Справа № 815/3922/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2016 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Чорномор`є Плюс до ОСОБА_1 ОДПІ Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000992200 від 12.09.2014 року,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю Чорномор`є Плюс до ОСОБА_1 ОДПІ Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000992200 від 12.09.2014 року.
В судовому засіданні 22.12.2016 року представником позивача було подане клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с.95-96) в якому він підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі. Представник відповідача ОСОБА_1 ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.94), але в судове засідання не прибув без поважних причин, а тому, на підставі положень ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження 28.12.2016 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.
Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідач ОСОБА_1 ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, як правонаступник реорганізованої ДПІ у Біляївському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області, на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу», є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, надання висновків на повернення з бюджету надмірно сплачених податків та зборів, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, ч.1, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України, підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Відділом податкового аудиту Біляївського відділення ОСОБА_1 ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Чорноморє плюс» (код за ЄДРПОУ 32478489) з питань повноти нарахування та своєчасності сплати орендної плати за землю за період з 01.01.2011 року по 09.07.2014 року. ТОВ «Чорноморє плюс» зареєстровано в Біляївському міськрайонному управлінні юстиції Одеської області 14.05.2003 року. Свідоцтво про державну реєстрацію від 14.05.2003 року №1 531 105 001 000123. Код субєкта господарювання за ЄДРПОУ: 32478489. Податкова адреса субєкта господарювання: 67667, Одеська область, Біляївський район, смт. Хлібодарське, вул. Маякська дорога, буд. 22. Взято на податковий облік 21.05.2003 року в ДПІ у Біляївському районі №425.
ТОВ «Чорноморє плюс» в особі директора ОСОБА_2, уклало договір оренди землі з Хлібодарською селищною радою Біляївського району Одеської області в особі селищного голови ОСОБА_3 від 03.01.2006 року. Згідно договору підприємство ТОВ «Чорноморє плюс» орендувало земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі запасу житлової та громадської забудови Хлібодарської селищної ради загальною площею 3,14 га, строком на 5 (пять) років, яка знаходиться за адресою: смт. Хлібодарське (в межах населеного пункту) Біляївського району Одеської області.
Згідно договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3,00 грн за 1 м. кв. в рік, що складає 94200 грн. в рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Термін дії зазначеного договору закінчився 03.01.2011 року.
Хлібодарською селищною радою на двадцятій сесії VI скликання, яке відбулось
19.07.2011року, було прийнято рішення №157-УІ відповідно до якого з ТОВ «Чорноморє плюс» було укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки. У 2011 році нормативно-грошова оцінка зазначеної земельної ділянки становила 2341001,40 грн. ТОВ «Чорноморє плюс» та Хлібодарська селищна рада згідно додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 03.01.2006 року домовились внести наступні зміни:
-«п. 3.1 Орендна плата вноситься орендарем з 03.01.2011 року у грошовій безготівковій формі за земельну ділянку площею 3,14 га у розмірі 3,35 грн. за 1 кв.м. в рік (4,5% від нормативно-грошової оцінки що складає 105190,00 грн. в рік);
-п. 4 Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 2341001,40 грн.;
-п.7 Договір укладено терміном до 03.01.2014 року. При відсутності у сторін заперечень, щодо продовження договору, договір продовжується автоматично на один бюджетний рік.».
Вказана додаткова угода після її укладання була затверджена селищною радою 10.02.2012 року на двадцять четвертій сесії VI скликання від 10.02.2012 року. Однак, вказана додаткова угода від 10.02.2012 року не була офіційно зареєстрована у відділу Держкомзему у Біляївському районі до 2013 року та в Державній реєстраційній службі з 01.01.2013 року.
ДПІ у Біляївському районі було надано запит до Управління держземагентства у Біляївському районі Одеської області №8192/10/15-09/22-10-06 від 01.07.2014 року про надання інформації щодо нормативно-грошової оцінки земельних ділянок якими користується ТОВ «Чорноморє плюс» у 2011, 2012, 2013 та 2014 роках.
