Справа № 815/7505/16
УХВАЛА
29 грудня 2016 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, за участю третіх осіб на стороні позивачів Одеської обласної організації професійної спілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України, Батальону поліції особливого призначення ГУНП в Одеській області, про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посадах, -
У С Т А Н О В И В:
До суду 28.12.2016 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, за участю третіх осіб на стороні позивачів Одеської обласної організації професійної спілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України, Батальону поліції особливого призначення ГУНП в Одеській області, якій поданий та підписаний ОСОБА_6 за довіреністю, в якому представник позивачів просить: - визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Одеській області від 15.11.2016 року №1496 о/с в частині звільнення зі служби в поліції позивачів; - поновити їх на службі на посадах, з яких вони звільнені.
Відповідно до статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.106 КАС України, подано адміністративний позов у строк, установлений законом; немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження у справі.
Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Відповідно до ч.1,ч.2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Представник позивачів просить поновити строк звернення до суду, посилаючись на те, що він своєчасно звернувся до суду, але ухвалою суду від 26.12.2016 року позов був йому повернутий у звязку з не усуненням недоліків позовної заяви. Позивач надав до суду копію ухвали від 26.12.2016 року відповідно до якої позов позивачу повернутий у звязку з усуненням недоліків позовної заяви , яка не відповідала вимогам ст.106 КАС України, подана не окремо кожним позивачем на оскарження акту індивідуальної дії.
При таких обставинах, суд вважає поважними причинами пропуску строку звернення до суду.
Проте суд вважає, що позивачем наданий до суду позов, якій не відповідає вимогам ст.ст.105,106 КАС України.
Відповідно до вимог статей 105, 106 КАС, у позовній заяві зазначаються, крім іншого: ім'я (найменування) позивача та відповідача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; зміст позовних вимог згідно з ч.4 і 5 ст. 105 цього Кодексу; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів. До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно кількості відповідачів та третіх осіб.
Згідно зі ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду.
Статтею 6 КАС України встановлено право кожної особи в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєктом владних повноважень порушені права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст.19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи, вирішуються за вибором позивача.
Статтею 21 КАС України визначено, що позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою.
Положення вищезазначених норм свідчить про те, що кожен позивач у разі прийняття відносно нього акту індивідуальної дії повинен звернутись до суду з позовом на захист своїх прав та інтересів.
Залишаючи позов без руху та повертаючи його представнику позивачів суд по справі №*15/6631/16 зазначив, що розгляд позовів щодо скасування наказів про звільнення та поновлення на посаді не може бути розглянуто в одному провадженні. Представник позивачів не оскаржив ухвалу суду, проте знов предявив позов від пяти позивачів щодо вирішення їх спірних правовідносин щодо проходження публічної служби.
Таким чином, представником повинно бути надано до суду позови від кожного позивача окремо, з додатками відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб. Представництво інтересів позивачів одним представником не є підставою розгляду справи в одному провадженні
Представник позивачів оскаржує наказ про звільнення позивачів, підставою для прийняття якого зазначені висновки атестації відносно позивачів від 03,04,05 березня 2016 року.
Представник позивачів наводить у позові обгрунтувння неправомірного проведення їх атестації та відповідно висловлює свою незгоду з висновками атестації, вважає їх протиправними та необґрунтованими, проте до позову не надаються рішення (висновки) вказаних атестаційних комісій.
Кожному позивачу необхідно надати до суду копії документів, які стосуються його атестації (атестаційний лист, накази, копії протоколу (висновку), якій став підставою для його звільнення, інші документи в спростування висновку АК)
Надані копії службових характеристик на позивачів не містять дати складання, лише місяць та рік. Інші документи не завірені належним чином.
Необхідно надати документи в підтвердження зазначених адрес місця проживання.
Посилаючись в обґрунтування позовних вимог на п.2.1.5 Коективної угоди між ГУ НП в Одеській області та Одеської обласної організації професійної спілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України, копія вказаної угоди не надається.
Представник позивачів просить викликати та допитати свідків згідно заяви, але така заява відсутня. Не містить жодних посилань з обґрунтуванням необхідності виклику та допиту свідків сам позов.
За правилами ч.2 ст. 235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік.
Виходячи з приписів даної норми позивачам необхідно надати до позову довідку про середньомісячне та середньоденне грошове забеспечення на час звільнення.
Суд звертає увагу позивача, що ст.71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд сприяє вказаному обовязку сторони лише якщо сторона не може самостійно надати докази з зазначенням причин неможливості їх надання, що співвідноситься зі ст.106 КАС України щодо вимог до позовної заяви. Проте позивач не навів жодного обґрунтування з наданням відповідних доказів щодо неможливості виконати свій обовязок (копії запитів, звернень до відповідних установ, їх відповіді на вказані запити, звернення).
Згідно ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви та розясняє, що недоліки повинні бути усунути шляхом надання до суду належним чином оформленого позову відповідно до вимог ст.ст.105,106 КАС України, його копій та копій документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, надання відповідних доказів по справі.
Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у ст.106 КАС, згідно якою, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені імя позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних вимог згідно з ч.4,5 ст.105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, тобто повинні бути зазначені в позові треті особи та надані для них копії позову з додатками. Згідно з ч.2 ст.108 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Саме належним чином оформлений позов (не уточнення до позову), якій вважається поданим у день первинного, направляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, поданим у порядку ст.137 КАС України, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.
Право позивача на зміну позовних вимог (зменшення, збільшення, уточнення) встановлено ст.137 КАС України . Між тим, інститут ст.137 КАС України застосовується у разі судового розгляду справи, тобто у справі по якій провадження відкрито. У звязку з чим подання до суду позивачем уточнень до позову не відповідає вимогам ст.106-107 КАС України.
Відповідно до ч.9 ст. 103 КАС України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, документи здано на пошту чи передано іншими відповідними засобами звязку.
У разі своєчасного виконання ухвали суду та усунення недоліків позовної заяви не шляхом здачі належним чином оформленого позову, документів до канцелярії суду, а шляхом відправки його до суду у встановлений строк засобами поштового звязку, для попередження повернення судом позовної заяви з підстав невиконання вимог ухвали суду щодо усунення недоліків у встановлений строк позивачу необхідно про надіслання матеріалів засобами поштового звязку повідомити суд на його електрону адресу, телефон, факс.
Згідно з п.1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11. 2013року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України - Д+3, пріоритетної - Д+1, де Д день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 2, 3 кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.
У разі неотримання судом позову та матеріалів на виконання ухвали суду з урахуванням встановлених нормативів та відсутності повідомлень іншими засобами звязку суд буде вирішувати питання про повернення позову у вказані строки.
Керуючись ст. 105, 106, 108 КАС України, суддя,-
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, за участю третіх осіб на стороні позивачів Одеської обласної організації професійної спілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України, Батальону поліції особливого призначення ГУНП в Одеській області, про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посадах - залишити без руху.
Повідомити представника позивачів про необхідність в строк до 12 січня 2017 року усунути недоліки та розяснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом пяти днів з дня отримання ухвали.
Суддя Катаєва Е.В.