ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
06 грудня 2016 рокусправа № 180/1135/16-а Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Божко Л.А.
суддів: Кругового О.О. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання:Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області на постанову Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 13 вересня 2016 року у справі №180/1135/16-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
04.07.2016р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області щодо не включення в розрахунок пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за результатами року та суми індексації заробітної плати в заробіток для призначення їй пенсії державного службовця, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з дати призначення пенсії - 04.08.2013 року;зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Марганець Дніпропетровської області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням всіх складових заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за результатами року та індексацію) з урахуванням відсотка пенсії від заробітку на момент призначення пенсії 80% відповідно до Закону України «Про державну службу».
В обґрунтування своїх вимог посилалася на те, що їй відповідачем неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, сум індексації, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове пенсійне страхування і які увійшли в довідку про складові заробітної плати, яку позивач подала разом із заявою про перерахунок пенсії.
Постановою Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 13 вересня 2016 року позов задоволено. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними. Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області здійснити перерахунок та провести виплату пенсії ОСОБА_1 з 12 травня 2016 року, з урахуванням інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії по ітогам року та суми індексації заробітної плати, згідно довідки № 2200/1 від 06.05.2016 року, виданої начальником управління праці та соціального захисту населення, в розмірі 80% заробітної плати, включивши дані виплати до складу заробітної плати для призначення пенсії, з яких сплачений єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову про відмову в позові. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що з 1 січня 2016 року пенсії державним службовцям призначаються на загальних умовах, а тому Управління не мало правових підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу згідно Закону України «Про державну службу».
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, 12.05.2016 року позивач звернулась до УПФУ в м.Марганці Дніпропетровської області із заявою про перерахунок пенсії, до якої додала довідку, яка видана начальником управління праці та соціального захисту населення №2200/1 від 06.05.2016 року про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи за період з 01.08.2011 року по 31.07.2013 року.
Суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації не були враховані Управлінням Пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області при призначенні пенсії, оскільки, як зазначає Управління, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації не повинні враховуватися в підрахунок заробітку для обчислення пенсії, оскільки ці виплати є одноразовою виплатою, а не складовою частиною заробітної плати.
Згідно довідки №2200/1 від 06.05.2016 року про складові заробітної плати, також були визначені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, які виплачувались позивачу за період її роботи.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що надбавки, премії, матеріальна допомога та індексація грошових доходів, мають бути враховані при розрахунку пенсії, оскільки на них нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З такими висновками суду першої інстанції суд апеляційної інстанції погоджується з наступних підстав.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95 ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно абзацу 4 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, передбачені законодавством, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що премії, матеріальна допомога та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що надбавки, премії,матеріальна допомога та індексація, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України (постанова від 20.02.2012р. у справі №21-430а11), рішення якого, відповідно до ст.244-2 КАС України, є обов'язковими для виконання суб'єктами владних повноважень та повинно враховуватись судами.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апеляційної скарги не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Разом з тим, з відповідача на користь державного бюджету підлягає стягненню судовий збір за подання апеляційної скарги, оскільки сплата судового збору була відстрочена до ухвалення судового рішення за результатами розгляду апеляційної скарги. Розмір судового збору, який підлягав сплаті при поданні апеляційної скарги, становив 606,32 грн.
Керуючись ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області залишити без задоволення.
Постанову Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 13 вересня 2016 року у справі №180/1135/16-а залишити без змін.
Стягнути з Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 37927773) на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 606,32грн. (шістсот шість гривень 32 коп.), здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО):805012; Рахунок отримувача: 31217206781004; Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно ст..ст. 211-212 КАС України протягом 20 днів з дня викладення повного тексту.
Головуючий:Л.А. Божко
Суддя:О.О. Круговий
Суддя:О.М. Лукманова