Постанова № 63806350, 13.12.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
809/562/16
Номер документу
63806350
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" грудня 2016 р. Справа № 809/562/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Лучко О.О.

за участю секретаря Волочій Л.І.

за участю сторін:

представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Івано-Франківської обласної організації товариства сприяння обороні Україні (ТСО України)

до відповідача: Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області

про скасування постанови №3/1009/02-43/2016 від 17.02.2016,-

ВСТАНОВИВ:

20.05.2016 року Івано-Франківська обласна організація товариства сприяння обороні України (ТСО України) звернулася до суду з позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, в якому просить скасувати постанову відповідача №3/1009/02-43/2016 від 17.02.2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в розмірі 13780 грн.

Ухвалою суду від 29.09.2016 року дану позовну заяву залишено без розгляду.

Відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.11.2016 року зазначену вище ухвалу скасовано та справу направлено до цього ж місцевого суду для продовження її розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, суду пояснив, що 17.02.2016 року Управління ДАБІ в Івано-Франківській області винесло постанову №3/1009/02-43/2016 про накладення на Івано-Франківську обласну організацію товариства сприяння обороні України штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в розмірі 13780 грн. Вказав, що підставою для винесення даної постанови стало невиконання позивачем вимог припису від 22.01.2016 року при будівництві спортивно-готельного комплексу з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул.Г.Мазепи, 144 в м.Івано-Франківську. Зазначив, що припис від 22.01.2016 року Івано-Франківська обласна організація товариства сприяння обороні України оскаржила до суду та постановою Івано-Франківського окружного від 23.03.2016 року (справа №809/64/16) припис Управління ДАБІ в Івано-Франківській області він був скасований (постанова суду набрала законної сили 22.04.2016 року). Враховуючи, що оскаржувана постанова винесена на підставі припису, який скасований судом, то вона є незаконною та підлягає скасуванню.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, на адресу суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності. В письмовому запереченні проти позову, зазначив, що 20.01.2016 року головний інспектор будівельного нагляду ОСОБА_2 із залученням депутата Івано-Франківської міської ради ОСОБА_3 намагались провести позапланову перевірку позивача, однак голова Івано-Франківської обласної організації товариства сприяння обороні України ОСОБА_4 не допустив посадову особу до такої перевірки, про що складено відповідний акт від 20.01.2016 року. За наслідком недопуску 22.01.2016 року складено протокол та припис про зупинення виконання будівельних робіт та усунення порушення шляхом допуску посадових осіб Управління до проведення позапланової перевірки, який направлено поштовою кореспонденцією з повідомленням про вручення. Звернув увагу суду на те, що позивач не погоджуючись вказаними приписом оскаржив його до суду та постановою Івано-Франківського окружного від 23.03.2016 року (справа №809/64/16) позов задоволено частково, зокрема, в частині визнання дій протиправними відмовлено. Крім того, вказаним рішення суд визнав правомірним складання акту про недопущення посадових осіб на обєкт будівництва та відповідно порушення Івано-Франківською обласною організацією товариства сприяння обороні України п.1 ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п.1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011 року. Враховуючи, що при повторному виході на місце перевірки голова Івано-Франківської обласної організації товариства сприяння обороні України ОСОБА_4 знову ж таки відмовив у допуску для проведення планової перевірки, складено відповідний акт, протокол та винесено постанову про порушення у сфері містобудівної діяльності №3/1009/02-43/2016 від 17.02.2016 року про притягнення до відповідальності. На підставі наведеного в задоволенні позову просив відмовити.

Розглянувши позовну заяву, заперечення проти позову, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 20.01.2016 року посадовими особами Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області складено акт про недопущення посадових осіб Управління ДАБІ на обєкт будівництва спортивно-готельного комплексу з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул. Гетьмана Мазепи,144, м. Івано-Франківськ (а.с. 50).

Згідно вказаного акту Івано-Франківською обласною організацією товариства сприяння обороні України порушено вимоги п.1. ч.4 ст.41 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності та п.п.1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 № 553.

На підставі даного акту у звязку із виявленими порушеннями вимог чинного законодавства 22.01.2016 року посадовою особою Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (розгляд справи призначено на 02.02.2016 року) та припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт (а.с. 51, 10-11).

Вказаним приписом позивача зобовязано зупинити будівельні роботи на обєкті будівництва, допустити на обєкт будівництва посадових осіб Управління державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області. Виконати вимоги в 10 - ти денний термін (а.с. 10-11).

За недопуск посадових осіб Управління ДАБІ в Івано-Франківській області на обєкт будівництва Івано-Франківську обласну організацію товариства сприяння обороні України визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у розмірі 13780 грн., що підтверджується постановою №26/1009/02-43/2016 від 02.02.2016 року (а.с. 56-57).

В той же час Управління ДАБІ в Івано-Франківській області листом від 03.02.2016 року №177/109/02-40/2016 року повідомила позивача, що розгляд справи відбудеться 11.02.2016 та зазначену вище постанову №26/1009/02-43/2016 від 02.02.2016 року не брати до уваги (а.с.58).

Натомість, 11.02.2016 року Управління ДАБІ в Івано-Франківській області на підставі акту перевірки від 20.01.2016 року, протоколу та припису від 22.01.2016 року винесла постанову №2/1009/02-43/2016 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою Івано-Франківську обласну організацію товариства сприяння обороні України визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», за що накладено штраф у розмірі 13780,00 грн. (а.с. 60-61).

