Постанова № 63806344, 29.11.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2016
Номер справи
808/2408/16
Номер документу
63806344
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2016 року (12 год. 27 хв.)Справа № 808/2408/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лазаренка М.С.,

при секретарі судового засідання Мєдніковій Р.О.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1, довіреність №44 від 08.08.2016, ОСОБА_2, довіреність №49 від 05.09.2016

представника відповідача ОСОБА_3, довіреність б/н від 03.08.2016

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (далі іменується позивач) звернулось із адміністративним позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Дніпровському регіоні Держенергонагляду Міністерства палива та енергетики України в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Запорізькій області (далі іменується відповідач), третя особа - Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»( далі іменується третя особа), в якому позивач просить суд скасувати постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області від 26.07.2016 №25-22/24-24, якою на ТОВ «ЗТМК» накладено штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 5 100 грн.

В обґрунтування позову посилається на те, що ТОВ «ЗТМК» не погоджується з постановою від 26.07.2016 № 25-22/24-24 Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області про накладення штрафу на ТОВ «ЗТМК» за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 5 100 грн. Вказує, що акт перевірки від 21.07.2016 за № 25/25-14-030 складено з порушенням Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про електроенергетику». На момент проведення перевірки та складання акту вимоги Припису від 19.10.2015 № 01/20-20-016/3 ТОВ «ЗТМК» були повністю виконані. На цей час на підприємстві продовжує діяти існуючий ОСОБА_4 екологічної, аварійної та технологічної броні від 2012 року, також ТОВ "ЗТМК" виконані усі необхідні заходи задля погодження оновленого та переглянутого ОСОБА_4. Враховуючи виконання усіх інших пунктів Припису № 01/20-20-016/3 від 19.10.2015 крім вимоги щодо перегляду ОСОБА_4 екологічної броні виконання якої від товариства на даний час ніяк не залежить, позивач вважає, що прийнята постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Протокольною ухвалою судді від 21.11.2016 проведено заміну первинного відповідача на належного - Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні».

Представниками позивача у судовому засіданні 29.11.2016 позовні вимоги підтримано.

Відповідач адміністративний позов не визнав. Матеріали справи містять письмові заперечення від 29.11.2016 вх. №34024, в яких, зокрема, зазначено про те, що об'єкти ТОВ «ЗТМК» включено до Переліку споживачів та їх обладнання, для яких має бути встановлена екологічна броня електропостачання по Запорізькій області на 2014 рік. Об'єкти та обладнання Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат», включені до ОСОБА_4 від 21.09.2012, не відповідають Переліку. Вказує, що ТОВ «ЗТМК» не здійснено жодної спроби виконати вимоги пункту 1 Припису від 19.10.2015 № 01/20-20-016/3, з урахуванням положень Інструкції та Порядку складання переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2003 №2052. Все листування з ВАТ «Запоріжжяобленерго», надане ТОВ «ЗТМК» в обґрунтування своїх позовних вимог, свідчить виключно про небажання, з посиланням на свою унікальність, виконувати вимоги чинних нормативно-правових актів. Таким чином, посилання позивача на неможливість виконати вимоги пункту 1 Припису інспекції Держенергонагляду у Запорізькій області від 19.10.2015 №01/20-20-016/3 є необгрунтованими і безпідставними, такими, що не звільняють ТОВ «ЗТМК» від адміністративно-господарської відповідальності за невиконання вимог обов'язкового для виконання припису Держенергонагляду. У звязку із викладеним, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

У судовому засіданні 29.11.2016 представник відповідача підтримав заперечення та просив суд у позові відмовити.

У судовому засіданні 29.11.2016 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши матеріали справи, зясувавши її обставини та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

15.10.2015 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області проведено планову перевірку ТОВ «ЗТМК» відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», за результатами якої складено ОСОБА_4 № 01/20-20-016 від 15.10.2015.

На підставі ОСОБА_4 перевірки № 01/20-20-016 від 15.10.2015 Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області було винесено Припис № 01/20-20-016/3 від 19.10.2015, у якому зазначено заходи, які підприємству необхідно виконати для усунення виявлених порушень.

