У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2016 року м. Лубни
Слідчий суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Гудков С.В., при секретарі судового засідання Джадан І.В., з участю прокурора Лобач ЕВ., розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора Лубенської місцевої прокуратури ОСОБА_1 в межах кримінального провадження № 42016171240000153 від 07.12.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України про надання дозволу на проведення перевірки Державною екологічною інспекцією у Полтавській області дотримання вимог природоохоронного законодавства України,-
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Лубенської міської прокуратури ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням в межах кримінального провадження № 42016171240000153 від 07.12.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України про надання дозволу на проведення перевірки Державною екологічною інспекцією у Полтавській області дотримання вимог природоохоронного законодавства України.
Ініціатор клопотання прохає слідчого суддю надати дозвіл на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією у Полтавській області у діяльності ДП «Лубенське лісове господарство» на вирішення якої поставити ряд питань, мотивуючи тим, що Лубенською місцевою прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво кримінального провадження, 07.12.2016 року внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016171240000153 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 364 КК України за фактом зловживання службовим становищем.
Встановлено, що службовими особами ДП «Лубенське лісове господарство», умисно, з метою одержання неправомірної вигоди, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби протягом 2015-2016 років незаконно видано лісорубні квитки та здійснено вирубки деревини на території підпорядкованих лісництв.
Матеріали перевірки Держекоінспекції України з питань дотримання вимог земельного законодавства у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме за допомогою цих матеріалів можливо встановити факти порушення екологічного законодавства.
Таким чином, задля забезпечення дієвості чинного законодавства, з метою виявлення можливих правопорушень при здійснені діяльності, яка повязана з вирубкою лісів, необхідно перевірити дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності службових осіб ДП «Лубенське лісове господарство» .
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, прохав задовольнити.
Вивчивши матеріали клопотання, приходжу до наступного висновку.
На підтвердження даних доводів слідчому судді надано матеріали кримінального провадження, які досліджені.
Встановлено, що на даний час проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 42016171240000153 від 07.12.2016 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 364 КК України за фактом зловживання службовим становищем службовими особами ДП «Лубенське лісове господарство», які умисно, з метою одержання неправомірної вигоди, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби протягом 2015-2016 років незаконно видано лісорубні квитки та здійснено вирубки деревини на території підпорядкованих лісництв.
Відомості про кримінальне правопорушення, відповідно до вимог ч.ч. 1, 4 ст. 214 КПК України, 07 грудня 2016 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016171240000153 за фактом вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 364КК України та розпочато досудове розслідування.
В ході досудового розслідування встановлено, що протягом 2015-2016 року Департаментом екології та природних ресурсів затверджено ліміти на використання природних ресурсів місцевого значення у межах територій природно-заповідного фонду ДП «Лубенський лісгосп» по ботанічних памятках природи «Морозівська дача» та «Жовтнева дача», гідрологічному заказнику місцевого значення «Костюки» щодо проведення лісогосподарських заходів.
Окрім цього, Департаментом видано ДП «Лубенський лісгосп» у 2015-2016 роках по 1 дозволу по ландшафтному заказнику загальнодержавного значення «Червонобережжя» (суцільні санітарні рубки та вибіркові, прочищення).
ОСОБА_2 інформації ДП «Лубенське лісове господарство» протягом 2015 року проведено 51 рубку лісу, одночасно з цим, протягом 2016 року 45.
Водночас, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 213 від 23.03.2016 року у заповідних зонах біосферних заповідників, національних природних і регіональних ландшафтних парків, природних заповідниках, памятках природи, заповідних урочищах забороняється проведення суцільних санітарних рубок, вирубування дуплястих дерев.
На території вищезазначених обєктів забороняється проведення всіх видів поступових та суцільних рубок формування і оздоровлення лісів, вирубування дуплястих дерев.
Проте, відповідно до інформації ДП «Лубенське лісове господарство» протягом 2016 року виписано 22 лісорубних квитка про проведення санітарних рубок, із яких 3 на території ботанічних памяток природи та заказнику загальнодержавного значення, які на даний час розробляються.
Відповідно до ОСОБА_2 обстеження ділянок лісу які потребують проведення суцільних рубок санітарних від 06.11.2015 у кварталі 82 виділі 3 потребують вирубки байрачні та інші захисні ліси площею 3,0 га внаслідок пошкодження стійкими низовими пожежами. ОСОБА_2 інформації ДП «Лубенське лісове господарство» протягом 2016 року на вказаній території здійснювалися вирубки на загальній площі 3,7 га, що на 0,7 га перевищує заплановану.
