ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2016 р. Справа № 804/296/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аульська хлоропереливна станція" до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аульська хлоропереливна станція» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Верхньодніпровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Верхньодніпровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 25.12.2015 № 481 «Про проведення позапланової документальної виїзної перевірки ТОВ «Аульська хлоропереливна станція» (код ЄДРПОУ 33075701) по взаємовідносинам з ПОГ «Агробезпека» (код ЄДРПОУ 36363480) за липень 2015 р.».
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Аульська хлоропереливна станція» було призначено, відповідно до оскаржуваного наказу, на підставі пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, згідно з яким позапланова перевірка проводиться у разі, якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обовязковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту. При цьому, на всі офіційні запити податкового органу позивачем були надані як пояснення, так і документальні їх підтвердження, в тому числі і щодо відносин з ПОГ «Агробезпека», навіть в тих випадках, коли відповідно до абз. 5 п. 73.3 Податкового кодексу України платник податків звільняється від обовязку надавати відповідь. З огляду на це, позивач вважає, що прийняття наказу «Про проведення позапланової документальної виїзної перевірки ТОВ «Аульська хлоропереливна станція» є безпідставним та протиправним.
В судове засідання позивач не зявився. Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позовні вимоги є необгрунтованими, оскільки вказаний наказ винесено відповідно до вимог чинного законодавства. Крім того, оскаржуваний наказ було реалізовано, позапланова документальна виїзна перевірка ТОВ «Аульська хлоропереливна станція» (код ЄДРПОУ 33075701) по взаємовідносинам з ПОГ «Агробезпека» була проведена. Вважає, що в даному випадку на етапі допуску посадових осіб до перевірки може поставати питання щодо необгрунтованості призначення перевірки. Водночас допуск до перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначенні перевірки.
Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення виходячи з наступного.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування обєкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі, якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до пункту 78.4 статті 78 Податкового кодексу України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
25.12.2015 відповідач виніс оскаржуваний наказ № 481 про проведення позапланової документальної виїзної перевірки ТОВ «Аульська хлоропереливна станція» на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, строком 1 робочий день з 25.12.2015 року.
Відповідно до пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Отже судом встановлено, що відповідачем дотримано порядок прийняття наказу від 25.12.2015 № 481 про проведення позапланової документальної виїзної перевірки.
З матеріалів справи вбачається, що фактично перевірка була здійснена, про що було складено відповідний Акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Аульська хлоропереливна станція» по взаємовідносинам з ПОГ «Агробезпека» за липень 2015 року від 29.12.2015 за № 1348/04-16-22-00/33075701.
Оскаржуваний наказ, а також службове посвідчення та направлення на перевірку від 25.12.2015 № 371/04-16-22-00 були предявлені начальнику ТОВ «Аульська хлоропереливна станція» ОСОБА_2 перед початком перевірки, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеної в постанові від 24.12.2010 року у справі №21-25а10, платник податку який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки щодо нього, має захищати свої права шляхом недопуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж допуск до податкової перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, дотримання якого контролюється податковим органом.
Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 02.04.2015 року № К/9991/49845/12 та від 17.06.2015 року № К/800/19404/13, зазначив, що позови платників податків, спрямовані на оскарження рішень (у тому числі наказів про призначення перевірки), дій або бездіяльності контролюючих органів щодо призначення та/або проведення перевірок можуть бути задоволені лише в тому разі, якщо до моменту винесення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки, в іншому разі в задоволенні відповідних позовів має бути відмовлено.
Позивач допустив посадових осіб відповідача до проведення перевірки на підставі наказу від 25.12.2015 № 481, а отже не використав своє право недопуску посадових осіб до проведення перевірки.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування наказу від 25.12.2015р. № 481.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до положень частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно і всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2-7, 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Аульська хлоропереливна станція» до Верхньодніпровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, про визнання протиправним та скасування наказу, - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) ОСОБА_1