ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2016 р.Справа №804/8503/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняЧмоні А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградське пуско-налагоджувальне підприємство» до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
1 грудня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Павлоградське пуско-налагоджувальне підприємство» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 2 серпня 2016 року №0001321201, винесеного Західно-Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позову зазначено наступне:
- розрахунок штрафної санкції по зобов'язанню з ПДВ в розмірі 228323 грн. по декларації №9193639596 із граничним терміном сплати 30.09.2015 року здійснено неправильно, вірний розрахунок має бути таким: у зв'язку із сплатою 10000 грн. платіжним дорученням 07.10.2015 року №204 із затримкою в 10 днів штраф 10% має складати 1000 грн., та у зв'язку із сплатою 218229 грн. платіжним дорученням 08.10.2015 року №205 із затримкою в 10 днів штраф 10% має складати 21822,86 грн.;
- останній день строку для сплати платником податків ПДВ за звітний період липень 2015 року припадав на 31.08.2015 (тобто, понеділок, що настає за вихідним днем), а тому порушення строків оплати податкового зобов'язання з ПДВ за звітний (податковий) період липень 2015 року не відбулось;
- надходження 31.08.2015 року до бюджету коштів з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість за платіжним дорученням №94 від 28.08.2015 року (№2231136 від 31.08.2015 року) відбулось не з вини позивача. Саме відповідач, як податковий орган, зобов'язаний був встановити, з чиєї вини відбулося невнесення податку до бюджету. Тому висновки перевіряючого в акті камеральної перевірки є хибними та, як наслідок, у відповідача відсутні підстави для застосування до позивача суми штрафу на підставі статті 126 ПК України згідно оспорюваного податкового повідомлення-рішення за порушення строку оплати податку на додану вартість за звітний період липень 2015 року;
- адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади (в даному випадку - щодо визначення та нарахування штрафних санкцій). До складу повноважень суду не входять питання проведення камеральної перевірки платника податків на предмет встановлення наявності або відсутності порушень податкового законодавства та визначення суми штрафних (фінансових) санкцій. Суд виключно досліджує прийняті рішення суб'єкта владних повноважень на предмет їх правомірності;
- скасування спірного податкового повідомлення-рішення в частині застосування штрафних фінансових) санкцій, на думку позивача, не позбавляє можливості відповідача як контролюючого органу прийняти нове рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що платником податків було несвоєчасно сплачені самостійно задекларовані суми грошових зобов'язань, у зв'язку із чим контролюючим органом правомірно застосовано штрафну санкцію.
Представники сторін подали заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступного.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, статті 76 Податкового кодексу України у приміщенні Західно-Донбаської ОДГІІ за адресою м. Павлоград, вул. Верстатобудівників, 14а, проведено камеральну перевірку з питання несвоєчасної сплати податку на додану вартість за липень - жовтень 2015 року.
За результатами перевірки 23.06.2016 року складено акт «Про результати камеральної перевірки з питання несвоєчасної сплати податку на додану вартість (щодо виявлених помилок (порушень))» №74/04-10-12-01-21-34052161, яким встановлено порушення пункту 57.1 статті 57 ПК України, а саме, несвоєчасно сплачено податкові декларації з ПДВ:
- згідно податкової декларації з ПДВ №9173491834 від 18.08.2015 року за липень 2015 року узгоджено грошове зобов'язання у сумі 322188 грн. з граничним терміном оплати 30.08.2015 року. Переплата на дату нарахування 30.08.2015 року складала 20094,40 грн. Податковий борг станом на 30.08.2015 року складає 302093,60 грн. Фактично податок сплачено платіжним дорученням №2231136 від 31.08.2015 року в сумі 302094,00 грн.;
- згідно податкової декларації з ПДВ №9193639596 від 18.09.2015 року за серпень 2015 року узгоджено грошове зобов'язання у сумі 228323 грн. з граничним терміном оплати 30.09.2015 року. Переплата на дату нарахування 30.09.2015 року складає 94,40 грн. Податковий борг станом на 30.09.2015 року складає 228228,60 грн. Фактично сплачено платіжними дорученнями №2685716 від 07.10.2015 року в сумі 10000 грн. та №2691292 від 08.10.2015 року в сумі 218229,00 грн.;
- згідно податкової декларації з ПДВ №9214248062 від 19.10.2015 року за вересень 2015 року узгоджено грошове зобов'язання у сумі 398402 грн. з граничним терміном оплати 30.10.2015 року. Переплата на дату нарахування 30.10.2015 року складає 93771,40 грн. Податковий борг станом на 30.10.2015 року складає 304630,60 грн. Фактично сплачено платіжним дорученням №3/47579 від 11.11.2015 року в сумі 304631 грн.;
- згідно податкової декларації з ПДВ №9235694889 від 18.11.2015 року за жовтень 2015 року узгоджено грошове зобов'язання у сумі 300724 грн. з граничним терміном оплати 30.11.2015 року. Переплата на дату нарахування 30.11.2015 року складає 90369,40 грн. Податковий борг станом на 30.11.2015 року складає 210354,60 грн. Фактично сплачено платіжним дорученням №3537247 від 02.12.2015 року в сумі 210355 грн.
