Справа № 161/12091/16-а
Провадження № 2-а/161/661/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2016 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Олексюка А.В.,
при секретарі Педич Ю.С.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_4 акціонерне товариство «Волиньводбуд» про визнання відмови неправомірною та зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_4 акціонерне товариство «Волиньводбуд» про визнання відмови неправомірною та зобовязання вчинити дії.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Луцькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської областіяк одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розрахунок розміру пенсії йому проведено із врахуванням заробітної плати, згідно зі ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» і станом на 01.05.2016 року розмір його пенсії складає 1475,24 грн., з яких: 1204,42 грн. - основний розмір пенсії; 170,82 грн. - додаткова пенсія, як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії; 100,00 грн. - доплата з 01.05.2012 року по постанові Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення».
Розрахунок розміру пенсії проведено із врахуванням заробітної плати, згідно зі ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Вказує, що 25.04.2016 року і липні місяці 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообвязкове державне пенсійне страхування» із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням даних, вказаних в довідки ПАТ «Волиньводбуд» від 16.05.2016 року. Проте, листами від 18.05.2016 року та 03.08.2016 року відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунок розміру пенсії, як ліквідатору аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки довідка, видана ПАТ «Волиньбуд» про період роботи з 18.08.1986 року по 30.08.1986 року з врахуванням заробітку за роботу в зоні відчуження ЧАЕС, не містить номера та дати реєстрації і не підтверджена первинними документами та потребує повторного вивчення та розгляду, а також у звязку з тим, що він перебуває на обліку, як отримувач пенсії по віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і йому згідно довідки МСЕК від 08.07.2004 року №008245 встановлено 3-тю групу інвалідності - загальне захворювання.
Вважає безпідставною, необгрунтованою та неправомірною відмову відповідача щодо здійснення йому перерахунку розміру пенсії.
Просить суд визнати неправомірними дії Луцького обєднаного Управління пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови йому у перерахунку та виплати пенсії, виходячи із заробітної плати за період виконання робіт по участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, на підставі довідки 16.05.2016 року, виданої ПАТ «Волиньводбуд» та зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок та виплачувати пенсію, виходячи із заробітної плати за період виконання робіт по участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, відповідно до довідки, виданої ПАТ «Волиньволбуд», починаючи з дня звернення із заявою до відповідача з урахуванням виплачених сум.
Позивач та його представник у судовому засіданні підтримали позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві. Просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. Просила суд відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії (а.с. 13).
Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» собам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕ С, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Луцькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області як одержувач пенсії по віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 08.07.2004 року, а обрахунок розміру пенсії проводився відповідно до ст.ст. 28, 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
25.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про нарахування чорнобильської пенсії де зарплата за 10 днів склала - 551 грн., а на загальних підставах склала - 210 грн. (а.с. ).
Листом від 18.05.2016 року за №1624/02-2018 Луцьким обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області було повідомлено ОСОБА_1, що підстав для задоволення заяви немає.
03.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 03.08.2016 року за №165/К-01 Луцьким обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області було повідомлено позивача, що законних підстав для задоволення заяви немає.
Право на пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із зменшенням пенсійного віку визначено відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», також даною статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Обрахунок розміру пенсії позивача здійснюється відповідно до ст.ст. 28, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Безпідставним є посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки даною постановою затверджено Порядок обчислення пенсії особам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 ,57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Оскільки, позивач перебуває наобліку в Луцькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області як одержувач пенсії по віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а обрахунок розміру пенсії проводився відповідно до ст.ст. 28, 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», таким чином для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, виходячи із заробітної плати за період виконання робіт по участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, на підставі довідки 16.05.2016 року, виданої ПАТ «Волиньводбуд» у відповідача не має законних підстав, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, не підтверджені належними доказами та задоволенню не підлягають.
Крім того, позивачем не доведено того факту, що інвалідність 2 групи за загальним захворюванням повязана з перебуванням на ЧАЕС.
Керуючись ст.ст. 3, 19, 22, 46, 152 Конституції України, ст.ст. 50, 54, 55, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 9, 21, 71, 99, 102, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_4 акціонерне товариство «Волиньводбуд» про визнання відмови неправомірною та зобовязання вчинити дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В.Олексюк