ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Коробов С.О.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"20" грудня 2016 р. Справа № 570/3880/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
апелянта, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "19" жовтня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Заборольської сільської ради Рівненського району Рівненської області про стягнення середньої заробітної плати з моменту закінчення повноважень на виборній посаді ,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Заборольської сільської ради Рівненського району Рівненської області про поновлення строків звернення до суду на підставі довідки Олександрійської лікарні від 04.07.2016 р. та стягнення з Заборольської сільської ради Рівненського району Рівненської області на користь позивача середню заробітну плату з моменту закінчення повноважень на виборній посаді (05.11.2015р.) по дату прийняття судового рішення.
Постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 19.10.2016 р. у задоволенні позову відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про задоволення позову.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що з 11.08.1998 р. по 05.11.2015 р. позивач працювала на виборній посаді Заборольського сільського голови, що підтверджується копією записів трудової книжки.
Разом з тим, судом першої інстанції встановлено, що попереднє місце роботи до обрання сільським головою це посада директора Заборольського Центру культури та дозвілля, з якої її було звільнено 11.08.1998 р. у зв'язку з переходом на виборну посаду.
20.11.2015р. розглянувши звернення позивача щодо працевлаштування по можливості на посаду директора центру культури і дозвілля с.Забороль, яку займала в 1998 році до обрання на посаду сільського голови, відділ культури і туризму Рівненської районної державної адміністрації листом №495-03/02-15 повідомив позивача - ОСОБА_3 про те, що на даний час на умовах безстрокового трудового договору на посаді завідувача клубом с.Забороль працює ОСОБА_4, в зв'язку з відсутністю в штатному розписі клубу с.Забороль вакантних посад, працевлаштувати не має можливості (а.с.9).
Заборольська сільська рада Рівненського району Рівненської області в доповнення до відповіді Заборольської сільської ради від 26.11.2015 р. №41/02-08 на заяву позивача від 06.11.2015р. та 23.11.2015р. щодо збереження за нею середньої заробітної плати на період працевлаштування, відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", у зв'язку з неможливістю працевлаштування за попереднім місцем роботи у відділу культури Рівненської райдержадміністрації, повідомила позивача листом від 04.12.2015 р. №42/02-08 про те, що встановити факт позивача перебування у трудових відносинах, до обрання ОСОБА_3 Заброльським сільським головою у 2010 році, з відділом культури і туризму Рівненської райдержадміністрації, чи з будь-яким іншими підприємством, установою, організацією, незалежно від форми власності, не вдалося, тому Заборольська сільська рада не прийматиме рішення щодо збереження за ОСОБА_3 середньої заробітної плати на період її працевлаштування, оскільки не має жодних підстав (а.с.10,11).
21.12.2015 р. позивачка повторно звернулася із заявою до Заборольської сільської ради Рівненського району Рівненської області про виплату їй середньомісячної заробітної плати сільського голови на підставі ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Проте, відповідач у такій виплаті відмовив.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходи з того, що ОСОБА_3 не перебувала у трудових відносинах до обрання її Заборольським сільським головою у 2010 році, та те, що законодавство про місцеве самоврядування передбачає гарантії виключно для тих громадян, які працювали до їх обрання (надання попередньої роботи), тому і не зберігалась за ОСОБА_3 середня заробітна плата, яку вона одержувала на виборній посаді в сільській раді.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким відмовлено в задоволені позову, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів місцевих рад.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає Закон України "Про статус депутатів місцевих рад".
За приписами статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі. А саме, працівник, обраний на виборну посаду, звільняється з попередньої роботи на підставі пункту 5 статті 36 Кодексу законів про працю України. У трудовій книжці такого працівника робиться запис: "Звільнений за п.5 ст.36 КЗпП України, у зв'язку з переходом на виборну посаду".
З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір. Цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради (абзац 2 ч.1 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").
Згідно з ч.2 ст.33 вказаного Закону депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що виплата середньої заробітної плати колишньому депутату місцевої ради у разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування можлива лише за рішенням ради та за умови, якщо до обрання на виборну посаду у відповідну раду він перебував у трудових відносинах з будь-яким підприємством, установою чи організацією.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно зазначено, що саме перебування в трудових відносинах безпосередньо до обрання на виборну посаду і є підставою для реалізації гарантій передбачених статтею 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Але, при цьому суд першої інстанції допустився помилки вважаючи, що позивач не перебувала у трудових відносинах до обрання її головою у 2010 році.