Від Управління держземагентства у Біляївському районі Одеської області було отримано відповідь №01-02-12/7163 від 03.07.2014 року, в якій зазначено, що нормативно- грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 3,14 га для будівництва 5-ти, 7-ми, 10- ти поверхових житлових будинків, магазину промислових товарів та паркінгу, яка знаходиться в межах смт. Хдібодарське Біляївського району Одеської області та використовується ТОВ «Чорноморє плюс» на підставі договору оренди землі від 03.01.2006 року №04.06.516.00001 станом на 2011, 2012, 2013 та 2014 роки становить 2341001,40 грн.
Також раніше було отримано інформацію від Управління держземагентства у Біляївському районі Одеської області за №01-03-12/2006 від 12.03.2014 року про те що згідно наявних в Управлінні держземагентства у Біляївському районі Одеської області Книг реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою та других примірників державних актів станом на 31.12.2012 року у користуванні підприємства ТОВ «Чорноморє плюс» знаходиться земельна ділянка загальною площею 3,14 га, яка знаходиться за адресою: Одеська область, Біляївський район, смт. Хлібодарське (в межах населеного пункту).
У звязку з набранням чинності з 01.01.2013 року Закону України «Про державний земельний кадастр», постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» та відповідно до статті 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а саме органом реєстрації прав.
ДПІ у Біляївському районі було надано запит до Реєстраційної служби міськрайонного управління юстиції в Одеській області №3094/9/15-09-15-01 від 14.03.2014 року щодо надання відомостей стосовно наявності обєктів нерухомості та реєстрації права користування або власності на земельні ділянки по ТОВ «Чорноморє плюс».
Від державного реєстратора прав на нерухоме майно було надано відповідь №11728898 від 19.03.2014 року про те, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні відомості стосовно наявності обєктів нерухомості та реєстрації права користування або власності на земельні ділянки по ТОВ «Чорноморє плюс».
Між тим підприємство ТОВ "Чорномор'є плюс" з 01.01.2011 року не нараховує податкові зобов'язання з орендної плати за землю та не надає розрахунків по орендній платі за землю. На адресу ТОВ "Чорномор'є плюс" було направлено запит про надання пояснень та їх документального підтвердження №4260/10/15-09-1009 від 04.04.2014 року стосовно зазначених вище обставин. Від ТОВ "Чорномор'є плюс" було отримано відповідь №16/м від 18.04.2014 року та №19/а від 14.05.2014 року з завіреними копіями підтверджуючих документів щодо користування земельною ділянкою та витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та розрахунку до неї. У своєму листі ТОВ "Чорномор'є плюс" зазначає, що проведення державної реєстрації додаткової угоди від 10.02.2012 року до договору оренди від 03.01.2006 року земельної ділянки загальною площею 3,14 га не здійснило Управління держземагентства у Біляївському районі Одеської області з невідомих причин.
Також ДПІ у Біляївському районі було надало запит до Хлібодарської селищної ради №8160/8/15-09-22-10-06 від 01.07.2014 року щодо надання інформації по підприємствам які користуються земельною ділянкою загальною площею 3,14 га та опису нерухомого майна, яке знаходиться на вказаній земельній ділянці. Було отримано відповідь №01-11-378 від
04.07.2014року, в якої йдеться про те що, в Хлібодарській селищній раді використовує земельну ділянку загальною площею 3,14 га ТОВ "Чорномор'є плюс". ТОВ "Чорномор'є плюс" завершило будівництво трьох п'ятиповерхових житлових будинків, ще п'ять житлових будинків, два 5-ти та три 10-ти поверхових знаходяться на стадії будівництва.
Додатково від Хлібодарської селищної ради надійшов лист №01-11-371 від 02.07.2014 року з копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.
Таким чином державна реєстрація додаткової угоди від 10.02.2012 року до договору оренди від 03.01.2006 року земельної ділянки загальною площею 3,14 га відбулася 22.04.2014 року. За наявною в ДПІ у Біляївському районі ТУ Міндоходів в Одеській області інформацією ТОВ "Чорномор'є плюс" не сплачує податкові зобов'язання з плати за землю та не надає податкових розрахунків з плати за землю з 01.01.2011 року.