21.07.2016 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області проведено позапланову перевірку ТОВ «ЗТМК» на предмет виконання припису № 01/20-20-016/3 від 19.10.2015, про що було складено ОСОБА_4 від 21.07.2016р. за № 25/25-14-030.

В даному ОСОБА_4 вказує, що ТОВ «ЗТМК» не виконано вимог Припису від 19.10.2015 № 01/20-20-016/3 в частині пункту № 1 «Забезпечення перегляду акту екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання підприємства з ВАТ «Запоріжжяобленерго», згідно з «Переліком споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання в Запорізькій області», який затверджено 06.10.2014 Запорізькою обласною державною адміністрацією».

Відповідачем на підставі даного акту перевірки винесено постанову № 25-22/24-24 від 26.07.2016 про накладення на штрафу на ТОВ «ЗТМК» за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 5 100 грн.

Вважаючи вказану постанову необгрунтованою та протиправною, Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» звернулось з вказаним позовом до суду.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_4 до частини першої статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Водночас, згідно з абз.3 ч.3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» передбачена відповідальність суб'єктів господарської діяльності за правопорушення в електроенергетиці, а саме, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та/або порушення умов ліцензій - штраф у розмірі від п'ятисот до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

ОСОБА_4 до статті 239 Господарського кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режиму ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; ліквідація суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.

Адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності (ч. 1 ст. 241 ГК України).

Зазначені в оскарженій постанові відповідача порушення стосуються правил здійснення господарської діяльності, за які можуть бути застосовані заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків, тобто адміністративно-господарські санкції.

Оскільки відповідач, який є державним органом, в силу закону має право за порушення, передбачені Законом України «Про електроенергетику», застосовувати санкції, вказані санкції підпадають під законодавче визначення адміністративно-господарських санкцій.

Отже, застосована санкція, передбачена абз.3 ч.3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» є адміністративно-господарською санкцією.

Судом зясовано, що між ВАТ «Запоріжжяобленерго» та ТОВ «ЗТМК» 01.12.2012 укладено договір про постачання електричної енергії № 76 із змінами та доповненнями.

21.09.2012 між ВАТ «Запоріжжяобленерго» та ТОВ «ЗТМК» був складений та підписаний акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача, з визначеною величиною екологічної броні 33 611 кВт для зимового періоду та 33 422,1 кВт для літнього періоду.

02.09.2013 листом за вих. № 007-43/6531 ВАТ «Запоріжжяобленерго» повідомило ТОВ «ЗТМК» про необхідність перегляду акту екологічної, аварійної та технологічної броні.

19.09.2013 листом № 007-43/6953 ВАТ «Запоріжжяобленерго» повідомило ТОВ «ЗТМК» про невиконання вимоги стосовно перегляду діючого акта екологічної, аварійної та технологічної броні від 21.09.2012 та у звязку із цим на адресу споживача надіслано для підписання «ОСОБА_4 про відмову» у трьох екземплярах.

10.10.2013 листом за № 007-43/7453 ВАТ «Запоріжжяобленерго» вдруге повідомило ТОВ «ЗТМК» про невиконання вимоги стосовно перегляду діючого акта екологічної, аварійної та технологічної броні.

10.02.2014 ТОВ «ЗТМК» листом за № 06-13/261 направило на узгодження ВАТ «Запоріжжяобленерго» оновлений «Перелік споживачів електроенергії та їх обладання, для котрих має бути встановлена екологічна броня електроспоживання» з відповідною документацією.

14.02.2014 ВАТ «Запоріжжяобленерго» листом № 007-43/2129 повідомила ТОВ «ЗТМК» про невідповідності у проектній документації.

18.02.2014 ТОВ «ЗТМК» повторно направило на узгодження ВАТ «Запоріжжяобленерго» оновлений «Перелік споживачів електроенергії та їх обладання, для котрих має бути встановлена екологічна броня електроспоживання».

05.03.2014 листом за № 007-43/3291 ВАТ «Запоріжжяобленерго» повідомило ТОВ «ЗТМК» про готовність узгодити вищезазначений перелік.

03.10.2014 Запорізькою обласною державною адміністрацією затверджено Перелік споживачів електроенергії та їх обладання, для котрих має бути встановлена екологічна броня електроспоживання в Запорізькій області. В даному переліку зазначені струмоприймачі ТОВ «ЗТМК» з установленою загальною потужністю 46 122,9 кВт.

Листом ВАТ «Запоріжжяобленерго» від 13.02.2015 № 007-43/2359 запропоновано позивачу у справі в місячний термін подати пакет документів, необхідний для проведення робіт з перегляду акту екологічної, аварійної та технологічної броні.

19.03.2015 супровідним листом за вих. № 06/13-551 ТОВ «ЗТМК» направило на розгляд та узгодження акт екологічної, аварійної та технологічної броні.

Листом від 10.04.2015 за вих. № 007-43/3389 ВАТ «Запоріжжяобленерго» повернуло акт ТОВ «ЗТМК» на доопрацювання.

15.05.2015 листом за № 06/13-985 ТОВ «ЗТМК» звернулось до ВАТ «Запоріжжяобленерго» з поясненнями до зауважень та подано скореговану документацію.

04.06.2015 за вих. № 001-43/8156 ВАТ «Запоріжжяобленерго» повідомило ТОВ «ЗТМК» про свої вимоги щодо необхідності виконання вимог п. 2 Постанови КМУ від 03.10.2012 № 897 «Про внесення змін до Порядку складання переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання» та п. 1.1.12, п. 1.1.13 Інструкції про порядок складання акту екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача.

Листом від 13.07.2015 за вих. № 06/13-1436 ТОВ «ЗТМК» повідомило ВАТ «Запоріжжяобленерго» щодо причин неможливості виконання п. 2 Постанови КМУ від 03.10.2012 № 897 «Про внесення змін до Порядку складання переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання» та п. 1.1.12, п. 1.1.13 Інструкції про порядок складання акту екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача.

ОСОБА_4 ВАТ «Запоріжжяобленерго», надана у листі від 10.08.2015 за вих. № 007-43/11813 була аналогічна наданому раніше.

04.04.2016 листом за № 06/13-51 ТОВ «ЗТМК» звернулось до ВАТ «Запоріжжяобленерго» для внесення змін у відповідний додаток до діючого Договору в частині зміни категорійності АТС ТОВ «ЗТМК» з ІІІ категорії на І.

11.05.2016 у відповіді ВАТ «Запоріжжяобленерго» не заперечує проти перегляду умов Договору за умови підтвердження ТОВ «ЗТМК» віднесення струмоприймачів даного обєкту до І категорії надійності електропостачання на основі проектних рішень у встановленому порядку.

02.08.2016 ТОВ «ЗТМК» повідомляє ВАТ «Запоріжжяобленерго» про неможливість усунення зауважень до ОСОБА_4 екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання ТОВ «ЗТМК».

03.08.2016 за участю представників обох сторін була проведена нарада з привожду перегляду ОСОБА_4 екологічної, аварійної та технологічної броні. При цьому сторони дійшли згоди по всіх питаннях окрім: групування навантажень екологічної та аварійної броні ТОВ «ЗТМК» на мінімальну кількість зовнішніх живлячих ліній (п. 1.1.12- 1.1.14 Інструкції про порядок складання акту екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача); виділення навантажень екологічної броні ТОВ «ЗТМК» на окремі зовнішні лінії електропостачання, обладнані засобами обліку електроенергії (п. 2 Постанови КМУ від 03.10.2012 № 897 «Про внесення змін до Порядку складання переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання»).

09.08.2016 листом за № 06/13-118 ТОВ «ЗТМК» надіслано ВАТ «Запоріжжяобленерго» своє бачення стосовно виниклих питань щодо акту екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання ТОВ «ЗТМК».

17.08.2016 листом за № 005-43/12587 ВАТ «Запоріжжяобленерго» звернулося до Департаменту електроенергетичного комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України для надання розяснень та шляхів вирішення вищезазначеної проблеми.

Також, 30.08.2016 відбулось засідання комісії інформаційно-консультаційного центру ВАТ «Запоріжжяобленерго» за участю спеціалістів НКРЕКП у Запорізькій області, представників Держенергонагляду у Запорізькій області та споживача, за результатами роботи якої оформлено протокол № 43. У вказаному протоколі в якості висновків заначено, що «враховуючи кількість та територіальне розміщення струмоприймачів, які віднесені до екологічної броні, специфіку та розгалуженість існуючої схеми електропостачання, компоновку встановленого електрообладнання, особливості технологічного процесу ТОВ «ЗТМК» для вирішення даної ситуації існує необхідність розгляду питання щодо внесення відповідних змін до Інструкції та Постанови».

Тобто, наявні у справі та досліджені судом документи свідчать про те, що ТОВ «ЗТМК» дійсно не може виконати вимоги припису № 01/20-20-016/3 в частині забезпечення перегляду акту екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання підприємства з ВАТ «Запоріжжяобленерго» згідно з «Переліком споживачів електроенергії та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання в Запорізькій області», який затверджено 06.10.2014 Запорізькою обласною державною адміністрацією.

В той же час, неведене листування свідчить про те, що неможливість позивачем виконати вимоги припису обумовлена обєктивними причинами, які повязані із особливостями виробництва губчастого титану, що передбачає необхідність дотримання технологічно замкнутого циклу хлорної металургії.

Суд зазначає, що аналіз наявних у справі документів свідчить про вжиття позивачем всіх можливих від нього заходів щодо виконання вимог припису № 01/20-20-016/3 в частині забезпечення перегляду акту екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання.

Однак, вирішити непогоджені питання, а саме, групування навантажень екологічної та аварійної броні ТОВ «ЗТМК» на мінімальну кількість зовнішніх живлячих ліній (п. 1.1.12- 1.1.14 Інструкції про порядок складання акту екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача) та виділення навантажень екологічної броні ТОВ «ЗТМК» на окремі зовнішні лінії електропостачання, обладнані засобами обліку електроенергії (п. 2 Постанови КМУ від 03.10.2012 № 897 «Про внесення змін до Порядку складання переліку споживачів та їх обладнання, для якого має бути встановлена екологічна броня електропостачання») вбачається можливим лише шляхом внесення відповідних змін до Інструкції та Постанови.

ОСОБА_4 до частини першої статті 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Матеріалами справи підтверджується, що ТОВ «ЗТМК» було вжито всіх необхідних заходів щодо виконання вимог припису № 01/20-20-016/3 в частині забезпечення перегляду акту екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання.

Відтак, у складі вчиненого позивачем правопорушення (невиконання вимог припису) відсутня така складова як вина.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4)безсторонньо (неупереджено);

5)добросовісно;

6)розсудливо;

7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, відповідач, приймаючи постанову № 25-22/24-24 від 26.07.2016 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання не повно зясував обставини невиконання ТОВ «ЗТМК» вимог припису № 01/20-20-016/3 від 19.10.2015, та не врахував, що в діях останнього відстній склад правопорушення.

А відтак, підстав для застосування до ТОВ «ЗТМК» адміністративно-господарської відповідальності у вигляді штрафу не має.

У звязку із викладеним, адміністративний позов суд задовольняє повністю та скасовує постанову про накладення штрафу від 26.07.2016 №25-22/24-24, прийняту Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні».

ОСОБА_4 до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 4, 7 12, 14, 86, 158 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов, - задовольнити повністю.

Скасувати постанову про накладення штрафу від 26.07.2016 №25-22/24-24, прийняту Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні».

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (код ЄДРПОУ 38983006) з Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227) 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.С. Лазаренко