Справа № 303/7620/16-а
Провадження № 2-а/303/457/15
Номер стат. звіту - 15
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2016 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі судді Котубей І.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Мукачево адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мукачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Мукачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити дії. Свої вимоги мотивує тим, що з 12 січня 2011 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-12 в розмірі 83% від заробітної плати на посаді головного казначея Мукачівського управління державного казначейства.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, на час призначення пенсії) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року, відповідно до п.5 якої, перерахунок пенсії проводився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
25 листопада 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату № 06-26/852 від 24.11.2016 р., виданої адміністрацією Мукачівського управління Державної казначейської служби України з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме з 01.12.2015 р. в розмірі 83% від заробітної плати зазначеної в довідці, проте листом від 28.11.2016 року № 172-Л/09-32 їй було відмовлено в перерахунку в пенсії. Дану відмову вважає незаконною, оскільки вона не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права. Її право на перерахунок пенсії виникло у звязку з набранням чинності 01.12.2015 року постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та винесення змін до деяких нормативно-правових актів». Таким чином, враховуючи той факт, що станом на грудень 2015 року існували підстави для перерахунку пенсії, вона змушена була звернутися до суду з наданим позовом.
На виконання ухвали Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 19 грудня 2016 року про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі відповідачем подано до суду письмове заперечення проти позову, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні вимог позивача в повному обсязі.
Свої заперечення обґрунтовує тим, що Законом України № 432 від 16.01.2003 року Закон України «Про державну службу» доповнено статтею 37-1, відповідно до якої встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. До 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.
Згідно матеріалів пенсійної справи позивач з 28.06.2008 р. перебуває на обліку в управлінні Фонду, як одержувач пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». Громадянка ОСОБА_1 звернулася із заявою до управління Фонду про перерахунок пенсії згідно довідки про заробітну плату № 06-26/852 від 24.11.2016 року, виданої адміністрацією Мукачівського управління Державної казначейської служби України з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме з 01.12.2015 року в розмірі 83% від заробітної плати зазначеної в довідці, на яку листом від 28.11.2016 року № 172-Л/09-32 надано розяснення позивачу, згідно якого перерахунок пенсії позивачу проводиться з 01.12.2016 року. В звязку з вказаним, відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено, що згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перерахавано) пенсію № 06-26/852, виданої Мукачівським управлінням державного казначейства, вбачається, що ОСОБА_1 працювала в Мукачівському УДК на посаді головного казначея, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01 грудня 2015 року становить : посадовий оклад 1723,00 грн., надбавка за 10 ранг 80,00 грн., надбавка за вислугу років (20%) - 360,60 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 8,5% - 183,91 грн., премія 12% за грудень 2015 року 281,70 грн., премія 50% за листопад 2015 року 1173,76 грн., а всього 3802,97 грн.
В Листі за № 172-Л/09-32 від 28 листопада 2016 року, Мукачівське об'єднане управління пенсійного фонду України Закарпатської області в особі начальника управління ОСОБА_2, зазначає, що підстав для перерахунку ОСОБА_1 пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», із врахуванням виплат зазначених в наданій нею Довідці про складові заробітної плати - не має.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про державну службу» за № 3723-ХІІ прийнятий для регулювання суспільних відносин, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу.
Відповідно до частини 2 статті 33 «Про державну службу» за № 3723-ХІІ - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 7 статті 33 Закону встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, в пункті 3 Постанови Кабінету Міністрів України за № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» зазначено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 37-1 «Про державну службу» за № 3723-ХІІ - перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Необхідно також звернути увагу на зміст частини 1 статті 1 закону України «Про оплату праці» де зазначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу, а статтею 2 Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна заробітна плата; додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до пункту «а» статті 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом - особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів (далі іменуються - підприємства та організації, якщо не обумовлено інше), - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У свою чергу Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Так, відповідно до статті 41 цього Закону, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає до часткового задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Керуючись ст.2, 6-14, 17, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.3,66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 33, 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.46 Конституції України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» незаконними.
Зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, перерахувати ОСОБА_1 пенсію, призначену відповідно до закону України «Про державну службу» згідно довідки про заробітну плату №06-26/852 від 24 листопада 2016 року, виданої адміністрацією Мукачівського управління Державної казначейської служби України з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме з 01.07.2016 року в розмірі 83% від заробітної плати зазначеної у довідці.
Стягнути з Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, місце знаходження: м.Мукачево, вул. Миру, 151 Ж, Закарпатської області (код ЄДРПОУ - 37857963) на користь ОСОБА_1 - судовий збір в розмірі - 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Головуючий І.І.Котубей