Як встановлено в судовому засіданні позивач сплатив суму штрафу у розмірі 13780,00 грн., що підтверджується відповідною квитанцією (а.с. 72).

Поряд з цим, 01.02.2016 року посадовими особами Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, за результатами якої встановлено невиконання вимог припису від 22.01.2016 року при будівництві спортивно-готельного комплексу з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул. Гетьмана Мазепи,144, м. Івано-Франківськ та 02.02.2016 року складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (а.с. 52-55).

17.02.2016 року на підставі акта перевірки від 01.02.2016 року, протоколу від 02.02.2016 року та припису від 22.01.2016 року відповідачем винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №3/1009/02-43/2016 від 17.02.2016 року (яка є предметом розгляду даної справи), відповідно до якої Івано-Франківську обласну організацією товариства сприяння обороні України визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.3 п.1 ч.6 ст.2 Закону України Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме: за невиконання вимог припис від 22.01.2016 року, та накладено штраф у сумі 13780 грн.

Крім того, судом встановлено, що припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам та правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 22.01.2016 року Івано-Франківська обласна організація товариства сприяння обороні України оскаржила до Івано-Франківського окружного адміністративного суду, який постановою від 23.03.2016 року (справа №809/64/16 за позовом Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування припису від 22.01.2016 року) скасував припис УДАБІ в області від 22.01.2016 року (а.с. 64-70). Рішення суду набрало законної сили.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

В силу закону наведені вище обставини звільняються від доказування.

Відповідно до ч.1 ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

При вирішенні даного спору, суд виходив з наступного нормативного регулювання спірних правовідносин.

Відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом президента України № 294 від 09.07.2014 року, Держархбудінспекція є центральним органом виконавчої влади та здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України Про регулювання містобудівної діяльності №3038-VI від 17.02.2011 року (далі ОСОБА_1 №3038-VI). Даний ОСОБА_1 спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.41 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (ч.3 ст.41 Закону №3038-VI).

Згідно із ч.4 ст.41 Закону №3038-VI посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: 1) безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; 3) видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; 4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; 4-1) проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам державних стандартів, норм і правил згідно із законодавством; 7) одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю. Забороняється витребовувати інформацію та документи податкової, фінансової звітності, щодо оплати праці, руху коштів та інші, не пов'язані із здійсненням державного архітектурно-будівельного контролю; 8) вимагати у випадках, визначених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій; 9) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію; 10) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням аудіо - та відеотехніки; 11) здійснювати контроль за дотриманням порядку обстеження та паспортизації об'єктів, а також за реалізацією заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності визначено Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 (далі - Порядок).

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом (п.5 Порядку).

Згідно із п.7 Порядку позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням чи письмової заяви про проведення перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій; перевірка виконання суб'єктом господарювання вимог інспекції щодо усунення порушень ліцензіатом ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати п'яти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідної інспекції чи його заступника не більше ніж на два робочих дні. Під час проведення позапланової перевірки посадова особа інспекції зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.

Відповідно до п.12 Порядку, посадові особи інспекції під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані, серед іншого, у повному обсязі, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством.

Згідно із п.13 Порядку суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право: вимагати від посадових осіб інспекції дотримання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб інспекції службових посвідчень; бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним інспекцією; подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного інспекцією за результатами перевірки.

Суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний: допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; виконувати вимоги інспекції щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб інспекції до проведення перевірки складається відповідний акт (п.14 Порядку).

Відповідно до п.16 Порядку за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис) (п.17 Порядку).

Згідно із п.20 Порядку протокол протягом трьох днів після його складення та всі матеріали перевірки подаються керівникові відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю або його заступникові для винесення постанови про накладення штрафу, передбаченої законодавством України.

Якщо суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід'ємною частиною такого акта. У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припису, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис. У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням (п.21 Порядку).

Відповідно до п.22 постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.

Як встановлено судом, оскаржувана постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №3/1009/02-43/2016 від 17.02.2016 року винесена на підставі акту перевірки від 01.02.2016 року, протоколу від 01.02.2016 року та припису від 22.01.2016 року.

Враховуючи те, що в акті перевірки від 01.02.2016 року зазначено про невиконання позивачем вимог припису від 22.01.2016 року, протокол від 01.02.2016 року складений відносно позивача за невиконання вимог припису від 22.012016 року, а постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.03.2016 року даний припис від 22.01.2016 року скасований (рішення суду набрало законної сили), то відсутні правові підстави для накладення на позивача штрафу за невиконання вимог скасованого припису від 22.01.2016 року.

Відтак, оскаржувана постанова є необґрунтованою та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно із ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.

З урахуванням наведеного, суд прийшов висновку про правомірність позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Відтак, підлягає стягненню з Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 1378,00 грн.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати постанову Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області №3/1009/02-43/2016 від 17.02.2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на Івано-Франківську обласну організацію товариства сприяння обороні Україні в розмірі 13 780 грн.

Стягнути з Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 37952250) за рахунок бюджетних асигнувань даного субєкта владних повноважень на користь Івано-Франківської обласної організації товариства сприяння обороні Україні (код ЄДРПОУ 02727367) сплачений судовий збір в розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 19.12.2016 року.