Ухвала суду № 63808105, 28.12.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2016
Номер справи
817/1264/16
Номер документу
63808105
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

"28" грудня 2016 р. Справа № 817/1264/16

Суддя Житомирського апеляційного адміністративного суду Котік Т.С., вирішуючи питання відповідно до ст.189 Кодексу адміністративного судочинства України про відкриття апеляційного провадження за скаргою Заступника прокурора Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "24" жовтня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Держгеокадастру у Рівненському районі Рівненській області про зобов'язання вчинення певних дій, ,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 24.10.2016 року позов ОСОБА_2 задоволено повністю.

Зобов'язано Управління Держгеокадастру у Рівненському районі Рівненської області розглянути та у встановленому законодавством порядку погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі зміни її цільового призначення ОСОБА_2 площею 0,1024 га для ведення індивідуального садівництва за рахунок земельної ділянки, яка перебуває у його власності для ведення особистого селянського господарства на території Великожитинської сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Присуджено на користь позивача ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління Держгеокадастру у Рівненському районі у Рівненській області судовий збір у розмірі 551,21 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

28.11.2016 року заступником прокурора Рівненської області подано апеляційну скаргу на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 24.10.2016 року та клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження. Клопотання обґрунтовано тим, що про постанову суду стало відомо лише 17.11.2016 року у ході моніторингу судових рішень в ЄДРСР та після ознайомлення з матеріалами справи.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 05.12.2016 року вказані причини визнані неповажними, апеляційну скаргу залишено без руху та надано тридцятиденний строк з дня отримання ухвали для надання поважних причин пропуску строку звернення до суду.

Копію ухвали від 05.12.2016 року апелянт отримав 09.12.2016р. про, що свідчить підпис уповноваженої особи у повідомленні про вручення поштового відправлення.

22.12.2016 року від прокуратури Рівненської області надійшло клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.

Клопотання обґрунтоване тим, що на підставі наказу Генерального прокурора України № 6гн від 28.05.2015 року "Про організацію роботи органів прокуратури щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді та їх захисту при виконанні судових рішень" на прокурорів покладено обов'язок встановлювати наявність підстав для застосування представницьких повноважень з метою захисту інтересів держави в тому числі з документів, розміщених у Єдиному державному реєстрі судових рішень. Саме за наслідками моніторингу в ЄДРСР прокурором і була виявлена оскаржувана постанова. Також зазначає, що з матеріалами справи прокурор ознайомився 17.11.2016 року, а апеляційну скаргу було подано 28.11.2016 року.

Вирішуючи поважність причин пропуску строку суд зазначає наступне.

Однією з основних засад судочинства, визначеною пунктом 8 частини третьої статті 129 Конституції України, є забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, крім випадків, установлених законом.

Особам, які беруть участь у справі, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, згідно зі статтею 13 КАС забезпечується право на апеляційне та касаційне оскарження рішень адміністративного суду у випадках та порядку, встановлених цим Кодексом.

Порядок і строки апеляційного оскарження визначено статтею 186 КАС.

Статтею 167 КАС встановлено правила доведення прийнятого рішення до відома заінтересованих осіб. Згідно з частиною третьою цієї статті копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається особі, яка бере участь у справі, але не була присутня в судовому засіданні. Якщо копія рішення надіслана представникові, то вважається, що вона надіслана й особі, яку вона представляє.

За своєю ініціативою у розгляд справи Рівненським окружним адміністративним судом прокурор не вступав, копія постанови на адресу прокуратури не направлялася.

Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру" під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження: ініціювати перегляд судових рішень, у тому числі у справі, порушеній за позовом (заявою, поданням) іншої особи.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини другої статті 60 КАС прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Частиною четвертою статті 61 КАС передбачено, що прокурор, який не брав участі у справі, з метою вирішення питання про наявність підстав для подання апеляційної чи касаційної скарги, скарги за винятковими обставинами, заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами має право знайомитися з матеріалами справи в адміністративному суді.

Прокуратура, здійснюючи свої повноваження в адміністративному судочинстві, має дотримуватись вимог процесуального закону, в тому числі процесуальних строків.

Вказана позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 06.03.2012 року у справі № 21-1193во10.

В даному випадку прокурор подає апеляційну скаргу в інтересах держави, проте не вказано в інтересах якого державного ограну чи територіальної громади він звертається, оскільки з апеляційною скаргою звернулося і Управління Держгеокадастру у Рівненському районі Рівненській області.

Щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду, слід зазначити, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами.

Отже, строки апеляційного оскарження встановлені виключно для всіх учасників процесу та інших осіб, які оскаржують судове рішення, а тому суд приходить до висновку про відсутність поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження.

Окрім того, зазначені прокурором підстави для поновлення строку на виконання вимог ухвали суду від 05.12.2016 року є ідентичними тим, що викладені в апеляційній скарзі.

Згідно абз. 1 ч. 4 ст. 189 КАС України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.

Враховуючи те, що вказані причини пропуску строку на апеляційне оскарження не є поважними, у відповідності до ст. 189 КАС України у відкритті апеляційного провадження слід відмовити.

Керуючись ч. 4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Визнати неповажними наведені Заступником прокурора Рівненської області причини пропуску строку апеляційного оскарження постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "24" жовтня 2016 р. у справі 817/1264/16, а клопотання про поновлення цього строку - залишити без задоволення.

Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Заступника прокурора Рівненської області у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Держгеокадастру у Рівненському районі Рівненській області про зобов'язання вчинення певних дій, .

Направити особі, яка подала апеляційну скаргу, копію даної ухвали разом із доданими до скарги матеріалами, іншим особам, які беруть участь у справі - копію цієї ухвали.

Ухвала може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя Т.С. Котік

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_2 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління Держгеокадастру у Рівненському районі Рівненській області вул.Буковинська ,3,м.Рівне,33027

4 - заступник прокурора Рівненської області вул. 16 Липня, 52, м. Рівне, 33028