Постанова № 63786522, 23.12.2016, Білогірський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
23.12.2016
Номер справи
669/961/16-а
Номер документу
63786522
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Білогірський районний суд Хмельницької області 30200 Хмельницька обл., смт Білогря, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444

Справа № 669/961/16-а

Провадження № 2-а/669/37/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" грудня 2016 р. смт.Білогір'я

Білогірський районний суд Хмельницької області

в складі головуючого судді Давидюка О.І.

при секретарі Демянюк Н.М.

з участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_3, представника відповідачів ОСОБА_2 управління Національної поліції в Хмельницькій області та ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в смт.Білогіря адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, ОСОБА_2 управління Національної поліції в Хмельницькій області, ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Міністерство внутрішніх справ України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

27 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом з уточненнями від 19 жовтня 2016 року (а.с. 36-37) та збільшенням позовних вимог від 01 грудня 2016 року (а.с. 84) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі по тексту ГУ ПФУ в Хмельницькій області), ОСОБА_2 управління Національної поліції в Хмельницькій області (далі по тексту ГУНП в Хмельницькій області) та ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області, де просить зобов'язати ГУНП в Хмельницькій області та ліквідаційну комісію УМВСУ в Хмельницькій області виготовити та надати йому довідку про розмір грошового забезпечення слідчого Білогірського відділення поліції Красилівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за спеціальним званням «майор», надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, премій), а також просить зобовязати ГУ ПФУ в Хмельницькій області здійснити йому перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру МВС України, у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 та постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» від 18 листопада 2015 року № 947 з урахуванням сум грошового забезпечення, а саме посадового окладу в розмірі 2400 грн. та окладу за військове звання в розмірі 2000 грн.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні свої вимоги, викладені в позовній заяві та уточненнях до неї, підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Представник відповідача ГУ ПФУ в Хмельницькій області в судовому засіданні позов не визнав, заперечив проти його задоволення, мотивуючи тим, що позивач звільнений з органів МВС. При цьому, органи Пенсійного фонду України самостійно не визначають розміри грошового забезпечення, а лише призначають пенсії на підставі документів, наданих відповідними структурними підрозділами відомств. Оскільки на даний час повідомлення про зміну грошового забезпечення з Національної поліції України не надходило, відповідно підстав для перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, немає, тому вважає, що ГУ ПФУ в Хмельницькій області діяло правомірно, просить в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідачів ГУНП в Хмельницькій області та ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області в судовому засіданні вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, мотивуючи тим, що Національна поліція України за своїм статусом є новоствореним правоохоронним органом державної влади та не є правонаступником органів внутрішніх справ, що діяли на підставі положень Закону України «Про міліцію». Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, однак рішення останнім про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців не приймалось, норми постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 на звільнених працівників міліції не розповсюджується.

Представник третьої особи Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не зявився, подав заперечення, в якому також вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Розглянувши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 відповідно до наказу УМВС України в Хмельницькій області від 12 жовтня 2010 року № 317о/с звільнений з ОВС за п. п. «а» п. 65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з посади слідчого СВ Білогірського районного відділу УМВС України в Хмельницькій області з 15 жовтня 2010 року та з 16 жовтня 2010 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, де отримує пенсію за вислугою років, що не заперечувалося в судовому засіданні учасниками процесу (а.с. 8-11).

12 липня 2016 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Хмельницькій області із заявою, в якій просив зробити перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до розмірів грошового забезпечення поліцейських.

Листом від 18 липня 2016 року № 7301/03 ГУ ПФУ в Хмельницькій області повідомило позивача про відмову в проведенні перерахунку пенсії, оскільки повідомлення про зміну грошового забезпечення з Національної поліції України не надходило (а.с. 12).

Згідно ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII, в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

За змістом ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, позивач ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, тому заперечення відповідачів та третьої особи в цій частині є безпідставними та необґрунтованими.

Також, суд вважає необґрунтованими заперечення та посилання відповідачів та третьої особи на той факт, що прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції, оскільки нормативних документів, якими б змінювались розміри грошового забезпечення поліцейських Кабінетом Міністрів України не видавались і, до того ж, не було дотримано порядку перерахунку пенсії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2008 року № 45.

Так, порядок проведення та процедура перерахунку пенсії, а також належні для цього підстави встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Згідно Порядку № 45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Поряд з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.

Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року в справі № 21-484а13.

Згідно грошового атестату від 22 жовтня 2010 року № 7, який виданий Білогірським РВ УМВС України в Хмельницькій області позивачу ОСОБА_1 в звязку з його звільненням з органів МВС, та довідки Білогірського РВ УМВС України в Хмельницькій області від 22 жовтня 2010 року № 17 вбачається, що позивач ОСОБА_1 станом на 15 жовтня 2010 року (день звільнення) мав: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавку за вислугу років, надбавку за виконання особливо важливих завдань, премію (а.с. 10-11).

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988, що в свою чергу свідчить про протиправність дій ОСОБА_2 управління Національної поліції в Хмельницькій області в частині не видачі позивачу відповідної довідки (а.с. 64).

Що ж стосується позовної вимоги про зобовязання ГУ ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії, то суд виходить із наступного.

Відповідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, в разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонерами додаткових документів.

Таким чином, для здійснення в даному випадку перерахунку пенсії позивача, ГУ ПФУ в Хмельницькій області необхідно мати відповідну довідку із зазначенням розмірів відповідних виплат, на основі яких і буде здійснений перерахунок пенсії.

Тобто, перерахунок пенсії можливий лише після подання позивачем вказаної довідки до органів Пенсійного фонду, а тому відповідач (ГУ ПФУ в Хмельницькій області), не маючи такої довідки, не міг та не мав законних прав проводити перерахунок пенсії.

Враховуючи те, що на момент звернення позивача до ГУ ПФУ в Хмельницькій області в останнього була відсутня довідка про розмір грошового забезпечення, тому відмова у перерахунку пенсії позивача є правомірною, а відтак позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача (ГУ ПФУ в Хмельницькій області) здійснити перерахунок пенсії позивачу задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Законом України «Про Національну поліцію», постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988, ст. ст. 70, 71, 159-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Зобовязати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області та ліквідаційну комісію Управління МВС України в Хмельницькій області виготовити та надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премій.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Білогірський районний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя:ОСОБА_5