Постанова № 63806337, 28.11.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2016
Номер справи
808/2715/16
Номер документу
63806337
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2016 року 10 год. 57 хв.Справа № 808/2715/16 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лазаренка М.С.,

при секретарі судового засідання Мєдніковій Р.О.

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1, договір про надання правової допомоги б/н від 29.08.2016

представника відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 01-27/0115 від 09.02.2016

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу ВІЛЬНЯНСЬК до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області, треті особи ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування розпоряджень,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Сільськогосподарського виробничого кооперативу ВІЛЬНЯНСЬК (далі іменується позивач ) до Вільнянської районної державної адміністраці Запорізької області (далі іменується відповідач), треті особи ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування розпорядження (далі іменується - треті особи), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати пункт 3 розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 29.06.2016 №403 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_5М.;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 29.06.2016 №404 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_3П.;

- визнати протиправними дії голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області з видання п.3 розпорядження від 29.06.2016 №403 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_5М.. та розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 29.06.2016 №404 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_3П..

У судовому засіданні 28.11.2016 представником позивача заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в частині вимог про визнання протиправними дій голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області з видання п.3 розпорядження від 29.06.2016 №403 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_5М.. та розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 29.06.2016 №404 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_3

Ухвалою від 28.11.2016 вищезазначене клопотання задоволено судом.

Решту позовних вимог представник позивача у судовому засіданні 28.11.2016 підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 28.11.2016, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування пункт 3 розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 29.06.2016 №403 та визнання протиправним та скасування розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 29.06.2016 №404 визнав.

Представник третьої особи у судовому засіданні 28.11.2016, проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В судовому засіданні 28.11.2016 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши матеріали справи, зясувавши її обставини та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, сільськогосподарський виробничий кооператив «ВІЛЬНЯНСЬК» (далі - СВК «ВІЛЬНЯНСЬК») звернувся до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області із клопотанням про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 20,6 га, із земель не витребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) на території Московської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, для використання за цільовим призначенням та подальшого укладення договору оренди землі.

За результатами розгляду поданого СВК «ВІЛЬНЯНСЬК» клопотання головою Вільнянської РДА було видане розпорядження від 03.06.2016 .№356 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (па місцевості) СВК «ВІЛЬНЯНСЬК».

Як вбачається зі змісту самого розпорядження, підставою для його видання стала довідка Управління Держгеокадастру у Вільнянському районі Запорізької області від 30.05.2016 № 14-28-0.4-3944/2-16.

Відповідно до довідки Управління Держгеокадастру у Вільнянському районі Запорізької області від 30.05.2016 №14-28-0.4-3944/2-16 земельна ділянка орієнтовною площею 20,6 га розташована на території Московської сільської ради Вільнянскього району Запорізької області віднесена до земель нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) сільськогосподарського призначення, вид угідь - багаторічні насадження.

ФОП ОСОБА_6 на замовлення СВК «ВІЛЬНЯНСЬК», виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 20.6 га.

29.03.2016 головою Вільнянської РДА видано розпорядження №403 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5М.», пунктом 3 якого заявникові надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 7,0 га за контуром поля №295, розташовану на території Московскьої сільської ради Вільнянського району Запорізької області, вид угідь - багаторічні насадження, а також №404 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_3П.», на земельну ділянку орієнтовною площею 7,0 га за контуром поля №295. розташовану на території Московскьої сільської ради Вільнянського району Запорізької області, вид угідь - багаторічні насадження.

05.09.2016 СВК «ВІЛЬНЯНСЬК» звернулось до відповідача із запитом про надання публічної інформації, у відповідь на який листом від 06.09.2016 №02-ЮО-045-п райдержадміністрація надала копії розпоряджень від 29.06.2016 №403, №404 з яких позивач дізнався, що предметом розпорядження голови Вільнянської РДА від 03.06.2016 №356, та розпоряджень голови Вільнянської РДА від 29.03.2016 №403 і №404 є одна й та сама земельна ділянка.

Вважаючи розпорядження Вільнянської РДА від 29.03.2016 №403 і №404 протиправними та такими, що підлягають скасуванню позивач звернувся із даними вимогами до суду.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно з частиною 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, зазначеним Кодексом, а також прийнятими у відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.21 Закону України Про місцеві державні адміністрації № 586-XIV від 09.04.1999 (далі - Закон 586-XIV), до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля відносяться зокрема, розпорядження землями державної власності відповідно до закону.

