чим ОСОБА_2 обласний військовий комісар не мав підстав для оформлення та подання неповного комплекту документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до копії військового квитка серія НУ №9043054, виданого 30.10.1984р. Білокуракинським районним військовим комісаріатом Ворошиловградської області, ОСОБА_1, 28.10.1966р.н., з 16.11.1984р. по 04.02.1987р. проходив військову службу та має поранення, контузію, захворювання, повязані з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії. Відповідно до копії довідки до акта огляду МСЕК серія 2-20СМ №065198, виданої 18.01.2008р. Сєвєродонецькою МСЕК, ОСОБА_1 при первинному огляді встановлено з 18.01.2008р. ІІ групу інвалідності за загальним захворюванням. Відповідно до копії довідки до акта огляду МСЕК серія 12ААА №441270, виданої 29.06.2016р. ЛКЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи», ОСОБА_1 при повторному огляді встановлено з 17.05.2016р. ІІІ групу інвалідності внаслідок поранення, контузії, захворювання, так, повязаних з виконанням обовязків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії. Відповідно до копії довідки до акта огляду МСЕК серія 12ААА №441456, виданої 01.09.2016р. ЛКЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи», ОСОБА_1 при повторному огляді встановлено з 17.05.2016р. ІІІ групу інвалідності внаслідок поранення, контузії, захворювання, «Так», повязаних з виконанням обовязків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії. Відповідно до копії висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи від 21.03.2016р. №686/Ж, виданого Київським міським клінічним бюро судово-медичної експертизи, рубці ОСОБА_1 є наслідком загоєння ран, які виникли внаслідок розривної дії снаряду, могли бути спричинені у зазначений строк, тобто у 1986 році. Відповідно до копії витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Протокол №1384 від 30.03.2016р., множинні вогнепальні осколкові поранення голови та лівої ноги (контузія головного мозку 1986р.) колишнього військовослужбовця ОСОБА_1, 1966р.н., підтверджується медичними документами, - поранення, контузія, захворювання, так, повязані з виконанням обовязків військової служби при перебування в країнах, де велися бойові дії. Відповідно до довідки Сєвєродонецького міського військового комісаріату №159 від 19.07.2016р., ОСОБА_1, 1966р.н., проходив військову службу та приймав участь у бойових діях в республіці Афганістан у періоди з 03.08.1985р. по 04.02.1987р. у складі діючої армії. Відповідно до копії Витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Центральної військово-лікарської комісії №3443 від 09.08.2016р., захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_1, 1966р.н., підтверджені військово-обліковими та медичними документами захворювання, так, повязані з виконанням обовязків військової служби при перебування в країнах, де велися бойові дії. Відповідно до копії посвідчення серія Є №014760, виданого 05.09.2016р. Сєвєродонецьким УПта СЗН Луганської області, ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни інвалідів війни. Відповідно до повідомлення ОСОБА_2 обласного військового комісаріату від 24.10.2016р. №ВСЗ-662, у наданих документах відсутній документ, що свідчить про причини та обставини поранення, наявність якого вимагає ст. 11 Постанови КМУ від 25.12.2013р. №975. Висновок спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи, який було надано не є документом, що свідчить про причини та обставини поранення.
Вирішуючи питання про обґрунтованість та задоволення позовних вимог, суд враховує наступне.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини , на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення , крім випадків , встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ( надалі - Закон), соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом. Згідно з з ст. 1-2 Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 Закону, дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти. Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі по тексту Порядок). Даний Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст). Пунктом 11 Порядку передбачено, що військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Суд зауважує, що відповідачем не надано доказів, які б свідчили про невиконання позивачем ОСОБА_1 вимог пункту 11 Порядку при поданні заяви від 05.10.2016 року.
Пунктом 13 Порядку передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Проте, відповідачем ОСОБА_2 обласним військовим комісаріатом, на виконання вищезазначених норм права, не було надіслано документи ОСОБА_1 до Департаменту фінансів МОУ з відповідними додатками для вирішення питання про призначенні або відмови в призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, що сторонами не оспарюється.
З метою виконання положень закону 16-2 Закону № 2011-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 наказом Міністерства оборони України «Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби» від 12.04.2007 № 168 (далі - Наказ) призначена постійно діюча комісія з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. До складу даної комісії входить заступник Міністра оборони України та 8 керівників структурних підрозділів Міністерства оборони України.
Виходячи з наведеного, розгляд питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги внаслідок встановлення інвалідності у Міністерстві оборони України розглядається та приймається комісійно.
Однак, матеріали справи не містять, а субєктом владних повноважень до суду не надано жодних доказів, які б свідчили про дотримання відповідачем ОСОБА_2 обласним військовим комісаріатом процедури, передбаченої Порядком № 975.
Таким чином, суд дійшов висновку, що обставини викладені позивачем ОСОБА_1 в обґрунтування адміністративного позову знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, а тому адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату про визнання відмови у оформленні документів на призначення та виплату одноразової грошової допомоги неправомірною та зобовязання вчинити певні дії підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 17, 86, 118, 158-163, 171, 183-2, 186, 254 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату про визнання неправомірною відмову у оформленні документів на призначення одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням ІІІ групи інвалідності згідно Постанови КМУ від 25.12.2013р. №975; зобовязання прийняти документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням ІІІ групи інвалідності згідно Постанови КМУ від 25.12.2013р. №975 та направити їх до комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби, задовольнити.
Визнати неправомірною відмову ОСОБА_2 обласного військового комісаріату (код 07668758) у оформленні документів ОСОБА_1 (28.10.1966р.н., і.к. НОМЕР_1) на призначення одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням ІІІ групи інвалідності згідно Постанови КМУ від 25.12.2013р. №975.
Зобовязати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат (код 07668758) прийняти документи ОСОБА_1 (28.10.1966р.н., і.к. НОМЕР_1) для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням ІІІ групи інвалідності згідно Постанови КМУ від 25.12.2013р. №975 та направити їх до комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя