Справа № 157/1298/16-а
Провадження №2-а/157/172/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2016 року місто Камінь-Каширський
Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Антонюк О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії
встановив:
29 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про визнання протиправними дій відповідача та зобовязання провести перерахунок пенсії. Свої вимоги мотивує тим, що є потерпілою особою внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 3, та з 01.09.2000 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-Х11 та ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11. При призначені йому пенсії та збільшуючи на 1%, відповідач керувався тільки Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, чим порушив його право на пільговий характер розрахункової величини, визначений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-Х11. 28 листопада 2016 року він звернувся до відповідача з заявою про обрання умов, норм та порядку пенсійного забезпечення, встановлених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 та з проханням провести перерахунок призначеної пенсії у відповідності до ст. 56 цього Закону, однак йому було відмовлено. Позивач просить визнати такі дії відповідача протиправними та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі провести перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років за період в межах визначеного законом строку позовної давності (6 місяців) та здійснювати нарахування та виплату вказаної допомоги в подальшому.
У запереченні на позов відповідач просить відмовити у задоволені позовних вимог і зазначає, що позивач з 01.09.2000 року отримував пенсію по віку, призначену згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення». На даний час ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Пенсія за віком призначена йому на підставі заяви з 12.12.2001 року відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V та ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11. Частиною 2 ст. 56 Закону № 796-Х11 передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як, чоловіки, - 20 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку. Дана стаття Закону визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, але аж ніяк не розмір доплати до пенсії за понаднормований стаж. До введення в дію Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V поняття доплати за понаднормований стаж взагалі не існувало. Вперше поняття доплати до пенсії законодавцем встановлено в ст. 28. Закону № 1058-1V, якою передбачено, що за кожен повний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці 1 цієї частини. На момент призначення пенсії позивачу, пенсію було обраховано з врахуванням вимог ст. 28 Закону № 1058-1V, а саме, за кожен наступний рік роботи понад встановлений страховий стаж 25 років для чоловіків розмір пенсії збільшувався на 1% розміру пенсії. Частиною 5 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачено проведення перерахунку пенсії, а лише її призначення. Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» відносини, що виникають з субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування регулюються цим законом, інші нормативно-правові акти підлягають застосуванню лише у випадках, якщо в частині застосування вони не суперечать цьому Закону. Відповідно до п. 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Оскільки позивачу призначено пенсію відповідно до Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, то перерахунки пенсії проводилися згідно з нормами цього Закону і вказані підвищення до пенсії за понаднормований стаж здійснювалися згідно з положеннями ст. 28 Закону № 1058-1V, а саме: за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків. Крім того, ч. 2 ст. 99 КАС України встановлено 6-місячний строк звернення в суд за захистом порушених прав, свобод та інтересів, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Оскільки сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не зявилися, і позивачем заявлено клопотання про розгляд справи за його відсутності, то відповідно до ч. 4 ст. 122, ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити частково, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим від Чорнобильської катастрофи, категорія 3, що стверджується копією посвідчення серії Б № 625997, виданого Волинською обласною державною адміністрацією 01.04.1994 року.
З 01.09.2000 року позивачу призначено пенсію по віку на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На даний час ОСОБА_1 отримує пенсію згідно з Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
28 листопада 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі з заявою, в якій просив провести йому перерахунок пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років.
Листом від 28.11.2016 року № 335/К-01 відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мотивуючи тим, що Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», чинний з 01.01.2004 року, не містить норми, яка б передбачала доплату за понаднормований стаж. Окрім того, відповідач в листі зазначив, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 23.12.2004 року № 2291-1V внесено зміни до ст. 28 вказаного Закону, згідно з якими, за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Частина 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується лише при обчисленні розміру пенсії за нормами ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, тобто для обчислення розміру пенсії за першою складовою, іншого діючим законодавством не передбачено. З 1 жовтня 2011 року набрав чинності прийнятий 8 липня 2011 року Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», в тому числі і до ст. 28 цього Закону. Абзацами першим та другим частини першої цієї статі Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Норми щодо збільшення страхового стажу для визначення мінімального розміру пенсії не поширюються на пенсіонерів, яким пенсію призначено до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», за винятком тих, кому пенсія перераховуватиметься відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V з урахуванням заробітної плати за період страхового стажу після призначення (попереднього) перерахунку пенсії. Водночас відповідач повідомив і те, що станом на листопад 2016 року загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 35 роки 06 місяців 12 днів, доплата за понаднормований стаж складає 95,81 грн. (за 10 років).
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям громадян провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» і цього Закону.
Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Отже, законодавством надано право обирати умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом, а саме Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом, - Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як свідчать матеріали справи, звернувшись 28.11.2016 року до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, позивач ОСОБА_1 обрав умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, тобто Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.
Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Аналіз наведеного положення Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» свідчить про те, що ним встановлені особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше 1% мінімального розміру пенсії з віком, зазначеного в абзаці 1 цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Таким чином, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік.
Такі висновки відповідають правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постановах від 07 липня 2015 року № 21-727а15 (справа № 754/12702/14-а) та від 20 вересня 2016 року № 21-1255а16 (справа № 1601/12900/12).
Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства, суд доходить висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 без врахування положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V є неможливим і навпаки, застосування окремих положень цього Закону № 1058-1V не є перешкодою для використання до цієї категорії осіб при розрахунку пенсії Закону України № 796-Х11. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати, застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закон № 796-Х11.
З врахуванням вищенаведеного та беручи до уваги, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11, суд доходить висновку, що відповідач неправомірно відмовив йому у перерахунку та виплаті пенсії зі збільшенням розміру пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, чим порушив його права, встановлені ст. 56 цього Закону.
При визначені періоду часу, з якого позовні вимоги підлягають задоволенню, суд бере до уваги, що з заявою про обрання умов пенсійного забезпечення згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також про перерахунок пенсії, позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі лише 28 листопада 2016 року.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Із урахуванням наведеного, пенсія підлягає перерахунку починаючи з 01 грудня 2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області на користь позивача понесені останнім по оплаті судового збору судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 70, 71, 72, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області щодо відмови в проведені перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з врахуванням 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, починаючи з 01 грудня 2016 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області (Волинська область, м. Камінь-Каширський, вул. 1 Травня, 1а, код ЄДРПОУ 20128713) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (с. Раків Ліс, вул. Молодіжна, 8, Волинської області) судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 копійок), понесені по оплаті судового збору.
В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий: ОСОБА_2