Таким чином, підприємство ТОВ «Чорноморє плюс» за період з 01.01.2011 року по
22.04.2014року повинно було здійснювати орендну плату у розмірі 3грн. за 1 кв.м. на рік від загальної площі 3,14 га згідно укладеного договору оренди землі від 03.01.2006 року (що не нижче (3% від нормативно-грошової оцінки 2341001,40 грн. та не суперечить пп.288.5.1 п.288.5 статті 288 ПКУ) з урахуванням коефіцієнтів індексації у 2011 році в сумі - 94200,00 грн на рік, у 2012 році в сумі - 94200,00 грн. на рік, у 2013 році в сумі - 94200,00 грн. на рік, у 2014 році до 21.04.2014 року в сумі - 29045,07грн, а з 22.04.2014 року по 30.06.2014 року повинно було здійснювати орендну плату 3,35 грн. за 1 кв.м. на рік згідно зареєстрованої додаткової угоди від 10.02.2012 року до договору оренди земельної ділянки від 03.01.2006 року (що не нижче 3% від нормативно-грошової оцінки 2341001,40 грн. та не суперечить суперечить пп.288.5.1 п.288.5 статті 288 ПКУ) у сумі - 19886,69 грн.
Перевіркою встановлено, що ТОВ «Чорноморє плюс» не сплачувало податкові зобовязання до місцевого бюджету з орендної плати за земельну ділянку загальною площею 3,14 га, яку воно використовує у своїй діяльності на загальну суму - 331531,76грн.
У звязку із встановленням порушень щодо проведення оплати за землю ДПІ у Біляївському районі Одеської області 12.09.2014 року було прийнято податкове повідомлення-рішення №000099200 про донарахування плати за землю юридичних осіб в розмірі 331531,76 грн. та штрафних санкцій в розмірі 71624,94 грн.
Розглянувши оскаржені акти субєкту владних повноважень, суд виходячи з положень ч.3 ст.2 КАС України, проходить до висновку, що оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення відповідає вимогам закону, виходячи з наступного.
Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у
справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При визначенні суми податку на додану вартість, що підлягає включенню до податкового кредиту та подальшому бюджетному відшкодуванню, податковий орган враховував наступні норми Податкового кодексу України та іншого законодавства України.
Так, Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за тату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону № 161).
Однією з істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону № 161).
Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 Закону № 161, відповідно до якої за згодою сторін орендна плата переглядається за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб.
Згідно із статтею 21 Закону №161 орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Питання оподаткування регулюються Податковим кодексом України (далі - Кодекс) і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Згідно з п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 Кодексу плата за землю -загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п. п. 14.1.136 Кодексу).
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу XIII Податкового кодексу.
Пунктом 288.1 статті 288 Кодексу визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (пункти 288.2 - 288.3 статті 288 Кодексу).
Як встановлено підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Кодексу розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХШ Кодексу, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Кодексу платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у строки та розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
З набранням чинності Податковим Кодексом річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, повинен відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Кодексу.
Правові наслідки продовження користування майном після закінчення строку договору найму обумовлені статтею 764 Цивільного кодексу України, відповідно до якої якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором (ст. 33 Закону № 161).
Враховуючи норми чинного законодавства, якщо договір оренди земель державної та комунальної власності підлягає поновленню і платник продовжує користуватися такою земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди та не отримав письмового заперечення від орендодавця щодо використання земельної ділянки, то до поновлення у встановленому порядку договору оренди земельної ділянки такий платник буде сплачувати орендну плату відповідно до умов попереднього договору, але не нижче розміру, встановленого підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Кодексу.
Таким чином, за період з 01.01.2011 року по 30.06.2014 року підприємством ТОВ
«Чорноморє плюс» порушено п. 288.1 ст. 288, п. 287.1, п. 287.3, ст. 287 Податкового Кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010 року зі змінами та доповненнями, в результаті чого було занижено податкові зобовязання зі сплати орендної плати за земельну ділянку у загальній сумі 331531,76 грн.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про ґрунтовність висновку податкового органу щодо неправомірності не нарахування та не проведення оплати позивачем плати за землю за вказаним договором оренди землі у сумі 331531,76 грн., в звязку із чим, в задоволені позовних вимог слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Чорномор`є Плюс до ОСОБА_1 ОДПІ Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000992200 від 12.09.2014 року відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання постанови.
Суддя Єфіменко К.С.