Справа № 286/2687/16-а
У Х В А Л А
27.12.2016 м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В., суддів Гришковець А.Л., Білоусенка І.В.,
з секретарем Креденець О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії, треті особи: Овруцький обєднаний міський військовий комісаріат Житомирської області, Житомирський обласний військовий комісаріат,-
ВСТАНОВИВ:
17.10.2016 року ОСОБА_2 звернувся з позовом до суду та просить визнати протиправною відмову Міністерства оборони України у призначені одноразової грошової допомоги, як інваліду третьої групи внаслідок захворювання, пов»язаного з виконанням обов»язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії та зобов»язати Міністерство оборони України прийняти рішення щодо призначення йому, як інваліду ІІІ групи, одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов»язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року та статей 16-16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», тобто у 150-ти кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвалою судді Овруцького районного суду Житомирської області від 19.10.2016 року за вказаним позовом відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 16.11.2016 року.
16.11.2016 року ухвалою суду за клопотанням відповідача розгляд справи було відкладено на 07.12.2016 року.
07.12.2016 року за клопотанням відповідача по справі було залучено Житомирський обласний військовий комісаріат, а розгляд справи відкладено на 27.12.2016 року.
23.12.2016 року від представника відповідача надійшло клопотання про передачу справи за підсудністю до Житомирського окружного адміністративного суду , а справу розглядати без участі представника МО України.
27.12.2016 року сторони в судове засідання не зявилися. Позивач надав заяву про розгляд справи у його відсутність. Представник Овруцького обєднаного міського військового комісаріату Житомирської області надала заяву про розгляд справи без їх участі. Представник Житомирського обласного військового комісаріату надав заперечення проти позову, в якому просить позовні вимоги залишити без задоволення за безпідставністю.
Розглянувши доводи клопотання відповідача про передачу справи за підсудністю, колегія суддів суду першої інстанції дійшла висновку про його задоволення, так як справу не належить розглядати місцевим загальним судом, оскільки дана справа за своєю предметною підсудністю належить до розгляду окружним адміністративним судом, як адміністративним судом, з огляду на наступне.
Законом, що визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, є Закон України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).
В позовній заяві позивач просив визнати протиправною відмову Міністерства оборони України у призначені одноразової грошової допомоги, як інваліду третьої групи внаслідок захворювання, пов»язаного з виконанням обов»язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії та зобов»язати Міністерство оборони України прийняти рішення щодо призначення йому, як інваліду ІІІ групи, одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов»язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року та статей 16-16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», тобто у 150-ти кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається із змісту позовних вимог позивач звернувся в суд не лише з вимогою щодо призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності внаслідок проходження військової служби, а й про визнання протиправними дій та зобов'язанням вчинити певні дії, де відповідачем є Міністерство оборони України. Овруцький обєднаний міський військовий комісаріат Житомирської області та Житомирський обласний військовий комісаріат у спірному випадку виступають не співвідповідачами, а третіми особи.
Частинами 1 та 3 статті 18 КАС України визначено перелік справ, які предметно підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам, підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Пунктом 2 частини 2 статті 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Згідно з пунктом 15 частини 1 статті 3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
З поданої позовної заяви та доданих до неї матеріалів встановлено, що позивач з 07.08.1986 року по 11.08.1986 року проходив службу у збройних силах на території Республіки Афганістан у в/ч 35593. 22.05.2013 року ОСОБА_2 встановлено ІІІ групу інвалідності, в зв'язку з захворюваннями, пов'язаними з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що даний спір підсудний окружному адміністративному суду, оскільки спір позивача пов'язаний з виплатою одноразової грошової допомоги, пов'язаної із проходженням публічної служби.
Вказана правова позиція також відображена у рішенні Верховного суду України від 15.07.2014 року у справі №21-270а14.
Правова позиція, викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 09.06.2016 року у справі № К/800/51948/15 (816/2069/15) стосується дещо іншої ситуації, оскільки у цьому конкретному спорі щодо подібних правовідносин відповідачем виступає місцевий орган виконавчої влади обласний військовий комісаріат, а центральний орган виконавчої влади Міністерство оборони України є третьою особою.
Згідно з п.2 ч.1 ст.22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Тому керуючись ст.ст.3, 17, 18, 22, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу №286/2687/16-а за позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії передати на розгляд Житомирському окружному адміністративному суду.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана через Овруцький районний суд Житомирської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом пяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Головуючий суддя Я. В. Кулініч
Судді А. Л. Гришковець
ОСОБА_3