Постанова № 63781798, 27.12.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
27.12.2016
Номер справи
243/10386/16-а
Номер документу
63781798
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

243/10386/16-а

справа №2-а-243/369/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 грудня 2016 року Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого судді Мірошниченко Л.Є.

при секретарі Останькович А.О.

за участю:

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 7 м. Словянська Донецької області адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

До Словянського міськрайонного суду звернулась з адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії, обґрунтувавши свої вимоги, тим, що з 13.11.2009 року їй була призначена пенсія за віком, як державному службовцю, відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу. При обчисленні пенсії не враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у повному обсязі. 29.11.2016 року вона звернулася до ОСОБА_2 об'єднаного УПФУ Донецької області із заявою про перерахунок призначеної пенсії та просила перерахувати пенсію по заробітку з врахуванням отримуваних нею виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації заробітної плати, які не було враховано під час призначення їй пенсії, та надала довідку про ці виплати з місця роботи.

Рішенням ОСОБА_2 об'єднаного УПФУ Донецької області № 175 від 06.12.2016 року позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії по заробітку з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації заробітної плати, з посиланням на те, що частиною 2статті 33 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993р.чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу роківна державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація як складові заробітної плати згідност. 33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюєтьсяпенсія державного службовця.

Позивач вважає дії відповідача незаконними, та просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 175 від 06.12.2016 року про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, та суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці 05-34/2096 від 25.11.2016 року Управління Державної казначейської служби України у м. Словянську Донецької області, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне страхування;

-зобовязати Словянське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне

страхування в розмірі 90% від сукупного оподаткованого доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у повному обсязі;

-зобовязати Словянське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області при проведенні перерахунку пенсії не змінювати базу нарахованої їй індексації в розумінні Постанови КМУ № 1078 від 17.07.2003 року, вважаючи даний перерахунок не її зростанням або підвищенням, а відновленням її права на розмір пенсії гарантований їй державою;

-пенсійні виплати з урахуванням перерахунку, здійснювати з дати призначення пенсії;

-всі витрати, які будуть понесені в ході судового процесу стягнути за рахунок відповідача.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи у суді повідомлявся належним чином.

Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному УПФУ Донецької області; отримує пенсію відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 90% суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При обчисленні пенсії не враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Виплата пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу» здійснюється з 13.11.2009 року.

29 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_2 об'єднаного УПФУ Донецької області із заявою про перерахунок призначеної пенсії та просила перерахувати пенсію по заробітку з врахуванням отримуваних нею виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, згідно довідки 05-34/2096 від 25.11.2016 року Управління Державної казначейської служби України у м. Словянську у Донецькій області (а.с.10-13).

Рішенням ОСОБА_2 об'єднаного УПФУ Донецької області № 175 від 06.12.2016 року (а.с.14) позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії по заробітку з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з посиланням на те, що частиною 2статті 33 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993р.чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу роківна державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація як складові заробітної плати згідност. 33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюєтьсяпенсія державного службовця.

За змістомстатті 37 Закону України «Про державну службу»(в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно доЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особам, визнаним інвалідами І або ІІ групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або ІІ групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій

посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цьогоЗаконупризначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Згідно статті 37-1зазначеного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При вирішенні спору суд виходить з правових позицій Верховного Суду України, викладених в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи № 21-430а11, №21-125а13,№ 21-97а13 відповідно), які відповідно достатті 244-2 КАС Україниє обов'язковими для застосування в судовій практиці. Так, Верховним Судом України було зазначено про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язковедержавне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положеннямзаконів України «Про державну службу»та «;Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин -стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»тастаття 66 Закону Українивід 05 листопада 1991 року № 1788-X «Про пенсійне забезпечення».

У частині першійстатті 1 Закону України «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок ( окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що грошова винагорода входить до системи оплати праці державного службовця.

Частиною 2статті 33Закону України «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 3постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час

призначення пенсії у порядку та на умовах, передбаченихЗаконом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Крім того,статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Матеріальна допомога, суми індексації заробітної плати та грошова винагорода включаються до фонду оплати праці, оскільки з них нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, відповідач повинен врахувати при перерахунку пенсії позивачу суми всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Оскільки відповідач, призначаючи позивачеві пенсію державного службовця не врахував суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексацію заробітної плати, які були виплачені позивачеві та з яких було утримано страхові внески, що підтверджується довідкою 25.11.2016 року, то така відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача по заробітку з урахуванням вищезазначених виплат, викладена письмово в рішенні ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 175 від 06.12.2016 року, є протиправною та підлягає скасуванню.

Стосовно строку перерахунку, суд зазначає, що відповідно до частини 4статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою у разі виникнення права на підвищення пенсії, перерахунок призначеної пенсії здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки заява про перерахунок пенсії разом з довідкою про розмір виплат подана позивачем до СО УПФУ 29 листопада 2016 року, в позовній заяві позивач ставить питання щодо обчислення пенсії саме з урахуванням довідки з дати призначення пенсії - 13.11.2009 року, але право на перерахунок пенсії позивач має з 01 грудня 2016 року.

Вирішуючи питання стосовно зобовязання ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області при проведенні перерахунку пенсії не змінювати базу нарахованої позивачу індексації в розумінні Постанови КМУ № 1078 від 17.07.2003 року, вважаючи даний перерахунок не її зростанням або підвищенням, а відновленням її права на розмір пенсії гарантований їй державою, суд виходить з наступного.

Враховуючи те, що на даний час позивачу не здійснений перерахунок пенсії, тому суд вважає, що дана позовна вимога є передчасною та не підлягає задоволенню.

Отже, аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 а саме, слід визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову здійснити ОСОБА_1 обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України Про державну службу, з урахуванням довідки № 05-34/2096 від 25.11.2016 року Управління Державної казначейської служби України у м. Словянську у Донецькій області. Зобовязати Словянське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01.12.2016 року здійснити ОСОБА_1 обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України Про державну службу та провести на її користь виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації згідно з довідкою № 05-34/2096 від 25.11.2016 року Управління Державної казначейської служби України у м. Словянську у Донецькій області, з урахуванням проведених раніше виплат.

Згідност. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду.

У звязку з чим, позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 13.11.2009 року по 30.11.2016 року необхідно залишити без розгляду, у звязку з пропуском строку звернення до суду.

На підставі викладеного та керуючисьКонституцією України,Законом України «Про державну службу»,Законом України «Про пенсійне забезпечення»,Законом України «Про оплату праці»,Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.17,18,69,71,94,100, 122,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Рішення №175 від 06.12.2016 року ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України Про державну службу, з урахуванням довідки Управління Державної казначейської служби України у м. Словянську у Донецькій області № 05-34/2096 від 25.11.2016 року визнати протиправним.

Скасувати рішення №175 від 06.12.2016 року ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України Про державну службу, з урахуванням довідки Управління Державної казначейської служби України у м. Словянську у Донецькій області № 05-34/2096 від 25.11.2016 року.

Зобовязати Словянське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01.12.2016 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України Про державну службу та провести на її користь виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, згідно з довідкою Управління Державної казначейської служби України у м. Словянську у Донецькій області № 05-34/2096 від 25.11.2016 року, з урахуванням проведених раніше виплат.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахунок пенсії державного службовця за період з 13.11.2009 року по 30.11.2016 року залишити без розгляду, у звязку з пропуском строку звернення до суду.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити, у звязку з відсутністю підстав.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя

Словянського міськрайонного суду ОСОБА_3