На підставі акту перевірки №74/04-10-12-01-21-34052161 від 23.06.2016 року контролюючим органом винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0001321201 від 02.08.2016 року, яким платнику податків визначено суми штрафної (фінансової) санкції з ПДВ у розмірі 10% у сумі 104530,74 грн. за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання на затримку на 1, 7, 8, 12 та 2 календарних дні.
Надаючи оцінку правомірності нарахування штрафних санкцій, суд виходить із того, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк, що встановлено пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України.
Статтею 14 «Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість», затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 року №569) казначейство подає ДФС в розрізі платників податку інформацію про суми поповнення електронних рахунків (в тому числі додаткових електронних рахунків) та залишків на таких рахунках. Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За правилом пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу. Зокрема, при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, за несплату платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання у певний термін законодавець для такого платника передбачив негативні наслідки у вигляді штрафних санкцій.
При виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Згідно із частиною п'ятою статті 45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Крім цього, пунктом 22.4 статті 22 Закону України від 5 квітня 2001 року № 2346-ІІІ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.
Заявлений спір точиться щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасне погашення чотирьох узгоджених платежів.
1. По податковій декларації з ПДВ №9173491834 від 18.08.2015 року за липень 2015 року підприємством узгоджено грошове зобов'язання у сумі 322188 грн. з граничним терміном оплати до 30.08.2015 року включно.
Переплата на дату нарахування 30.08.2015 року складала 20094,40 грн. Податковий борг станом на 30.08.2015 року складав 302093,60 грн.
Платником податків грошове зобов'язання сплачено згідно платіжного доручення №94 від 28.08.2015 року на суму 302188 грн., яке прийнято до виконання ПАТ «ПУМБ» 28.08.2015 року до виконання та операцію проведено банком у вказану дату, що вбачається із відміток банку на платіжному дорученні. Списання коштів з рахунка платника податків здійснено 28.08.2015 року о 18:02:37. Крім того, 30.08.2015 року припадало на неділю, отже й фактичне зарахування коштів на наступний робочий день після граничного терміну погашення платежу не є порушенням у формі бездіяльності платника податку, що обумовлює застосування розглянутого штрафу.
Таким чином, доводи податкового органу про сплату суми узгодженого зобов'язання платіжним дорученням №2231136 від 31.08.2015 року в сумі 302094 грн. не підтверджуються матеріалами справи, факт порушення строку погашення такого зобов'язання судом не встановлено, отже, є протиправним нарахування суми штрафу у розмірі 30209,40 грн.
2. По податковій декларації з ПДВ №9193639596 від 18.09.2015 року за серпень 2015 року підприємством узгоджено грошове зобов'язання у сумі 228323 грн. з граничним терміном оплати до 30.09.2015 року включно.
Переплата на дату нарахування 30.09.2015 року складала 94,40 грн. Податковий борг станом на 30.09.2015 року складав 228228,60 грн.
Платником податків погашено податковий борг платіжними дорученнями №2685716 від 07.10.2015 року в сумі 10000 грн. та №2691292 від 08.10.2015року в сумі 218229 грн.
За несвоєчасне погашення грошового зобов'язання нараховано штраф у розмірі 10% у сумі 22822,90 грн.
Враховуючи прострочення платежу на 7 та 8 днів контролюючим органом правильно здійснено нарахування суми штрафу.
3. По податковій декларації з ПДВ №9214248062 від 19.10.2015 року за вересень 2015 року підприємством узгоджено грошове зобов'язання у сумі 398402 грн. з граничним терміном оплати 30.10.2015 року.
Переплата на дату нарахування 30.10.2015 року складала 93771,40 грн. Податковий борг станом на 30.10.2015 року складав 304630,60 грн.
Податковий борг погашено платіжним дорученням №3/47579 від 11.11.2015 року на суму 304631 грн.
За вказане порушення нарахований штраф у розмірі 30463,10 грн.
4. По податковій декларації з ПДВ №9235694889 від 18.11.2015 року за жовтень 2015 року підприємством узгоджено грошове зобов'язання у сумі 300724 грн. з граничним терміном оплати 30.11.2015 року.
Переплата на дату нарахування 30.11.2015 року складала 90369,40 грн. Податковий борг станом на 30.11.2015 року складав 210354,60 грн.
Платіжним дорученням №3537247 від 02.12.2015року на суму 210355 грн. погашено грошове зобов'язання із простроченням платежу, у зв'язку із чим нараховано штраф у розмірі 21035,50 грн.
Таким чином по трьом останніх платежах контролюючим органом правомірно визначено суми штрафу в розмірі 74321,34 грн., і в цій частині в задоволенні позову суд відмовляє.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове-повідомлення рішення винесено протиправно в частині нарахування штрафу в розмірі 30209,40 грн., у зв'язку із чим останнє підлягає скасуванню в цій частині із присудження на користь позивача судового збору в розмірі 453,14 грн. згідно задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградське пуско-налагоджувальне підприємство» до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати винесене Західно-Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області податкове повідомлення-рішення від 2 серпня 2016 року №0001321201 в частині нарахування штрафу в розмірі 30209,40 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградське пуско-налагоджувальне підприємство» судовий збір у розмірі 453,14 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 27 грудня 2016 року.
Суддя І.О. Верба