ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2016 р. Справа № 804/6078/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії
головуючого судді судді суддіОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» до ОСОБА_4 об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України,
про визнання протиправними дії,-
Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_4 об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України, у якому позивач просить суд визнати протиправними дії ОСОБА_4 об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та Державної фіскальної служби України щодо відмови у прийнятті податкової декларації ТОВ «АДІОНІС» з податку на додану вартість за червень 2016 року, а податкову декларацію ТОВ «АДІОНІС» з податку на додану вартість за червень 2016 року визнати такою, що прийнята датою її фактичного отримання, тобто 06.07.2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані безпідставною відмовою у прийнятті декларації з податку на додану вартість за червень 2016 р., оскільки рішення №293 від 29.05.2015р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «АДІОНІС» скасовано в судовому порядку. Тому, враховуючи, що рішення відповідача про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «АДІОНІС» було визнано протиправним та скасовано судом, товариство на момент подання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2016 р. не було позбавлене статусу платника ПДВ, дії щодо відмови у прийнятті звітності з ПДВ ТОВ «АДІОНІС» з підстав анулювання реєстрації платника ПДВ є протиправними.
Відповідач ОСОБА_4 об'єднана державна податкова інспекція м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проти задоволення адміністративного позову заперечувала. У запереченнях на адміністративний позов зазначила зокрема, що декларація з ПДВ за червень 2016р. не була прийнята, оскільки електронною системою оброблення звітності не отримано підтвердження ТОВ «Адіоніс» як платника ПДВ у звітному періоді, що по суті є відмовою в прийнятті такої декларації.
Відповідач ОСОБА_5 фіскальна служба України проти задоволення адміністративного позову заперечувала. У запереченнях на адміністративний позов зазначила, що рішенням від 29.05.2015р. ОСОБА_4 ОДПІ м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області було анульовано реєстрацію платника ПДВ ТОВ «Адіоніс». Також відповідач зазначає, що ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2016р. у справі 804/780415, якою апеляційну скаргу ОСОБА_4 обєднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області залишено без задоволення, постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 березня 2016 року у справі № 804/7804/15 залишено без змін, набрала законної сили 24.07.2016р., у звязку з чим податкова декларація з ПДВ ТОВ «Адіоніс» за означений податковий період подачі до контролюючого органу не підлягала.
Дослідивши матеріали справи, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи суд
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «АДІОНІС» зареєстровано 05.02.2009р., про що здійснено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадянських формувань за №12241020000045627.
ТОВ «АДІОНІС» з 06.02.2009р. перебуває на податковому обліку в ОСОБА_4 обєднаній державній податковій інспекції м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, з 10.09.2014р. зареєстровано платником ПДВ.
23.02.2016р. між ТОВ «АДІОНІС» та ОСОБА_4 ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області укладено договір про визнання електронних документів №230220161, предметом якого є визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді з застосуванням електронного цифрового підпису до органів ДФС засобами телекомунікаційного звязку або на електронних носіях, як оригіналу.
06.07.2016р. засобами електронного звязку ТОВ «АДІОНІС» направлено відповідачу податкову декларацію з ПДВ за червень 2016 року.
06.07.2016р. ТОВ «АДІОНІС» отримано електронну квитанцію №1, в якій зазначено …податкова декларація з ПДВ за період червень 2016 р. доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 06.07.2016р. в 10:42:21…документ не прийнято…документ не може бути прийнятий порушено вимоги п.48.4 ст. 48 Податкового кодексу України, а саме: ІПН 36366810 не був платником ПДВ в періоді червень 2016 р. ….
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України.
Згідно п.36.1 ст. 36 Податкового кодексу України - податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Згідно з п.п.9.1.3 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України - податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків і зборів.
Пунктом 49.2 ст.49 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобовязаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до пункту 48.3 статті 48 Податкового кодексу України, податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Порядок подання податкової декларації до органів державної податкової служби регулюється ст.49 Податкового кодексу України та Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року №21 (далі - Порядок № 21).
Так, п.49.1 та п.49.3 ст.49 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно п. 9 розділу І Порядку № 21, податкова звітність подається до контролюючого органу особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами розділу V Кодексу, за винятком:
- розрахунку податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України, який подається особою, не зареєстрованою платником податку на додану вартість, і тільки за той звітний (податковий) період (календарний місяць), у якому такі послуги отримано;
- декларації за останній звітний (податковий) період у разі анулювання реєстрації платником податку.
Пунктами 49.8, 49.9 статті 49 Податкового кодексу України визначено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно пункту 49.10 статті 49 Податкового кодексу України, відмова посадової особи органу контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
Згідно із пунктом 49.11 статті 49 Податкового кодексу України - у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пункту 48.3 та пункту 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:
- у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;
- у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
Отже, у разі відмови у прийнятті податкової контролюючий орган зобов'язаний надати платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті податкової звітності із зазначенням підстав неприйняття.
Пунктом 49.12 статті 49 Податкового кодексу України встановлено, що у разі отримання відмови контролюючого органу у прийнятті податкової декларації платник податків має право:
- подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання;
- оскаржити рішення контролюючого органу у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.
Положенням п. 49.13 ст.49 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
В ході розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що підставою для відмови позивачу у прийнятті податкової декларації з ПДВ за червень 2016 року, стало анулювання реєстрації ТОВ «АДІОНІС» як платника ПДВ, про що ОСОБА_4 обєднаною державною податковою інспекцією м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області винесено рішення №293 від 29.05.2015 р.
Рішення ОСОБА_4 обєднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №293 від 29.05.2015 р. оскаржено позивачем в судовому порядку (адміністративна справа №804/7804/15).
Також, з матеріалів справи вбачається, що позивачем було оскаржено до суду рішення ДПІ від 29.05.2015 року №293 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість позивача.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.03.2016 року у справі №804/7804/15 визнано протиправним та скасовано рішення ОСОБА_4 об'єднаної державної інспекції м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №293 від 29.05.2015р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2016 постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.03.2016 у справі №804/7804/15 залишено без змін.
Згідно ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до п.5.10 Положень про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.14 №1130, підставою для внесення до Реєстру платників ПДВ змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за ініціативою контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ; рішення із копіями відповідних документів направляється до Державної фіскальної служби України для внесення відповідних змін до Реєстру.
У разі скасування рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, контролюючий орган вносить до Реєстру запис про реєстрацію платника ПДВ із урахуванням таких особливостей, зокрема якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи відсутня наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється;
З огляду на встановлені обставини, суд зауважує, що протиправно анульовану реєстрацію платника податку на додану вартість - позивача (ІПН 363668104640) слід вважати чинною протягом усього часу від моменту реєстрації позивача платником ПДВ, у тому числі, в період від дати прийняття протиправного рішення про анулювання такої реєстрації до набрання чинності відповідним рішенням суду, а також до внесення контролюючим органом відповідних змін до Реєстру платників податку на додану вартість.
Окремо суд зауважує, що законодавець не пов'язує право контролюючого органу відмовити платнику податку на додану вартість у прийнятті декларації з ПДВ з датою поновлення платника податку в Реєстрі платників податків на додану вартість в разі визнання судовим рішенням протиправним рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ.
За таких обставин, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» до ОСОБА_4 об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та Державної фіскальної служби України підлягає задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст. 158, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ОСОБА_4 об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та Державної фіскальної служби України щодо відмови у прийнятті податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» з податку на додану вартість за червень 2016 року.
Визнати податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» з податку на додану вартість за червень 2016 року такою, що прийнята днем її фактичного отримання, тобто 06.07.2016 року.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АДІОНІС» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Суддя Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3