ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2016 року справа № 455/1338/16-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
з участю:
позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 до Старосамбірського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області про зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1В.), ОСОБА_2 (далі ОСОБА_2В.) в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 (далі ОСОБА_3С.) звернулися до суду з позовом до Старосамбірського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (далі Старосамбірський РВ ДРАЦС ГТУЮ у Львівській області, відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 21.12.2016 року, просили суд зобов'язати Старосамбірський РВ ДРАЦС ГТУЮ у Львівській області внести зміни до актового запису про народження № 6, складеного 05.05.2000 року виконавчим комітетом Торчиновицької сільської ради Старосамбірського району Львівської області відносно ОСОБА_3, де у графі 15 відомості по батька ОСОБА_2 у рядку громадянство батька "громадянин України" замінити на "громадянин ОСОБА_4 Федерації".
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що при зверненні до Старосамбірського РВ ДРАЦС ГТУЮ у Львівській області із заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_3 № 06 від 05.05.2000 року, а саме викреслення графи відомості про батька "громадянин України" отримали відмову, яка обґрунтована тим, що неможливо внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 № 06 від 05.05.2000 року шляхом викреслення відомостей про батьків. Відповідач зазначив, що в даному випадку можливо лише внести зміни до актового запису. Позивачі не погодилися з наданою відмовою, оскільки вважають, що при внесенні вищезазначеного запису Торчиновицькою сільською радою Старосамбірського району Львівської області було помилково вказано у свідоцтві про народження сина ОСОБА_3 у графі відомості про батька ОСОБА_2 у рядку громадянство батька - "громадянин України". така помилка в даний час унеможливлює одержання ОСОБА_3 паспорта громадянина України. У зв'язку з наведеним, позивачі звернулися до суду з даним позовом.
Позивачі в судовому засіданні позовні вимоги з підстав, що викладені у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог, підтримали, просили задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув. Причин неявки та відношення до позову суду не повідомив. Належним чином повідомлявся про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення судової повістки.
Заслухавши пояснення позивачів, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що виконавчим комітетом Торчиновицької сільської ради Старосамбірського району Львівської області було складено актовий запис № 06 від 05.05.2000 року про народження ОСОБА_3 із внесенням відомостей до графи 15 відомості про батька - "громадянин України".
Вважаючи відомості у графі відомості про батька помилковими, позивачі зверталися до Старосамбірського РВ ДРАЦС ГТУЮ у Львівській області із заявою про внесення змін до актового запису ОСОБА_3 № 06 від 05.05.2000 року шляхом викреслення графи 15 відомості про батька - "громадянин України".
За результатами розгляду вказаного звернення, відповідачем було надано висновок № 83/02.2-06/42 про внесення змін до актового запису цивільного стану, в якому відповідач зазначив, що внесення змін до актового запису шляхом викреслення неможливо.
Крім того, за зверненням позивачів, Старосамбірським РВ ДРАЦС ГТУЮ у Львівській області було надано висновок № 79/02.2-06-42 про внесення змін до актового запису цивільного стану, в якому відповідач зазначив, що внесення змін до актового запису шляхом зміни відомостей про батька ОСОБА_3 в частині виправлення - "громадянин України" на "громадянин ОСОБА_4 Федерації" неможливо, оскільки недостатньо відомостей.
Не погоджуючись із наданим висновком, позивачі звернувся з даним позовом до суду.
При вирішення спору у даній справі суд керувався наступним.
Спірні правовідносини у даній справі, а саме правове регулювання відносин, пов'язаних з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначається Законом України Про державну реєстрацію актів цивільного стану, Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5 та іншими нормативно правовими актами.
Так, у відповідності до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з п. п. 1.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5 (далі Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Пунктом 2.1 вищевказаних Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Відповідно до п. п. 1.5. вказаних Правил, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному вказаними Правилами.
Частиною 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно п. 2.7 Правил, на підтвердження достовірності наданих заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Суд зазначає, що згідно ст. 3 Закону України "Про громадянство" громадянами України є:
1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24.08.1991 року) постійно проживали на території України;
2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних,релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України (13.11.1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;
3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13.11.1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;
4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
Особи, зазначені у п. 1 ч. 1 цієї статті, є громадянами України з 24.08.1991 року, зазначені у п. 2, - з 13.11.1991 року, а у п. 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.