Так, відповідно до оригіналу трудової книжки позивача, остання працювала на посаді директора Заборольського Центру культури та дозвілля до 11.08.1998 року про що свідчить запис у трудовій книжці ОСОБА_3: "Звільнена в зв'язку з переходом на виборну посаду ст.36 п.5 КЗпП України". Та обставина, що ОСОБА_3 під час перебування на виборній посаді працювала і на іншій роботі, а саме на посаді керівника народного аматорського фольклорного ансамблю "Надія" с.Забороль Рівненського району про що зазначається в листі начальника відділу культури і туризму Рівненської районної державної адміністрації від 30.11.2015 року за №515-03/02-15, правового значення не має, так як зазначена робота не була основною. Факт перебування ОСОБА_3 на законних підставах на посаді Заборольського сільського голови саме з 11 серпня 1998 року по 05.11.2015 року підтверджується трудовою книжкою ОСОБА_3 та листом територіальної державної інспекції праці у Рівненській області, щодо питань додержання вимог законодавства про працю Заборольською сільською радою від 11.11.2011 року за №17-10/1609 (а.с.46-48).
Таким чином, відмова Відповідача в прийнятті Позивача на посаду директора Заборольського Центру культури та дозвілля, яку вона займала до обрання на посаду сільського голови, у зв"язку з зайнятістю цієї посади іншою особою, та, відсутністю інших вакантних посад в штатному розписі клубу с.Забороль (а.с.9) надає ОСОБА_3 право на отримання грошової компенсації у зв"язку неможливістю надання їй попередньої роботи.
Середній заробіток працівника визначається відповідно до ст. 27 Закону України "Про оплату праці" за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року №100 (далі - Порядок).
З урахуванням цих норм, зокрема абз.3 п.2 Порядку, середньомісячна заробітна плата визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата, тобто, що передують дню звільнення працівника з роботи.
Основою для визначення загальної суми заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу, є середньоденна (середньогодинна) заробітна плата працівника, яка згідно п.8 цього Порядку визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством - календарних днів за цей період (п.5 розд. ІV Порядку).
Абз. 2 п.8 Порядку передбачено, що після визначення середньоденної заробітної плати як розрахункової величини для нарахування виплат працівнику, здійснюється нарахування загальної суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, яка обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.
Згідно довідки Заборольської сільської ради Рівненського району від 04.02.2016р. № 2 заробітна плата ОСОБА_3 за два останні повні місяці роботи (вересень та жовтень 2016р.) становить 5929,09 грн., кількість відпрацьованих днів у цьому періоді - 36, а тому середньоденний заробіток складає 164,7 грн..
Згідно ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" за депутатом (головою) відповідної ради зберігається середня заробітна плата протягом 6-ти місяців.
Отже період з 06.11.2015 року по 06.05.2016 року є періодом часу за який повинно бути визначено ОСОБА_3 суму заробітної плати.
Таким чином, число робочих днів у вказаному періоді - 126, множиться на середньоденну заробітну плату - 164,7 грн., отримуємо суму заробітної плати за 6-ть місяців, яка складає - 20752,2 грн..
Отже, розмір середнього заробітку з моменту закінчення повноважень на виборній посаді (06.11.2015р.) і на період працевлаштування, але не більше ніж шість місяців з моменту звільнення (06.05.2016 р.) складає 20752,2 грн..
За таких обставин, постанова суду першої інстанції, щодо відмови в задоволенні позовних вимог, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови - про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити, постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "19" жовтня 2016 р. скасувати, прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити.
Стягнути з Забродської сільської ради на користь ОСОБА_5 середню заробітну плату з моменту закінчення повноважень на виборній посаді (05.11.2015р.) і на період працевлаштування, але не більше ніж шість місяців з моменту звільнення (05.05.2016 р.) в розмірі 20752,20 грн..
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Заборольська сільська рада Рівненського району Рівненської області пров.Шкільний, 21,с.Забороль,Рівненський район, Рівненська область,35324
4 - представнику позивача - ОСОБА_6, АДРЕСА_2