Відповідно до ст. 3 Закону 586-XIV місцеві державні адміністрації діють на засадах: відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність, верховенства права, законності, пріоритетності прав людини, гласності, поєднання державних і місцевих інтересів.

Стаття 17 ЗК України передбачає, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених цим Кодексом; підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; координація діяльності державних органів земельних ресурсів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 ЗК України, земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06.2003 №899-IV (далі Закон №899-IV) врегульовано питання надання в оренду земельних ділянок із земель не витребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв), розташованих за межами населених пунктів, на підставі рішення районної державної адміністрації. Надання у користування земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки. В такому випадку розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, уповноваженим здійснювати розпорядження цією земельною ділянкою.

Судом встановлено, що предметом розпоряджень голови Вільнянської РДА Запорізької області від 29.06.2016 №403 та № 404 є земельні ділянки із земель не витребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв), яка за своїм правовим статусом не віднесена до земель приватної, комунальної або державної форми власності, правовідносини щодо яких регулюються Земельним Кодексом України.

Відповідно до ст. 13 Закону №899-IV, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Статтею 8 Закону №899-IV, передбачено, що документація із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) включає: проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Листом вих. №01-17/0594 від 14.06.2016 голови районної державної адміністрації ОСОБА_7 до начальника Управління Держгеокадастру у Вільнянському районі Запорізької області з метою розгляду заяви СВК Вільнянськ було витребувано інформацію про правовий статус земельної ділянки орієнтовною площею 4,5000 (контур поля № 640), 7,000 га (контур поля № 295), 13,4000 га контур поля № 321), розташованої на території Московської сільської ради із зазначенням виду угідь та контуру поля ділянки.

На виконання вищезазначеного листа Управління Держгеокадастру у Вільнянському районі листом вих. №14-28-0.4-4378/2-16 від 21.06.2016 надало запитувану інформацію по відповідній земельній ділянці, де зазначило, що зазначені земельні ділянки належать до нерозподілених (невитребуваних).

Крім того, Листом вих. №01-17/0596 від 14.06.2016 голови районної державної адміністрації ОСОБА_7 до начальника Управління Держгеокадастру у Вільнянському районі Запорізької області з метою розгляду заяви СВК Вільнянськ було витребувано інформацію про правовий статус земельної ділянки орієнтовною площею 7,000 га (контур поля № 295), розташованої на території Московської сільської ради із зазначенням виду угідь та контуру поля ділянки.

У відповідь на зазначений лист голови районної державної адміністрації ОСОБА_7 Управління Держгеокадастру у Вільнянському районі Запорізької області надало довідку № 14-28-04.-4377/2-16, де зазначено, що земельні ділянки належать до нерозподялених (невитребуваних).

Таким чином, із змісту оскаржуваних розпоряджень вбачається, що підставою для їх прийняття стали довідки Управління Держгеокадастру у Вільнянському районі Запорізької області №14-28-0.4-4378/2-16 від 21.06.2016 та № 14-28-04.-4377/ 2-16.

Разом з тим суд зауважує, що з аналізу вищезазначених норм можна зробити висновок, що нормативні акти не містять обмежень щодо надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки при надходженні заяв від кількох осіб.

Враховуючи це, у суду відсутні підстави для визнання розпоряджень голови Вільнянської РДА від 29.06.2016 № 403 та № 404 протиправними.

В той же час суд вважає за необхіджне зазначити наступне.

У відповідності до ч. 3 ст.112 КАС України, у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

У судовому засіданні відповідач визнав позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування пункту 3 розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 29.06.2016 №403 та визнання протиправним та скасування розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 29.06.2016 №404, а також зазначив, що оскаржувані розпорядження були прийняті помилково.

Враховуючи таке, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги в частині та скасувати пункт 3 розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 29.06.2016 №403 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_5М. та розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 29.06.2016 №404 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_3

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.3 ст.2 КАС України).

Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 41, 94, 160, 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Скасувати пункт 3 розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 29.06.2016 №403.

Скасувати розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 29.06.2016 №404.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.С. Лазаренко