Позивачі, при обґрунтуванні позовних вимог, зазначили, що при складенні актового запису про народження сина - ОСОБА_3 - Торчиновицькою сільською радою Старосамбірського району Львівської області було внесено помилковий запис у графу відомості про батька, а саме національність батька "громадянин України", оскільки батько ОСОБА_3 (ОСОБА_2) ніколи не був громадянином України.
На підтвердження вказаного, позивачами було долучено до матеріалів справи копію паспорта громадянина ОСОБА_4 Федерації, що виданий на ім'я ОСОБА_2
У вказаному паспорті міститься штамп про те, що ОСОБА_2 зареєстрований у ОСОБА_4 Федерації, Республіка Саха (Якутія), АДРЕСА_1 з 01.04.1987 року.
Згідно записів, які містяться у трудовій книжці позивача АТ ІІ № 8973574 вбачається, що ОСОБА_2 працював на території ОСОБА_4 Федерації у районі Крайньої Півночі у розрізі "Нерюнгірський" Якутського виробничого об'єднання по видобутку вугілля "Якутвугілля", де 17.11.1983 року був прийнятий на посаду тракториста ДТ 75 по 4 розряду. В подальшому, 09.04.1984 року позивача було переведено машиністом бульдозера К-701 на цій ділянці по 6 розряду. 05.03.1993 року позивач був звільнений з даної посади за власним бажанням. Надалі, 06.12.2003 року прийнятий на посаду машиніста бульдозера К-701 на ділянку відкритих гірничих робіт ООО Саха Корейського спільного підприємства по видобутку вугілля "Ерел", звідки 07.10.2004 року був звільнений за власним бажанням.
Отже, станом на момент проголошення незалежності України (24.08.1991 року) та станом на дату набрання чинності Закону України "Про громадянство" (13.11.1991 року), позивач був офіційно зареєстрований та працевлаштований на території ОСОБА_4 Федерації, що підтверджується вищевказаними записами за період з 17.11.1983 року по 05.03.1993 року.
Виходячи з наведеного, ОСОБА_2 не міг набути громадянства України відповідно до ст. 3 Закону України "Про громадянство".
Крім того, згідно пояснень позивачів, ОСОБА_2 станом на момент народження сина ОСОБА_5 мав паспорт громадянина СРСР серії VI СГ № 727357 від 15.12.1979 року, що виданий Старосамбірським РВВС Львівської області. У даному документі відомості про громадянство були відсутні.
Факт відсутності у позивача ОСОБА_2 українського громадянства підтверджується також наявною у справі копією посвідки на постійне проживання серії ЛВ № 10410 від 19.03.2007 року, з якої вбачається, що ОСОБА_2 є громадянином ОСОБА_6.
Сама по собі наявність такої посвідки вказує на те, що при її видачі ВГІРФО УМВСУ у Львівській області перевірявся факт відсутності у позивача ОСОБА_2 громадянства України.
З врахуванням встановлених обставин справи, суд вважає, що в матеріалах справи наявні достатні докази, які вказують на те, що станом на момент народження ОСОБА_3 у батька ОСОБА_2 не було українського громадянства, що, в свою чергу, підтверджує твердження позивачів про помилковість внесених Торчиновицькою сільською радою Старосамбірського району Львівської області відомостей до актового запису про народження ОСОБА_3 № 06 від 05.05.2000 року, графи 15 відомості про батька - "громадянин України".
Тому, суд вважає, що наявні усі підстави для задоволення позовних вимог позивачів про зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про народження № 6, складеного 05.05.2000 року виконавчим комітетом Торчиновицької сільської ради Старосамбірського району Львівської області відносно ОСОБА_3, де у графі 15 відомості по батька ОСОБА_2 слід замінити - громадянство батька "громадянин України" на "громадянин ОСОБА_4 Федерації".
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18-19, 33-35, 69-71, 72, 86, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Старосамбірський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області внести зміни до актового запису про народження № 6, складеного 05.05.2000 року виконавчим комітетом Торчиновицької сільської ради Старосамбірського району Львівської області відносно ОСОБА_3, у графу 15 відомості по батька ОСОБА_2, замінивши у рядку громадянство батька "громадянин України" на "громадянин ОСОБА_4 Федерації".
Стягнути в користь позивачів солідарно 551,20 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 коп. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Старосамбірського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (код ЄДРПОУ 20849909, 82000, Львівська область, Старосамбірський район, місто Старий Самбір, вул. Лева Галицького, 35).
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 26.12.2016 року.
Суддя Потабенко В.А.