Відповідно до лісорубного квитка № 477359 від 07.12.2015 на 82 кварталі у 3 виділі здійснювалися суцільні санітарні рубки, проте відомості про даний документ відсутні у інформації про виписані лісорубні квитки за 2015 рік.
ОСОБА_2 обстеження ділянок лісу які потребують проведення суцільних рубок санітарних на вказаній площі значна частина деревини пошкоджена внаслідок лісових пожеж. Проте, згідно ОСОБА_2 про пожежу від 18.10.2015 та 19.10.2015 пожежею знищено підстилку та суху траву на загальній площі 0,3 га, що значно менше за площу вирубки.
Відповідно до ст. ст.91,92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.
В цілях доказування фактів чи обставин, що встановлюються у кримінальному провадженні можуть використовуватись документи - висновки ревізій та акти перевірок (п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України).
ОСОБА_2 із п.2 ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Разом із тим, на даний час, з КПК України виключено п.6 ч.2 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40, яким прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом, що обумовлює необхідність звернення до слідчого судді із даним клопотанням.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Перевірка в кримінальному провадженні не є заходом забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
ОСОБА_2 положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки., оскільки:
- відповідно до пп. б, п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
- відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 9 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють, або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки».
Крім того, на виконання ст.31 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2014 рік" Кабінетом Міністрів України було затверджено Постанову № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 р., відповідно до п. 2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
ОСОБА_2 з додатком до Постанови № 408 від 13 серпня 2014 р. «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» Держекоінспекція України є однією із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців.
ОСОБА_2 п.п.2 «б» п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) здійснює державний нагляд (контроль) за одержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель
ОСОБА_2 п.п.5 п.6 зазначеного положення Держекоінспекція України має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Відповідно до п.7 зазначеного положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря)
ОСОБА_2 п.1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №429 від 04.11.2011 Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Відповідно до п.п.«б» п.4.2. зазначеного положення Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель.
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію України Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
При цьому, п.5 ч. 6 Положення передбачено, що Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції.
Матеріали перевірки Держекоінспекції України з питань дотримання вимог земельного законодавства у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме, за допомогою цих матеріалів, можливо встановити факти порушення екологічного законодавства.
Для забезпечення дієвості чинного законодавства, з метою виявлення можливих правопорушень при здійснені діяльності, яка повязана з вирубкою лісів, вважаю необхідним перевірити дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності службових осіб ДП «Лубенське лісове господарство».
Таким чином, вважаю, що подане клопотання є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 40, 93, 110 КПК України та п. 78.1., 78.1.11, ст. 78, ст.79 ПКУ, -
У Х В А Л И В :
Клопотання прокурора Лубенської місцевої прокуратури ОСОБА_1 в межах кримінального провадження № 42016171240000153 від 07.12.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України про надання дозволу на проведення перевірки Державною екологічною інспекцією у Полтавській області дотримання вимог природоохоронного законодавства України - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією у Полтавській області у діяльності ДП «Лубенське лісове господарство» (37500, м. Лубни вул. Інститутська, 6, код: 00992705) при здійснені діяльності, яка повязана з вирубкою лісів на території підпорядкованих лісництв Полтавської області.
Виконання ухвали щодо проведення позапланової перевірки доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції у Полтавській області протягом 15 робочих днів
На вирішення позапланової перевірки поставити наступні питання:
Чи додержано вимоги природоохоронного законодавства протягом 2015-2016 років щодо:
законності проведених вирубок, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення;
раціонального та невиснажливого використання лісових ресурсів;
добування, здійснення побічного та супутнього спеціального лісокористування;
виконання комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, застосування пестицидів і агрохімікатів у лісовому господарстві й лісах;
використання полезахисних лісосмуг, водоохоронних і захисних лісових насаджень;
заготовки деревини відповідно до затвердженого лісосічного фонду, в тому числі розрахункової лісосіки;
збереження корисної для лісу фауни;
У разі підтвердження наявності порушення законодавства посадовими особам ДП «Лубенське лісове господарство», здійснити розрахунок заподіяної шкоди.
Строк дії ухвали слідчого судді один місяць з дня винесення, закінчується 29.01.2017 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Лубенського міськрайонного суду ОСОБА_3